Бастіа, Клод Фредерик

Бастіа Клод Фредерик.png

Бастіа́, Фредери́к [(фр. Bastiat, Frédéric); повне ім’я — Бастіа, Клод Фредерик (фр. Bastiat, Claude Frédéric); 30.06.1801, м. Байонна, тепер регіон Нова Аквітанія, Франція — 24.12.1850, м. Рим, Італія] — економіст, публіцист, політик, громадський діяч, теоретик лібералізму, член-кореспондент Академії моральних і політичних наук (з 1846).


Бастіа, Клод Фредерик

(Bastiat, Frédéric)

Народження 30.06.1801
Місце народження Байонн
Смерть 24.12.1850
Місце смерті Рим
Місце діяльності Франція
Традиція/школа Лібералізм


Життєпис

Народився в сім’ї торговця, вихідця з родини негоціантів і землевласників, яка походила з м. Лореда (тепер регіон Нова Аквітанія) і мала власність у сусідніх селах Мюгроні та Супроссі. З 1810 жив у с. Мюгроні. Того ж року лишився сиротою (батьки померли від туберкульозу), виховувався в родині тітки і діда по лінії батька. Навчався 1814 у колежі м. Сен-Север (тепер регіон Нова Аквітанія), 1815–1819 — у колежі домініканського абатства у комуні Сорез (тепер регіон Окситанія). Працював 1819–1825 у торговельній компанії у м. Байонні (належала його дядькові), де опанував методи фінансового обліку та розрахунків, митні правила.

Після смерті діда 1825 успадкував маєток і землі. Повернувся до с. Мюгрона і займався фермерським господарством. Його метою було замінити трирічну сівозміну, яка залишала третину землі під паром, на поперемінний обробіток. Вирощував дослідні культури. Але досліди виявилися невдалими.

Займався самоосвітою. Вивчав праці Е. Б. де Кондільяка, Ж.-М.-Е. Бодо, Ф. Кене, А. Р. Тюрго, М. де Гурне, Д. Рікардо, Т. Р. Мальтуса, А. Дестюта де Трасі, Ш. Л. Монтеск’є, Б. Франкліна, Т. Джефферсона, Ж.-Ж. Руссо, Вольтера, Д. Дідро та інших мислителів.

Натхнений Липневою революцією 1830, яка повалила династію Бурбонів, у листопаді 1830 опублікував текст «До виборців департаменту Ланди». Обраний мировим суддею кантону Мюгрон (1830–1846). З 1833 до кінця життя був генеральним радником кантону (тепер кантон не існує).

1840 здійснив поїздку до Іспанії та Португалії з метою створення там страхової компанії (спроба невдала).

Став відомим завдяки статті в «Журналь дез економіст» («Journal des Economistes», «Газета економістів», жовтень, 1844), де рішуче виступив проти протекціонізму, а також публікації в тій самій газеті «Відкритого листа до пана де Ламартіна про чинний закон» (критикував соціалістичні теорії).

Створив у містах Бордо та Парижі Товариства вільного обміну (1846), діяльність яких була спрямована на сприяння лібералізації торгівлі зовнішньої. Заснував у м. Парижі газети «Репюблік франсез» («La République Française», «Французька Республіка») та «Лібр ешанж» («Le Libre-Échange», «Вільний обмін), був головним редактором останньої та публікував там свої статті, співпрацював з іншими газетами.

Після революції 1848 у Франції повернувся до с. Мюгрона.

Депутат Установчих зборів Франції (1848), у яких був обраний заступником голови фінансового комітету, а згодом — депутат Законодавчих зборів (з 1849).

Навесні 1850 відчув загострення туберкульозу, у вересні за рекомендацію лікарів виїхав до Італії, де і помер. Похований у церкві Сан Луїджі деї Франчезі у м. Римі.

Науковий доробок

Опублікував праці «Кобден і Ліга, або Англійська агітація за свободу торгівлі» та «Економічні софізми» (обидві —1845), завдяки яким став відомим в академічних колах. 1848–1849 активно полемізував з П. Ж. Прудоном, доводив хибність економічних поглядів соціалістів (див. Соціалізм). Зокрема, наголошував, що чинником соціальних проблем є необґрунтоване втручання держави в економіку, яке обмежує свободу економічну громадян. Присвятив цій дискусії працю «Безкоштовний кредит. Дискусія між паном Бастіа та паном Прудоном» (1849).

Автор праці «Економічні гармонії» (1850), в якій намагався дати систематичний виклад своїх економічних ідей, праць «Держава», «Кляті гроші», «Капітал і рента» (усі — 1849), «Закон» (1850) та інших.

Обстоював ідею, що економічна система, яка має власність приватну, не є конфліктною по своїй суті. Прихильник тези про взаємовигідне співіснування праці та капіталу. Накопичення капіталу зумовлює підвищення продуктивності праці та зростання добробуту робітників — збільшення їхніх доходів і купівельної спроможності. Збільшення продуктивності та зниження затрат на виробництво можуть знизити ціни на товари і послуги, зробити їх доступнішими для робітників. Зростання капіталу може знижувати його ціну і ставати вигіднішим для підприємців та інвесторів, що сприятиме розвитку економіки. Свобода підприємництва і вільні ринки — умова встановлення гармонії та співробітництва у суспільстві. Роль уряду повинна обмежуватись підтримкою законів, захистом власності та забезпеченням безпеки.

Ідеї Бастіа вплинули на розвиток класичної економічної теорії, сучасні теорії про роль вільного ринку та обмежене втручання держави в економіку.

Популяризував економічні ідеї у формі притч, які ставали частиною навчальних курсів з економічної теорії.

Визнання

У с. Мюгроні іменем Бастіа названо площу і відкрито пам’ятник (1878, скульптор Г.-В. Дюбре).

На честь Бастіа 2002 було засновано щорічну журналістську премію за опубліковані роботи, що пояснюють, пропагують і захищають принципи вільного суспільства.

Праці

  • Œuvres complètes : en 6 t. 2e éd. Paris : Guillaumin, 1862–1864.

У к р. п е р е к л. — Що ми бачимо і чого не бачимо. Закон. Держава. Кляті гроші! Київ : Інститут вільної економіки, 2021. 384 с.

Література

  1. Russel D. Frederic Basiat: Ideas and Influence. Irvington-on-Hudson : Foundation for Economic Education, 1969. 166 р.
  2. Фінанси. Бюджет. Податки: національна та міжнародна термінологія : у 3 т. / За ред. Т. І. Єфименко, А. І. Мярковського. 2-ге вид., перероб. й допов. Київ : ДННУ «Академія фінансового управління», 2013. Т. 1. 728 с.
  3. Добролюбська Г. І., Добролюбська Ю. А. Історична та економічна спадщина Ф. Бастіа // Scientific Journal Virtus. 2018. № 20. Ч. 2. С. 92–96.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Бастіа, Клод Фредерик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бастіа, Клод Фредерик (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶