Батальйон

Батальйо́н (фр. bataillon, італ. battaglióne, від пізньолат. battalia — битва, з лат. battuere — бити) — багатозначний термін.

1) Основний загальновійськовий тактичний підрозділ, призначений для ведення бою або забезпечення бойових дій.

Історична довідка

Термін «батальйон» застосовували у середньовічних арміях Західної Європи для означення значної кількості піхоти або кавалерії, побудованої для бою зімкнутим квадратом. На початку 17 ст. баталії (шикування пікінерів квадратом 100 × 100, що утворює «ліс пік») поділили на чотири менші квадрати (батальйони). Це мало на меті зменшення втрат від артилерії противника. В епоху наполеонівських воєн французи створили полк — військове формування, що складалося з декількох батальйонів.

У таких українських національних військових формуваннях, як Легіон Українських Січових Стрільців, Дієва армія Української Народної Республіки, Українська Галицька Армія та Українська Повстанська Армія, тактичні підрозділи рівня батальйону традиційно називали куренями.

Характеристика

Батальйон є структурним підрозділом бригади (полку) або окремою військовою частиною у складі з’єднання. Батальйон може бути механізованим, мотопіхотним, танковим, парашутно-десантним, морської піхоти, інженерно-саперним, зв’язку, автомобільним тощо. Батальйон складається з 3–4 рот і взводів (мінометних, протитанкових, зв’язку, розвідки та інших). Середня кількість особового складу батальйону залежить від його штату та специфіки виконання завдань і налічує від 300 до 800 осіб. Батальйон має своє командування та штаб. Командир батальйону — офіцер у званні підполковник або полковник.

Як тактичні військові підрозділи (або частини) батальйони входять до складу переважної більшості армій країн світу. Механізовані й танкові батальйони є основними загальновійськовими тактичними підрозділами, що призначені для виконання тактичних завдань як самостійно, так і у взаємодії з підрозділами інших військових формувань або можуть бути додані їм під час вирішення спеціальних завдань.

Механізовані (танкові) батальйони або батальйонну тактичну групу застосовують для виконання таких завдань:

  • в обороні — для утримання важливих районів, рубежів і позицій, відбиття наступу противника і завдання поразки його військам;
  • у наступі — для прориву оборони противника, розгрому (знищення) підрозділів, що обороняються, захоплення важливих районів, рубежів і об’єктів, форсування водних перешкод, переслідування противника, ведення зустрічних боїв, здійснення рейдових дій.

В Україні з 2014 у відповідь на збройну агресію РФ почали формувати добровольчі батальйони (добробати), частину з них склали батальйони територіальної оборони.

2) Батальйон дисциплінарний — особлива військова частина, призначена для відбування покарання військовослужбовцями за скоєні ними кримінальні злочини.

Література

Бойовий статут Сухопутних військ Збройних Сил України : в 3 ч. Київ : Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, 2016. Ч. 2: Батальйон, рота. 255 с.

Автор ВУЕ

А. Д. Білюга


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білюга А. Д. Батальйон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Батальйон (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶