Батин

Ба́тин (батін; араб. باطن‎, букв. ‎— внутрішній, таємний) — одне з фундаментальних понять ісламської філософії та богослов’я на позначення прихованого, потаємного, внутрішнього, езотеричного (напр., сокровенного смислу Корану, невідчутних проявів буття).

Характеристика

Антитезою є поняття «захир» — явний, відкритий, приступний відчуттям, екзотеричний. Протиставлення і співвіднесення батин/захир є однією з парадигм каламу та критерієм розмежування різних ідейних течій.

Так, батиніти — загальна назва прибічників алегоричного тлумачення Корану, які, на противагу захиритам, шукали в коранічних аятах та Сунні прихований, потаємний смисл. Батинізм (батинія — «шукачі потаємних смислів») як напрям релігійно-філософської думки зародився у 8 ст. в Іраку, поширився в шиїтському середовищі (див. Шиїти) серед ісмаїлітів, нуйсаритів, існаашаритів, даразитів тощо, також притаманний традиції суфізму. Батиніти алегорично й символічно тлумачили сакральні тексти, хадиси, норми шаріату, вважали, що сокровенні й потаємні смисли одкровення передаються через носіїв Божественної істини — імамів (хакиміти, зокрема, повчали про Боговтілення в імамів). Часто зневажали зовнішню обрядовість як вторинну щодо осягнення батину. Захирити, навпаки, наголошували на відкритих, явних, недвозначних смислах Божого об’явлення, заперечували наявність у ньому прихованих смислів.

Термін «батиніти» часто вказував і на таємний характер діяльності тих чи тих мусульманських згромаджень і сект, як правило, носіїв радикальних поглядів і способів діяльності. Езотеричний характер вчення батинітів відокремлював їх від традиційних мусульман.

Аль-Батин (араб. الباطن‎ — аль-Батин) — одне з 99 «прекрасних імен» Аллаха [«Він — Перший і Останній, Явний та Потаємний, і Він знає про кожну річ!», (57:3)].

Джерела

  • Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Література

  1. Montgomery W. W. Islamic Philosophy and Theology: An Extended Survey. Edinburgh : Edinburgh University Press, 1985. 175 р.
  2. Средневековая арабская философия: проблемы и решения. Москва : «Восточная литература» РАН, 1998. 530 с.
  3. Fakhry M. A History of Islamic Philosophy. New York; Chichester : Columbia University Press, 2004. 472 р.
  4. The Oxford Handbook of Islamic Philosophy / Ed. by Kh. El-Rouayheb, S. Schmidtke. Oxford ; New York : Oxford University Press, 2016. 720 р.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Батин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Батин (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶