Безпека державна

Безпе́ка держа́вна — стан захищеності базових потреб та інтересів держави як політичного інституту, її громадян від негативних зовнішніх та внутрішніх чинників, насамперед від загроз втрати суверенітету, незалежності демократичного ладу й територіальної цілісності країни.

Загальні відомості

Дослідження державної безпеки з початку 20 ст. активно провадили в руслі теоретичного осмислення проблем національної безпеки. Перші концепції національної безпеки розроблені в США та інших країнах, де сформувалися політичні нації. Для етнічних і змішаних націй існує проблема чіткого розмежування понять національна та державна безпека за їхніми об’єктами й засобами.

У широкому розумінні поняття «безпека державна» тотожне терміну «безпека держави» (це трактуванням наближається до змісту поняття «національна безпека»). У назві й змісті Закону України «Про основи національної безпеки України» (2003) поєднано проблеми національної та державної безпеки. У вузькому розумінні безпеку державну характеризують як «безпеку політичної системи».

Формування

Особливості формування безпеки державної:

1) в умовах демократії інтереси держави підпорядковуються інтересам політичної нації;

2) надмірна етатизація безпеки державної призводить до встановлення авторитарного й тоталітарного режимів, які часто виправдовують перебільшенням загроз втрати державного суверенітету;

3) державна безпека, зокрема безпека її громадян, може бути підірвана антинародною політикою власної правлячої еліти;

4) в умовах сучасного світу державна безпека може бути гарантована лише дієздатною країною, яка захищена ефективними державними структурами, інституціями громадянського суспільства та міжнародними угодами.

У цьому сенсі державну безпеку можна вважати вищим рівнем функціонування національної безпеки.

Політико-правові засади державної безпеки в контексті міжнародної безпеки висвітлені в Європейській хартії безпеки (1999).

Принципи

Принципами безпеки державної є пріоритет прав та свобод людини і громадянина, верховенство права, захист державного суверенітету й територіальної цілісності країни, пріоритет мирних засобів у вирішенні внутрішньодержавних і міждержавних конфліктів, своєчасність та адекватність заходів захисту державних інтересів, чітке розмежування повноважень, взаємодія органів державної влади у забезпеченні безпеки державної, демократичний контроль над воєнною організацією держави та іншими структурами в системі державної безпеки, використання в інтересах країни міждержавних систем і механізмів міжнародної колективної безпеки.

Об’єкти та функції

Об’єктами безпеки державної є: а) атрибути національної держави;

б) сфери суспільного життя, які регулює, контролює та охороняє держава.

До першої групи об’єктів безпеки державної належать:

  • інститут громадянства;
  • органи державної влади й управління;
  • апарат легального державного примусу;
  • адміністративно-територіальна організація держави;
  • державний суверенітет і незалежність;
  • національне право;
  • грошова одиниця, інші економічні атрибути держави;
  • державні символи.

Друга група об’єктів безпеки державної стосується взаємодії суспільства, його сфер і секторів із державою в контексті ліберально-демократичних уявлень про «мінімальну» державу, її функції.

Так, держава захищає приватну та інші види власності, національний ринок. На державу покладається забезпечення воєнної безпеки країни з використанням Збройних сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ і Національної гвардії України, військових підрозділів Управління державної охорони, Служби безпеки України, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та інших. Забезпечується захист енергетичної галузі, освіти і науки, інформаційних мереж, екології, охорони здоров’я тощо. Координацію та контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері безпеки виконує Рада національної безпеки і оборони України, яку очолює Президент.

Джерела

  • Хартія європейської безпеки // Верховна Рада України. 1999. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_166#Text
  • Про основи національної безпеки України: Закон України № 964-IV від 19 червня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. 2003. № 39. С. 351. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/964-15#Text
  • Про національну безпеку України: Закон України № 2469-VIII від 21 червня 2018 р. // Відомості Верховної Ради України. 2018. № 31. С. 241. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text

Література

  1. Куйбіда В. С., Бебик В. М., Дмитренко М. А. та ін. Національна безпека в умовах інформаційних та гібридних війн. Київ : Національна академія державного управління при Президентові України, 2019. 380 с.
  2. Адельбаєва К. А., Александров Є. Є., Бехтер Л. А. та ін. Національна безпека України у викликах новітньої історії. Київ : Експрес-об’ява, 2020. 463 с.
  3. Криштанович М. Ф., Пушак Я. Я., Флейчук М. І. та ін. Державна політика забезпечення національної безпеки України: основні напрямки та особливості здійснення. Львів : Сполом, 2020. 418 с.
  4. Національна безпека: світоглядні та теоретико-методологічні засади / За заг. ред. О. П. Дзьобаня. Харків : Право, 2021. 776 с.

Автор ВУЕ

О. М. Рудакевич

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рудакевич О. М. Безпека державна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безпека державна (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶