Бентлі, Артур

Бе́нтлі, А́ртур Фі́шер (англ. Bentley, Arthur Fisher; 16.10.1870, м. Фріпорт, штат Іллінойс, США — 21.05.1957, м. Паолі, штат Індіана, США) — політолог, соціолог, філософ, розробник поведінкової методології політичної науки. Відомий також своїми працями з логіки, лінгвістики, епістемології.


Бентлі, Артур

(Bentley, Arthur Fisher)

Народження 16.10.1870
Місце народження Фріпорт
Смерть 21.05.1957
Місце смерті Паолі
Alma mater Університет Джона Гопкінса
Місце діяльності США
Напрями діяльності політологія, соціологія, філософія
Традиція/школа біхевіоризм політичний


Життєпис

Народився у сім’ї банкіра. Здобув ступені бакалавра (1892) та доктора філософії (1895) в Університеті Джона Гопкінса (м. Балтимор, штат Меріленд). 1896 вів семінари з соціології в Чиказькому університеті. Займався журналістикою (1897–1910): працював репортером і редактором у газетах «Чикаго Таймс-Геральд» («Chicago Times-Herald») і «Чикаго Рекорд-Геральд» («Chicago Record-Herald»). Переїхав 1910 до м. Паолі, де мешкав до кінця життя, займаючись політичною наукою. Під час Першої світової війни брав активну участь у роботі організації Червоного Хреста (див. Міжнародний Рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця). Під час президентських виборів у США 1924 був керівником передвиборчої кампанії сенатора штату Індіана Р. М. Ла Фоллетта (1865–1925; США), висунутого від Прогресивної партії.

Науковий доробок

Вагомий вплив на розвиток політичної науки мала праця «Процес управління», повна назва — «Процес здійснення урядової влади: вивчення суспільних тисків» («The Process of Government: A Study of Social Pressures»; 1908). Її вважають першим науковим політологічним дослідженням реальних політичних процесів у США. Зокрема, сформульовані основи теорії груп інтересів на ґрунті застосування поведінкової методології політичних досліджень. Новацією автора стало використання біхевіористського підходу (див. Біхевіоризм політичний) до вивчення політичних процесів. Головна увага приділена не конституційним нормам і формальним інститутам політичним, а діяльності людей, заснованій на їхніх інтересах. Основний акцент у дослідженні політичної діяльності вчений робить на груповій поведінці. Він аргументував це насамперед тим, що люди в боротьбі за свої інтереси діють не індивідуально, а об’єднуючись на основі спільних інтересів у групи. Політичне життя суспільства є зіткненням і боротьбою різних груп, що обстоюють свої інтереси. Дослідження взаємодій груп інтересів Бентлі вважав можливим здійснювати за допомогою аналізу низки факторів: чисельності, ступеня концентрації інтересів, техніки здійснення тиску (підкуп, залякування, переконання та ін.) та організації.

У процесі вивчення державного управління вчений займався також соціальною природою мови. Інші його праці були присвячені відносності, лінгвістичному аналізу математики, проблемам знань і соціальної теорії. Розглядав особистість як центральний пункт соціального буття і політики. Написав низку статей з епістемології, об’єднаних у збірці «Пізнання і пізнане» («Knowing and the Known»; у співавторстві з Дж. Дьюї). Праці вченого вплинули на формування сучасної теорії комунікації.

Нагороди

Здобув нагороду «Гуманіст року» (1954) від Американської гуманістичної асоціації.

Джерела

  • Relativity in Man and Society. New York; London : G. P. Putnam's Sons, 1926. 363 p.
  • The Process of Government; A Study of Social Pressures. Bloomington : The Principia Press, 1949. 501 p.

Література

  1. Класики політичної думки від Платона до Макса Вебера / Пер. з нім.; за ред Є. Причепій. Київ : Тандем, 2002. 584 с.
  2. Політологія: навчально-методичний посібник (у схемах і таблицях) / За наук. ред. В. С. Бліхара. Львів : ПП «Арал», 2018. 540 с.

Автор ВУЕ

С. С. Троян


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Бентлі, Артур // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бентлі, Артур (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶