Біхевіоризм політичний

Біхевіори́зм політи́чний — напрям у політології, головним предметом якого є вивчення політичної поведінки індивідів та соціальних груп переважно під час виборчих кампаній шляхом застосування методики збору кількісних даних та їх статистичного узагальнення.

Історична довідка

«Біхевіористські» дослідження в політології розвинулися під впливом поведінкового напряму в експериментальній психології, що зародився на початку 20 ст. Перші риси біхевіоризму політичного виявилися в праці «Процес управління» («The Process of Government», 1908) А. Бентлі, його концептуальне обґрунтування здійснив учений Чиказького університету Ч. Е. Мерріам. У середині 1920-х він висунув положення про політичну поведінку індивідів, соціальних груп та масових феноменів як один із найважливіших об’єктів політології, позаяк історичний та інституційний підходи до вивчення політики були визнані недостатньо результативними.

У 1944 учені Колумбійського університету на чолі з П. Ф. Лазарсфельдом опублікували дослідження, у якому вперше головну увагу приділено індивідуальній поведінці виборців. Це на довгий час визначило парадигму поведінкових досліджень.

Надзвичайна активізація біхевіоризму передовсім у США та багатьох країнах Західної Європи отримала назву «біхевіористська революція», що тривала до 1960-х.

Характеристика

Важливий предмет біхевіористських досліджень становили індивідуальні мотиви (стимули) політичної поведінки людини, які та переносить на соціальні об’єкти. Провідне значення у процесах політичної участі належить «внутрішнім цінностям» особи, її індивідуально вмотивованим чинникам: почуттям, переконанням, самовизначенню. Згодом цю концепцію поглиблено за рахунок вивчення соціальних, економічних, національних, релігійних та інших агентів впливу на політичну поведінку громадян.

Біхевіоризм відіграв помітну роль у встановлення зв’язків політології з антропологією, культурологією, соціологією, історією та іншими гуманітарними науками. Це сприяло розумінню таких питань як: «національні характери», політичні субкультури, політична соціалізація. Об’єктами поведінкових досліджень були також неформальні чинники влади: лобістські групи, носії корпоративних інтересів, засоби масової інформації (ЗМІ) тощо. Біхевіоризм розширив структуру загального предмета політології.

Течії та школи

У 1950–1960-х в університетах США (Колумбійському, Чиказькому, Єльському університеті, Мічиганському університеті та інших) сформувалися три провідні школи біхевіоризму:

  • соціальної психології;
  • політичної соціології;
  • політекономії.

Особливо плідно в галузі біхевіоризму політичного працювали П. Лазарсфельд, Г. Д. Лассуелл, Г. А. Саймон, Е. Даунс (1957 започаткував «економічну теорію демократії», або «теорію раціонального вибору»). Зазначені школи з різних сторін досліджували здатність громадян діяти в умовах демократичної політики, насамперед через електоральну участь.

Після Другої світової війни у психології та політичній соціології виник «необіхевіоризм»; його «метафізичні» («радикальні») різновиди: «теорія оперантного научіння» Б. Ф. Скіннера та концепція «соціально-когнітивного научіння» А. Бандури побіжно впливали й на стан біхевіоризму політичного.

Наприкінці 1960-х з’явився політичний «постбіхевіоризм», що заперечував надмірну «емпіричність» класичного біхевіоризму та прагнув розвинути його позитивне начало в контексті загальної теорії політичних систем (Д. Істон).

Методологія

Політичному біхевіоризмові у його класичному вигляді властиво:

  • ослаблення наукового інтересу до державних інститутів влади;
  • зосередження на реальних політичних акціях (фактах), тобто поведінці індивідів у конкретних політичних ситуаціях;
  • застосування «універсальної» методики збору емпіричних даних (загальнонаціональні опитування громадської думки, тестування, анкетування);
  • сувора систематизація зібраного матеріалу для встановлення «моментів регулярності (повторюваності) та закономірності» в політичній поведінці;
  • обов’язкове підтвердження висновків фактами, що базуються на статистичних показниках;
  • відмежування суто аналітичних висновків (позитивного знання) від ціннісно-ідеологічних оцінок;
  • «нейтральність» наукових досліджень відносно владно-політичних впливів.

Недоліки традиційного біхевіоризму:

  • надмірна «математизація» суспільних наук заважає вивченню ціннісних, філософських аспектів політики, політичного прогнозування;
  • ігнорування питань політичної етики й риторики, маніпуляції свідомістю;
  • констатація «політичних фактів» шкодить комплексному вивченню чинників розвитку суспільства, його змін і криз;
  • пошук «оптимального алгоритму» прийняття рішень виборцями і з цією метою — оперування загальними моделями та висновками, які часто не знаходили підтвердження в реальних процесах.

Додатково

В українській політології обґрунтована концепція «системного біхевіоризму» (В. Северинюк). Поняття «політична поведінка» визначено як інтеграційну категорію, що дає змогу досліджувати поведінкові явища на різних функціональних рівнях політичної суб’єктності: діяльності, участі, відчуження (абсентеїзму).

Література

  1. Engeman Th. S. Behavioralism, Postbehavioralism, and the Reemergence of Political Philosophy // Perspectives on Political Science. 1995. Vol. 24. № 4. P. 214–217.
  2. Политическая наука: новые направления / Под ред. Р. Гудина, Х.-Д. Клингеманна; пер. с англ. Москва : Вече, 1999. С. 235–306.
  3. Краснер Л. Бихевиоризм: история; Лихи Т. Бихевиоризм // Психологическая энциклопедия. / Под ред. Р. Корсини, А. Ауэрбаха; Пер. с англ. 2-е изд. Санкт-Петербург : Питер, 2003. С. 60–61.
  4. Северинюк В. М. Політична поведінка: проблеми теорії та методології. Київ; Запоріжжя : Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, 2009. 432 с.
  5. Шайгородський Ю. Ж. Вивчення політичної поведінки в Україні // Політична наука в Україні. 1991–2016 : у 2 т. Київ : Парламентське видавництво, 2016. Т. 2: Теоретико-методологічні засади і концептуальні підсумки вітчизняних досліджень. С. 221–235.

Автор ВУЕ

В. М. Северинюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Северинюк В. М. Біхевіоризм політичний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біхевіоризм політичний (дата звернення: 11.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶