Блокгауз

Блокга́уз (нім. Blockhaus від Bloc — захист і Haus — будинок) — багатозначний термін.

1) У військовій справі — фортифікаційна (див. Фортифікація) вогнева споруда, пристосована для ведення кругового рушничного (див. Рушниця) й вогню артилерійського та для проживання гарнізону. Блокгауз — переважно двоповерхова конструкція з важких лісоматеріалів із виступаючим верхнім поверхом, де були облаштовані бокові чарунки та бійниці для стрільби. Блокгауз називали гарнізонним будинком.

У ширшому значенні блокгауз — житлова споруда, захищена від куль і осколків, пристосована для рушничного, кулеметного (див. Кулемет), а іноді й артилерійського вогню (протитанковий блокгауз) в одну або декілька сторін. Її будували з дерева, землі, каменю, заліза, бетону або залізобетону, іноді із застосуванням броні. Блокгаузи із залізобетону використовують для розміщення і захисту персоналу та як пункт спостереження за операцією, яка може супроводжуватися небезпекою високої температури, вибуху або радіації (зокрема неподалік місця запуску ракет).

Історична довідка

Вважають, що у польовій фортифікації дерев’яні блокгаузи вперше застосувала 1778 прусська армія. У довготривалій фортифікації їх будували у фортецях як редути на прикритому шляху, як окремі споруди для захисту гірських і лісових проходів чи мостів.

Системи блокгаузів із проміжками, посиленими штучними перешкодами, широко застосовувала під час англо-бурських воєн 1899–1902 англійська армія, противник якої (бури) майже не мав артилерії; а також використовували у ході Першої світової війни російська, німецька та австро-угорська армії, коли вогонь артилерії був малоефективним (ліси) і коли умови місцевості (болота) не дозволяли обладнувати споруди в землі.

У період між світовими війнами блокгаузи використовували як довготривалі укріплення в системі захисту кордонів державних, а також для оборони мостів.

2) В архітектурі — будинок, побудований зі зрубних колод.

Література

  1. Tomlinson R. Britain’s Last Castles — Masonry Blockhouses of the South African War, 1899–1902 // The South African Military History Society. 1997. URL: http://samilitaryhistory.org/jnl2/vol181rt.html

Автор ВУЕ

О. Й. Мацько


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мацько О. Й. Блокгауз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блокгауз (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶