Богоборство

Німрод. Худ. Девід Скотт, бл. 1832

Богобо́рство (від Бог і боротися) — одна з найдавніших форм вільнодумства і відступництва від панівної релігії — критично-негативне ставлення до надприродних сил: войовничий виклик або докори богам (Богові), вияви зневаги чи неприязні до них (Нього), зухвальства, богохульства.

Богоборство є своєрідним виявом протесту проти богів у релігійній формі: інакодумець не заперечує релігії, не сумнівається в існуванні богів (на відміну від скептицизму, атеїзму), але радикально змінює своє ставлення до них. У його свідомості відбувається переоцінка образу Бога як велемудрого, справедливого, милостивого Творця. Останній уявляється як джерело зла; лиха, мстива, жадібна тощо істота. Часом богоборство постає як відкритий войовничий протест проти несправедливості, жорстокості, негуманності світу, вину за створення якого покладено на Бога (відповідно, зло і провини, скоєні людиною, перекладають на її Творця). Звідси — витоки ідеї про право людини на перебудову земного світу.

До суб’єктивних причин богоборства відносять: гостре усвідомлення соціальної несправедливості, дисгармонії між ідеалом і реальністю; трагічні обставини життя, що упевнили в байдужості, дистанційованості Бога від перебігу подій та долі людини; стани розпачу, безсилля, страждань, відчаю, гострого невдоволення собою тощо.

Біблія містить приклади богоборства у переказах про пророка Йова, патріарха Якова. У міфології, мистецтві, літературі, філософії образ богоборця (Прометей, Люцифер, Демон, Заратуштра та ін.) часто є символом повстання проти неволі, бунту проти чинних моральних, релігійних тощо суспільних норм, уособленням прагнення до індивідуальної свободи або захисту людей від тиранії богів. Богоборчі мотиви містяться у творчості Есхіла, Омара Хайяма, Дж. Байрона, Й. Гете, Т. Шевченка, М. Лермонтова, Ф. Ніцше, Ф. Достоєвського,
Ж.-П. Сартра, А. Камю.

У дискурсі християнства, особливо східного, термін набув значення боротьби з церквою, войовничої антирелігійності (напр., поширеною є характеристика більшовицької влади як богоборчої), став синонімом богоненависництва, моральних пороків.

Література

  1. Гофштеттер И. А. Богоборчество (В чем доблесть Иакова и правота Иова) // Путь. 1930. № 22. С. 52–66.
  2. Бердяев Н. А. Философия свободы. Смысл творчества. Москва : Правда, 1989. 608 с.
  3. Козырев Ф. Н. Искушение и победа святого Иова. Поединок Иакова. Москва : Дом надежды, 2005. 368 с.
  4. Климов В. В. Скептицизм й інакодумання як інтелектуальний поступ. Релігієзнавчий аспект. Київ : Інституту філософії
    ім. Г. С. Сковороди НАН України, 2013. 648 с.
  5. Аксючиц В. В. Русское православие и богоборчество. Москва : [б. в.], 2017. 240 с.
  6. Скорина Л. В. Прометей як культурний герой українського письменства 20-х років ХХ століття // Science and Education:
    a New Dimension. Philology. 2018. Т. 6 (42). № 149. С. 64–68.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Богоборство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богоборство (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶