Богоосягнення

Бог Саваоф. Худ. В. Васнецов, між 1885 і 1896

Богоося́гнення — релігійно-філософський та богословський термін, який позначає особливий вид діяльного духовно-досвідного знання про Бога і водночас акт переживання єдності з Ним. Вказує на взаємодоповнювальність різних способів, методів, форм та рівнів релігійних теорій і практик, які дозволяють досягти «зустрічі з Богом», «єднання з Богом» в теїстичних релігіях назагал, і в християнстві зокрема.

Загальна характеристика

Феномен богоосягнення пояснюють як обумовлений, з одного боку, здатностями і потребами вірянина, який прагне до Бога, з іншого — специфікою релігійної спільноти, традиції та культури, метафізичними і доктринальними уявленнями про Бога.

В основі феномену богоосягнення вбачають теїстичну віру в можливість встановити відносини спілкування, зустрічі, відданості, діалогу, пізнання, договору, єдності між людиною і Божественною реальністю. Тут осягнення Божества є дією, актом єдності, знанням, переживанням, діяльністю. Богоосягнення розуміється як знання, що дає святість через причетність Священному. Воно тлумачиться як мета, процес та засіб, в якому осягнення Божества тотожне причетному буттю, перебуванню в єдності з Ним. Ідеалом є ситуація, коли онтологічний стан єдності з Богом (святість) визначає безпосереднє Його знання (богознання), переживання (релігійний досвід) та подібність до Нього (богоподібність). У сукупності ці відносини розглядають як максимальну проєкцію і повноту людських відносин.

У богоосягненні експлікують ієрархічну структуру рівнів проникнення в сферу Божественного, виявляють вербальний, ментальний, діяльний, символічний, аскетичний, екстатичний аспекти. Богоосягнення тлумачать як можливе і в особистому досвіді людини, і в колективному досвіді релігійної спільноти, як в традиційних, так і в нетрадиційних формах.

Релігійні доктрини вбачають можливість Богоосягнення у найрізноманітніших проявах людського буття: любові, пізнанні, жертовному служінні, аскетизмі, моральному слідуванні нормам, творчому натхненні, молитовному зверненні, вищому покликанні, подвижництві, містичних практиках тощо. Релігії в різний спосіб і в різних формах інтегрують ці прояви і здатності людини з релігійними традиціями, що обумовлює формування релігійно-культурних форм, у яких і через які відбувається богоосягнення. Такими релігійно-культурними формами є гімнографія, релігійна поезія й піснеспіви, художня іконографічна творчість, обрядовий танець, богодумання, релігійне філософування, богословування, екзегетика, храмове богослужіння, моральне очищення, аскетичні подвиги, медитативне споглядання, містико-екстатичні ритуали та ін.

У християнстві

Феномен богоосягнення притаманний різним теїстичним системам, але найвиразніше характерний для авраамічних релігій. Специфікою християнського богоосягнення є його христологічна спрямованість (див. Христологія). Значну роль відіграє читання, тлумачення та дослідження Святого Письма, догматів, творів авторитетних Отців церкви. Вагоме значення в богоосягненні відіграє ритуально-культовий бік релігії: таїнства, Божественна літургія, іконопис, священнодії, які виконують містеріально-символічну функцію єднання з Богом. Не менш важливими вважаються шляхи богопізнання засобами богослов’я, філософії та науки, що осягають Порядок, Гармонію, Красу як властивості Бога.

Література

  1. Абрамович С. Д. Церковне мистецтво. Київ : Кондор, 2005. 206 с.
  2. Карсавин Л. П. Святые отцы и учители Церкви: (Раскрытие Православия в их творениях). Москва : Издательство МГУ, 1994. 270 с.
  3. Кимелев Ю. А. Философия религии: Систематический очерк. Москва : Изд. дом «Nota Bene», 1998.
  4. Левченко Т., Христокін Г., Чорноморець Ю. Теологія. Київ : Мала академія наук України, 2015. 229 с.
  5. Христокін Г. В. Культурні форми буття теології: релігієзнавчо-філософський аналіз // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 7: Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. 2017. Вип. 38 (51). С. 65–73.
  6. Христокін Г. В. Методологія православної теології в її парадигмальних трансформаціях. Ірпінь : УДФСУ, 2021. 404 с.

Автор ВУЕ

Г. В. Христокін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Христокін Г. В. Богоосягнення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богоосягнення (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶