Бухіс

Бухіс. Єгипетська стела з м. Армант,
332–330 до н.е. Британський музей

Бу́хіс [ грец. Βουχις, від єгип. bh (бах, баху – «сонце на Сході» або ба-ах — сяючий ба, ба-анх — живий ба, життєва сила)] — давньогрецька назва священного бика (білого з чорною мордою), який у єгипетській міфології вважався втіленням душі-ба бога війни Монту. Особливо вшановувався в регіоні м. Гермонтіса (тепер м. Армант) у Верхньому Єгипті.

Історична довідка

Бик у Давньому Єгипті — один з найбільше поширених і шанованих символів влади, плодовитості і сили. Припускають, що у Верхньому Єгипті здавна існували чотири культи священного бика, присвячені Монту, і культ Бухіса є результатом їх синкретизму. Початково Бухіс поступався за популярністю іншим священним бикам — мемфіському Апісу (єгип. Гапі, Гап), який вважався втіленням душі-ба бога Птага (Птага-Сокара), пізніше — Осіріса, та фіванському Мневісу (єгип. Мер-вер, Нем-вер) як втіленню душі-ба Амона-Ра. Бухіса поступово стали ототожнювати з Мневісом.

Культ Бухіса набув найбільшого поширення в елліністичний та римський періоди — за Птолемеїв (4–1 ст. до н. е.) та римських династій Юліїв–Клавдіїв і Флавіїв (1–2 ст. н. е.). На цю добу припав розквіт господарського розвитку Єгипту, а єгиптяни вірили, що Бухіс був покровителем селян, захищав свійську худобу від хвороб і вимирання.

Зображували бика з сонячним диском на голові та двома високими султанами поміж рогами — атрибутом бога Монту.

Бики чорно-білої масті були рідкістю й ретельно оберігалися: придбання такого бика у власність, а тим більше його вбивство суворо каралися у Новому царстві.

Бика, який відповідав потрібним ознакам, вибирали жерці, доглядали протягом життя, а після смерті його муміфікували і ховали у саркофазі в некрополі Бухеум у м. Гермонтісі. У пізніші часи з такими ж почестями ховали його матір, оскільки бик вважався сином «небесної корови» (а відтак братом Ра). Найдавніше з відомих поховань Бухіса відбулося за правління Нектанеба ІІ (сер. 4 ст. до н. е.); останнє — датують добою правління Діоклетіана (кін. 3 ст.) або навіть пізніше — 340-ми.

Додатково

  • Бог Монту, якого зображували у вигляді чоловіка з соколиною або бичачою головою, був символом войовничості й безстрашності фараонів.
  • Згідно з переданням, яке наводить пізньо-римський граматик і філософ Макробій у своїх «Сатурналіях», шерсть Бухіса росла у протилежному напрямку, ніж у звичайної худоби, й змінювала щогодини свій колір залежно від фази добового шляху сонця.

Література

  1. Daly M. W., Petry C. F. The Cambridge History of Egypt : in 2 vol. Cambridge : Cambridge University Press, 1998. Vol. 1. P. 28.
  2. Leitz Ch. Lexikon der Ägyptischen Götter und Götterbezeichnungen : in 7 bd. Leuven; Paris : Peeters, 2002. Bd. 2. 844 p.
  3. Goldbrunner L. Buchis. Eine Untersuchung zur Theologie des heiligen Stieres in Theben zur griechisch-römischen Zeit. Berlin : Brepols, 2004. 390 p.
  4. Dodson A. Bull Cults // Divine Creatures: Animal Mummies in Ancient Egypt / Ed. by S. Ikram. Cairo; New York : American University in Cairo Press, 2015. P. 72–105.
  5. Wilkinson R. H. The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. New York : Thames & Hudson, 2017. 256 p.

Автор ВУЕ

М. В. Луцюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луцюк М. В. Бухіс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бухіс (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶