Буцер, Мартін

Friedrich hagenauer, martin bucer, 1543.JPG

Бу́цер, Ма́ртін [ нім. Bucer (Butzer), Martin; лат. Bucerus; 11.11.1491, м. Шлетштадт, тепер м. Селеста, регіон Гранд-Ест, Франція — 28.02/01.03.1551, м. Кембридж, Велика Британія] — релігійний діяч, ідеолог Реформації, гуманіст, теолог, письменник.

Буцер, Мартін

(Bucer, Martin)

Народження 11.11.1491
Місце народження Селеста
Смерть 28.02 або 01.031551
Місце смерті Кембридж (Велика Британія)
Alma mater Гайдельберзький університет
Місце діяльності Німеччина, Велика Британія
Напрями діяльності реформація церкви, теологія, міжконфесійні відносини
Традиція/школа протестантизм

Життєпис

Будинок М. Буцера в м. Страсбурзі
Пам'ятна дошка М. Буцеру в церкві Св. Томаса в Страсбурзі

Походив із родини ремісника, ймовірно був єдиною дитиною.

Здобув освіту у домініканському монастирі в рідному місті. 1505 вступив до ордену домініканців. 1510 висвячений на диякона, згодом на священника.

1517 був переведений до обителі в м. Гайдельберзі, завдяки чому зміг відвідувати Гайдельберзький університет. Вивчав теологію, єврейську та грецьку мови; 1519 здобув ступінь бакалавра.

1518 на Гайдельберзькому диспуті вперше зустрівся з Мартіном Лютером. Під впливом ідей Еразма Роттердамського й М. Лютера та особистого спілкування з ними анулював чернечі обітниці, вийшов із домініканського ордену (1521), став палким прихильником Реформації. Знайшов притулок в замку військового і політичного діяча, лицаря Ф. фон Зіккінгена.

1522 одружився на колишній чорниці, цього ж року став пастором у м. Ландштулі (тепер земля Рейнланд-Пфальц, Німеччина), 1523 — у м. Вейссенбурзі (тепер Віссамбур, регіон Гранд-Ест, Франція). Був вимушений переховуватися, 1523 відлучений від Католицької церкви.

Упродовж 1523–1549 був провідним діячом Реформації у м. Страсбурзі, став президентом Церковної ради. 1531–1548 — провідник євангельсько-реформаційної Церкви Швейцарії і Південної Німеччини.

1549 в умовах загострення стосунків із міською владою Страсбурга прийняв запрошення Архієпископа Кентерберійського Томаса Кранмера й перебрався до Англії, де провів решту життя, продовжуючи справу реформації церкви. Викладав у Кембриджському університеті.

Діяльність і погляди

Прагнув примирити «німецьку» (під проводом М. Лютера) та «швейцарську» (У. Цвінглі) гілки реформаційного руху, був посередником між релігійними лідерами. У гострому богословському конфлікті щодо причастя не став на бік жодного з них, а посів проміжну позицію: вважав, що під час євхаристії Ісус Христос присутній в дарах Святого Духа символічно, а не субстанційно. У царині церковних норм висловлював погляди, близькі до пуританізму, пізніше — пієтизму. Після смерті Цвінглі (1531) Буцер став лідером верхньонімецької та швейцарської Реформації. Від 1534 тісно співпрацював з Ф. Меланхтоном, істотно вплинув на його погляди.

Активно сприяв укладанню Віттенберзької згоди 1536 (текст якої укладав спільно з Ф. Меланхтоном), що врегулювала значну частину розбіжностей між саксонськими і швейцарськими реформаторами, вважав зусилля з об’єднання протестантських лав справою свого життя.

Мріяв про найширшу підтримку Реформації з боку вірян-католиків, прагнув поєднати сповідників обох течій задля створення Німецької церкви, незалежної від Риму.

Здійснив сильний вплив на Ж. Кальвіна, а також на розвиток англіканської теології.

Основна праця Буцера — «Тетраполітанське сповідання» (лат. «Confessio tetrapolitana», букв. «Сповідання чотирьох міст»; 1530, у співавт.).

Зберігся значний за обсягом епістолярій.

Визнання

Представники різних ранньопротестантських церков (лютеранських, кальвіністських, англіканських) апелюють до Буцера як свого ідейного попередника. Діяч зажив слави піонера екуменізму.

1891 встановлено пам’ятну дошку Буцеру в соборі Св. Томаса в Страсбурзі.

2001 пошта Німеччини випустила поштову марку на честь Мартіна Буцера (з нагоди 450-річчя від дня смерті).

Додатково

1557 під час тимчасового реваншу католицизму в Англії за королеви Марії I Кривавої Буцера було оголошено єретиком (посмертно), а його рештки і твори публічно спалені. 1560 реабілітований королевою Єлизаветою І.

Праці

Opera omnia : in 16 bd. Gütersloh : Gütersloher Verlagshaus Gerd Mohn, 1960–2006. Correspondance de Martin Bucer : in 7 bd. Leiden : Brill, 1979.

Література

  1. Rupprich H. Die Frühzeit des Humanismus und der Renaissance in Deutschland Gebundene Ausgabe. Darmstadt : Wissenschaftl. Buchgesellschaft, 1964. 317 р.
  2. Greschat М. Martin Bucer: ein Reformator und seine Zeit 1491–1551. München : Beck, 1990. 308 р.
  3. Martin Bucer zwischen Luther und Zwingli / Hrsg. von A. Matthieu, H. Berndt. Tübingen : Mohr Siebeck, 2003. 167 р.
  4. Котляров П. Гуманіст і реформатор: освітні, релігійні та соціально-політичні практики Філіпа Меланхтона. Київ; Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017. 400 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Буцер, Мартін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буцер, Мартін (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶