Бібліотека УЛЕ

«Бібліоте́ка Украї́нської Літерату́рної Енциклопе́дії: вершини письменства» — багатотомна серія книг Всеукраїнського державного спеціалізованого видавництва «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, в якій виходили твори майстрів української та світової художньої літератури, представлених в «Українській літературній енциклопедії» (УЛЕ).

Історична довідка

Серія започаткована 2003–2004 виданням двотомника «Вибрані твори» М. Бажана, здійсненим до 100-річчя від дня народження поета-академіка, колишнього головного редактора Головної редакції «Української радянської енциклопедії». Це видання ще не містило позначки про належність до книжкової серії. Двотомник М. Рильського (2005–2006) уже було оформлене як серійне видання, містило його логотип.

Книги публікувалися за програмою «Українська книга» на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Для підготовки серії було утворено редакційну колегію, склад якої змінювався для кожного видання. До неї входили, зокрема, Д. Павличко, І. Драч, М. Жулинський, Б. Олійник, В. Яворівський, В. Баранов, поет Р. Чілачава (нар. 1948; тепер Грузія) та інші. Над виданням працювали співробітники видавництва: директор М. Зяблюк (нар. 1939; тепер Україна), заступник головного редактора А. Слободяник (відповідальний секретар редколегії серії), перекладач і провідний редактор Ю. Попсуєнко (нар. 1940, тепер Україна), художній редактор В. Данильчук (1937–2014; тепер Україна) та інші.

У планах видавництва був випуск понад 200 книг класиків української та зарубіжної літератури. Однак згодом були видані лише вибрані твори Б. Олійника (2005–2006), Д. Павличка (2008–2009), Є. Дударя (2011), П. Тичини (2011–2012), І. Драча (2011–2012), Р. Лубківського (2012) та антологія «Новогрецька література» (2008).

Книжки виходили невеликим накладом (1 тис. примірників) і розповсюджувались по бібліотеках України.

Після ліквідації Всеукраїнського державного спеціалізованого видавництва «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана (2013) випуск серії було припинено.

Характеристика

Більшість видань виходило у двох томах. Перший том містив вірші та поеми. Твори розташовувалися у хронологічному порядку (в основі — рік написання, першої публікації твору чи збірки), вони давали уявлення читачу про різні періоди творчості поета. Під час підготовки текстів до публікації редакція враховувала різні авторські варіанти, зміни та виправлення, внесені авторами в перевиданнях їхніх творів, вимоги сучасного правопису, орфографії та пунктуації. Редакційна колегія не включила політично заангажовані твори (наприклад, вірші М. Бажана про Й. Сталіна), натомість до видання увійшли твори, що рідко публікувалися або не публікувалися за радянських часів (юнацькі вірші М. Бажана з рукописної збірки «Контрасти настрою», його ж незавершена поема «Сліпці», цикл М. Рильського «Панахидні вірші», знайдений після смерті поета, тощо). Окремі твори були надруковані зі скороченнями.

До другого тому входили переклади різноманітних за жанрами й тематикою творів поетів зарубіжних країн. Групувалися твори за мовами й літературами, з яких були перекладені, та за хронологією їх написання іноземними авторами. До другого тому творів Б. Олійника увійшли також його публіцистичні твори, опубліковані раніше у різних періодичних виданнях.

Усі видання супроводжували ґрунтовні вступні статті, написані провідними літературознавцями, а також науково-енциклопедичні коментарі та примітки історико-літературного й текстологічного характеру, бібліографічні списки. Наприкінці другого тому вміщували також хронологічну таблицю «Основні віхи життя і творчості письменника».

Однотомна антологія «Новогрецька література» — перше видання в Україні, яке знайомило читача з новогрецькою літературою в її розвитку.

Видання містило не лише переклади творів, а й статті про кожного письменника, вступну статтю та бібліографію.

В оформленні книжок серії були використані ілюстрації В. Чебаника, М. Стратілата (1942–2023; тепер Україна), В. Перевальського (нар. 1938, тепер Україна) та ін. художників.

Книжкова серія призначалася широкому колу читачів, зокрема викладачам, студентам, школярам, які вивчають літературу.

Значення

Серія «Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершини письменства» — ґрунтовне наукове літературно-художнє багатотомне видання. Книги цієї серії сприяють поширенню знань про українську літературу, письменників, перекладачів і зростанню культурного рівня читачів.

Видання

  • Бажан М. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2003–2004.
  • Олійник Б. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2005–2006.
  • Рильський М. Т. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2005–2006.
  • Новогрецька література. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2008. 344 с.
  • Павличко Д. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2008–2009.
  • Драч І. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2011–2012.
  • Дудар Є. Вибрані твори. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2011. 608 с.
  • Тичина П. Г. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2011–2012.
  • Лубківський Р. М. Вибрані твори : у 2 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2012.

Література

  1. Зяблюк М., Слободяник А. Шикуючи багатотомні ряди знань, історії, досвіду // Друк & книга. 2003. № 1 (3). С. 12–13.
  2. Попсуєнко Ю. Поспішаймо повільно! // Вітчизна. 2009. № 7–8. С. 128–1130. URL: http://vitchyzna.ukrlife.org/7_8_08popsuenko.html
  3. Держтелерадіо представило українському читачу поетичні відкриття Тичини // Укрінформ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/1309398-dergkomteleradio_predstavilo_ukraiinskomu_chitachu_poetichni_vidkrittya_tichini.html


Автор ВУЕ

С. В. Глухова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Глухова С. В. Бібліотека УЛЕ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліотека УЛЕ (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶