Біддл, Джон

Biddle, John.jpg

Біддл, Джон (Бідл; англ. Biddle, John; 1615, містечко Воттон-андер-Едж, Глостершир, Англія, Велика Британія — 22.09.1662, м. Лондон, Велика Британія) — релігійний діяч, теолог-антитринітарій (див. Антитринітаризм), один із фундаторів англійського унітаризму.

Біддл, Джон

(Biddle, John)

Народження 1615
Місце народження Воттон-андер-Едж
Смерть 22.09.1662
Місце смерті Лондон
Alma mater Оксфордський університет
Місце діяльності Англія
Напрями діяльності теологія, викладання
Традиція/школа антитринітаризм

Життєпис і діяльність

Походив з незаможної родини кравця. Навчався у місцевій гімназії, виявив непересічні здібності до мов.

1634 завдяки благодійній стипендії зміг продовжити навчання у Магдален-Холлі (тепер Гетфордський коледж) Оксфордського університету. 1638 отримав ступінь бакалавра, 1641 — магістра. Цього ж року був обраний директором школи в графстві Глостері, де викладав Святе Письмо.

Ретельне вивчення Біблії, глибоке знання Нового Завіту (англійською і грецькою) стали джерелом сумнівів у катехизисі Англіканської церкви.

Близько 1644 уклав трактат «Дванадцять аргументів, виведених зі Святого Письма» («Twelve Arguments Drawn out of Scripture, Wherein the Commonly Received Opinion Touching the Deity of the Holy Spirit Is Clearly and Fully Refuted»), в якому спростовував догматичне вчення про Трійцю, доводив нерівноправність і субординацію іпостасей (вважав Бога Сина і Бога Святого духа підпорядкованими Богу Отцю).

Був неодноразово ув’язнений за антитринітарні погляди, звинувачений у богохульстві та єресі. Вперше — у 1645 (через рукопис «Дванадцяти аргументів»), 1646 його справа розглядалася парламентом. 1647 звільнений під заставу. Того ж року публікація рукопису спричинила нове розслідування, Біддл був викликаний до м. Лондона (разом із видавцем) і ув’язнений вдруге. Наклад «Дванадцяти аргументів» було вилучено і знищено. З погляду Церкви Англії зажив репутації вільнодумця та єретика. Звільнений у лютому 1652 завдяки протекції Олівера Кромвеля. Під час ув’язнення працював над англійським виданням Септуагінти.

Наступні роки життя провів у Стаффордширі під наглядом. Навколо Біддла сформувалося значне коло прихильників (т. з. біддлеанці, унітарії), члени гуртка проводили щонедільні збори для обговорення Святого Письма. За його твердженням, самостійно прийшов до поглядів, що були суголосні ідеям італійських та польських социніан. Переклав життепис Ф. Социна, укладений С. Пшипковським («Life of Socinus», 1653).

1654 написав «Подвійний катехизис» («A Two-Fold Catechism: the one simply called A Scripture-catechism; the other, A brief Scripture-catechism for children»), що складався з «Катехизису Святого Письма» та «Короткого катехизису» для дітей. Основний зміст становили цитати з Біблії у супроводі стислих коментарів. У грудні цього ж року знову постав перед парламентом і був ув’язнений, його «Катехизис» — спалений. Чергове втручання Кромвеля і заслання на архіпелаг Сіллі в жовтні 1655 врятували Біддлу життя.

1658 отримав дозвіл повернутися із заслання, навчав і проповідував, але після переїзду до м. Лондона був знову заарештований і ув’язнений (за несплату штрафу в 100 фунтів стерлінгів). Помер у в’язниці.

Визнання

Постать і діяльність Біддла розцінені як важливий етап в утвердженні релігійної свободи в Англії.

Набув відомості як «батько англійського унітаризму».

Праці

  • A Twofold Catechism: The One Simply Called a Scripture Catechism : in 2 pt. London : J. Cottrel for R. Moone, 1654.

Література

  1. Toulmin J. A Review of the Life, Character and Writings of the Rev. John Biddle. London : J. Johnson, 1789. 188 p.
  2. Worden В. God's Instruments: Political Conduct in the England of Oliver Cromwell. Oxford : Oxford University Press, 2012. 421 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біддл, Джон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біддл, Джон (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶