Біле духовенство

Бі́ле духове́нство (парафіяльне духовенство) — у православ’ї — неформальна узагальнена назва частини духовенства (нижчої ієрархії), представники якої не складають чернечих обітниць і можуть узяти шлюб. Відрізняють від т. з. чорного духовенства — монахів (ченців), рукопокладених у сан.

До білого духовенства відносять священнослужителів (протопресвітерів — вище ієрейське звання для білого духовенства, а також протоієреїв, ієреїв, протодияконів, дияконів) і церковнослужителів (іподияконів, псаломників). За встановленою традицією, шлюб майбутні священники беруть перед висвятою в диякони. Разом з тим деякі представники білого духовенства за власним рішенням можуть прийняти обітницю целібату. Біле духовенство за чисельністю значно переважає чорне, але посідає в церкві підпорядковане становище, оскільки вищі щаблі ієрархії (архієреї — єпископи, архієпископи, митрополити, патріархи) відкриті винятково для чернецтва.

Розшарування кліру на окремі корпорації в середовищі містян притаманне вже для періоду Давньої Русі. Однак для традиції київського християнства характерна активна участь білого духовенства у житті громад, дотримання принципів соборності. З бігом історії, за часів Речі Посполитої, а особливо Російської імперії, спостерігалося нарощення конфронтації між чорним і білим духовенством, обумовлене фактичною соціальною, церковною, освітньою тощо нерівністю. Водночас саме з сімей білого духовенства сформувалася особлива суспільна верства — духовний стан. Особливості станового статусу білого духовенства в історії України дотепер є предметом полеміки.

У католицизмі обітниця целібату є обов’язковою для всіх рангів духовенства. Проте зберігається розподіл на чернецтво і т. з. мирське (секулярне) духовенство (лат. clerici saeculares) — священників, які не складали чернечих обітниць і не належать до жодного з релігійних орденів, конгрегацій, а діють у миру (у межах дієцезії, до якої прикріплені).

Література

  1. Саган О. Н. Вселенське православ’я: суть, історія, сучасний стан. Київ : Світ знань, 2004. 912 с.
  2. Ростиславов Д. И. О православном белом и черном духовенстве в России : в 2 т. Рязань : Александрия, 2011. Т. 1. 656 с.
  3. Резнік О. І. Православне духовенство як соціальний стан українського суспільства другої половини XVII–XVIII cт. // Актуальні проблеми політики. 2013. Вип. 49. С. 293–304.
  4. Мангилева А. В. Белое приходское духовенство Российской империи: от сословия к профессии // Известия Уральского федерального университета. Серия: Гуманитарные науки. 2014. № 3 (130). С. 241–248.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біле духовенство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біле духовенство (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶