Білінгвізм

Білінгві́змлат. bis — двічі та лат. lingua — мова), двомовність — практика індивідуального або колективного використання двох мов у рамках однієї державної чи соціальної спільності у відповідних комунікативних сферах.

Розрізняють індивідуальну та масову двомовність, яка виникає в багатонаціональних країнах унаслідок контактів різномовного населення. Індивідуальний білінгвізм може бути чистим (людина вільно користується за різних обставин двома мовами) та мішаним (структурні елементи однієї мови виявляються в мовленні другою мовою).

Білінгвізм письменника — вільне володіння автором рідною і ще однією мовою не лише в усному спілкуванні, а й в написанні літературно-художніх творів. Спирається як на суб’єктивні передумови (тривале перебування далеко від батьківщини), так і об’єктивні (продиктовані суспільно-політичними чинниками, державною мовною, національною політикою). Відомий здавна (наприклад, латинсько-грецька двомовність у римській літературі 2 — початку 3 ст.; вживання латинської та народних мов у середньовічній літературі). Письменники можуть використовувати у своїх творах дві мови (М. Гоголь), користуватися двома мовами в одному творі (Л. Толстой, О. Вальд, Г. Квітка-Основ’яненко), писати твори різними мовами (Ф. Петрарка, Г. Сковорода, Т. Шевченко, І. Франко).

Перекладацька двомовність властива перекладачеві-професіоналу. При ній дві мовні системи незалежно одна від одної співіснують у свідомості двомовця та взаємопов’язані системою еквівалентностей.

Див. також Багатомовність.

Література

  1. Жлуктенко Ю. А. Лингвистические аспекты двуязычия. Киев : Вища школа, 1974. 176 с.
  2. Вайнрайх У. Языковые контакты: состояние и проблемы исследования. Киев : Вища школа, 1979. 364 с.
  3. Алексеев М. П. Многоязычие и литературное творчество. Ленинград : Наука, 1981. 340 с.
  4. Саплін Ю. Ю., Соколова С. О., Шумарова Н. П. Соціолінгвістичний аспект вивчення двомовності на Україні // Мовознавство. 1986. № 6. С. 9–16.
  5. Король Л. Д. Білінгвізм: психолінгвістичний вимір // Психолінгвістика. 2011. Вип. 8. С. 46–51.
  6. Павліченко Ю. В. Білінгвізм в Україні: причини й наслідки // Управління розвитком. 2013. № 15. С. 36–38.
  7. Панасюк Л. В. Білінгвізм в соціально-політичному житті України. Київ : Вадекс, 2013. 269 с.
  8. Бейкер К. Основи білінгвальної освіти і білінгвізму / Пер. з англ. Н. А. Сафонової. 5-те вид. Дніпро : Ліра, 2016. 645 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білінгвізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білінгвізм (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶