Валганг

Валганг головного валу Госпітального укріплення Київської фортеці

Валга́нг (нім. walgang, від wal — вал і gang — прохід) — горішня частина оборонного валу у вигляді горизонтальної тераси, зовні захищеної бруствером.

Валганг з’єднував платформи фортечних бастіонів і призначався для розміщення і пересування гармат уздовж валу. При цьому гармати стріляли поверх бруствера. Для підняття гармат на валганг влаштовували апарелі.

Валганги з’явилися у середньовіччі, коли з розвитком артилерії фортечні й замкові мури зсередини почали посилювати земляними насипами зі встановленими гарматами. З 16 ст. валганги застосовували в італійській, голландській, французькій системах фортифікації; на території України — у 16–19 ст. (Золочівський замок, Київська фортеця).

Валганг часто складався з двох частин — артилерійського валгангу, на якому стояли гармати, і валгангу сполучення — у тильній пониженій частині. Артилерійський валганг для захисту від ворожого обстрілу мав бути на 2,4 м нижчим від вершечка бруствера, 6–7 м завширшки. Валганг сполучення, призначений для переміщення фортечної залоги, зброї та набоїв, мав бути нижчим від бруствера на 4,3 м за ширини 3–4 м.

У другій половині 19 — на початку 20 ст. у фортецях влаштовували тільки валганги сполучення.

Література

  1. Шперк В. Фортификационный словарь. Москва : Военно-инженерная Краснознаменная академия Красной Армии им. В. В. Куйбышева, 1946. С. 8.
  2. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 56.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 138.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Валганг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Валганг (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶