Велетні

Закуті титани й гіганти. Художник Гюстав Доре, бл. 1857

Ве́летні, ве́лети — у міфології та фольклорі різних народів світу — антропоморфні істоти надзвичайно великого зросту та надлюдської сили.

Характеристика

У переважній більшості фольклорних джерел велетні постають як могутні, але лихі, не надто розумні та лайливі істоти. Серед них траплялися і людожери, впоратися з якими можна було винятково хитрістю (при цьому герой мав бути чарівником або ж мати при собі магічного помічника чи чарівну річ).

Деякі з велетнів вели своє походження від богів (приміром, народжені від змішаних шлюбів богів і людей), інші — від давніх чудовиськ. Часто велетнів уявляли як перше покоління істот, що передували богам і людям (або старше покоління богів).

Так, у давньогрецькій міфології велетні поставали в ролі небезпечних хтонічних істот [див. Титани, Гекатонхейри, Циклопи (міфологія), Гіганти], з якими воювали боги-олімпійці або герої.

У германо-саксонській міфології фігурують велетні-йотуни — мешканці холодної кам’янистої країни, розташованої на далекому північному сході світу. Вони воювали з богами — асами, викрадали в тих жінок і скарби, нападали на людей.

В англо-саксонській міфології король Бран Благословенний змальований настільки великим, що нагадував оживлену гору, з легкістю долав убрід морські проливи. Вірували, що відрубана голова Брана привертала благополуччя туди, де була похована (згідно з уявленнями стародавніх англійців, допоки цю голову зберігали в м. Лондоні — Британії не загрожували вороже вторгнення, війни і катастрофи).

Відповідно до авраамічної (біблійної) релігійно-міфологічної традиції (див. Авраамічні релігії), велетні зображені як розбещене Адамове потомство, що жило в беззаконні та загинуло під час всесвітнього потопу.

В арабській міфології особливим зростом, силою і могутністю наділені лихі джини — іфрити та ін.

В українській міфології

В українській міфології простежують синкретизм народних уявлень про велетнів з біблійними наративами. Зокрема, велетнями зображені люди-титани, або Божі сини, які мешкали на краю світу і яких Бог покарав за те, що вони забули про його закони й повсякденно чинили зло, займалися чародійством, постійно сварилися між собою, вели кровопролитні війни. Бог перетворив їх на скелі, ріки та озера, відтоді в кручах і водах поховано сліди їхнього чародійства та нелюдськості.

Згідно з народними легендами, лише один із титанів Атлантиди з-поміж усіх її мешканців залишився праведним, тому боги дозволили своєму улюбленцю побудувати ковчег і врятуватися від усесвітнього потопу. Проте по завершенні потопу він став на зріст таким, як теперішні люди. Вважали, що від цього титана походить увесь сучасний людський рід. Нібито саме він і розповів людям про всесвітній потоп, згадки про який передавали із покоління в покоління аж до того часу, коли вони був переказані Ноєм та записані в Біблії.

Крім того, велетням приписували створення курганів; а кістки доісторичних тварин вважали рештками велетнів.

Примітно, що у легендах українського Полісся та Білорусі зріст велетнів порівнюється з висотою дерев у лісі, а в карпатських легендах — досить поширене співставлення велетнів з горами.

Також в українських народних віруваннях віднаходять ідею «виродження», якого нібито зазнав рід людський: за нею, люди спочатку були велетнями, але з часом ставали щодалі меншими за силою і зростом. А в перспективі, за народними уявленнями, вони стануть такими крихітними, що «семеро одну соломинку будуть підіймати». «Тоді-то і настане кінець світу!» — твердить народна есхатологія.

Цитата

«У ті дні на землі жили велетні, особливо після того, як входили Божі сини до людських дочок, які народжували їм. Це була силачі — відомі люди стародавнього світу. Побачив Господь, що дуже велика розбещеність людей на землі, й усі бажання їх сердець повсякчасно спрямовані на зло, тож засмутився Господь… і сповнилося болем серце Його»
(Бут. 6:4-6).

 Цит. за: Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.


Джерело

  • Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Онацький Є. Велети, Велетні // Українська мала енциклопедія : у 8 т. Буенос-Айрес : Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині, 1958. Т. 1. Кн. 2. С. 133.
  2. Войтович В. М. Українська міфологія. Київ : Либідь, 2002. С. 51–52.
  3. Кононенко О. А. Українська міфологія. Фольклор, звичаї, обряди. Харків : Фоліо, 2017. С. 56.

Автор ВУЕ

Д. В. Базик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базик Д. В. Велетні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Велетні (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶