Висунь

Вису́ньрічка в Кіровоградській та Миколаївській областях України, права притока Інгульця (басейн Дніпра).

Висунь у складі басейну Інгульця на карті України

Висунь

Витік Кропивницький район
Гирло Інгулець
Довжина (км) 195
Площа басейну (кв.км) 2 670
Тип живлення переважно снігове
Основні притоки Яр Терноватий, Балка Лозоватка, Вербова, Балка Чабанка, Балка Кодима, Балка Добра
Протікає через території Україна
Висунь біля селища Казанки Баштанського району Миколаївської області
Висунь: міст у с. Володимирівці Баштанського району Миколаївської області
Висунь: краєвид у Висунсько-Інгулецькому регіональному ландшафтному парку

Характеристика

Витік. Гирло

Витік розташований біля с. Вишневого Кропивницького району Кіровоградської області. Впадає в р. Інгулець на північний схід від с. Павло-Мар'янівки Баштанського району Миколаївської області.

Протяжність

Довжина — 195 км, площа басейну — 2 670 км².

Напрям і характер течії

Бере початок на південній околиці Придніпровської височини, тече переважно на південь по Причорноморській низовині. Річкова долина у верхів'ї симетрична, у пониззі — терасована, асиметрична, завширшки до 3 км. Русло у верхній течії випрямлене, у нижній звивисте, шириною до 20 м, глибина — 0,8–1,5 м; похил річки — 0,9 м/км.

Водний режим

Висунь — рівнинна річка з високим весняним водопіллям та низькими літньою і зимовою меженями. Замерзає у грудні, скресає в березні. В меженний період пересихає у верхній та нижній частинах течії.

Має підвищену природну мінералізацію води, сульфатно-хлоридний магнієво-кальцієвий склад. За середньорічного показника 2 065 мг/дм3 (поблизу с-ща Березнегуватого) мінералізація води змінюється від 1 644 мг/дм3 навесні до 2 450 мг/дм3 взимку. Високим є середній вміст сульфатів (859 мг/дм3), хлоридів (373 мг/дм3), Натрію і Калію (398 мг/дм3).

Тип живлення

Живлення річки переважно снігове.

Найбільші притоки

Ліві: Яр Терноватий, Балка Лозоватка, Вербова.

Праві: Балка Чабанка, Балка Кодима, Балка Добра.

Екологічні проблеми

Серед екологічних проблем Висуні: зменшення об’єму стоку, зумовлене кліматичними змінами та зарегульованістю річки; надходження з водозбору біогенних компонентів (сполуки Нітрогену, Фосфору).

Значення

В басейні Висуні створено понад 100 ставів, які використовують для розведення риби, місцевого зрошування та рекреації. Централізоване водопостачання населених пунктів, розташованих у басейні річки, здійснюють за рахунок підземних вод.

В басейні Висуні розташований Висунсько-Інгулецький регіональний ландшафтний парк (Баштанський район Миколаївської області), створений для збереження типових для степової зони природних комплексів. До складу парку входять низка природоохоронних територій місцевого значення, зокрема ландшафтні заказники: «Біла криниця», «Висунський», «Мурахівський»; ботанічний заказник «Яковлівський»; ботанічні пам'ятки природи: «Балка», «Пришиб».

Населені пункти на Висуні: селища Казанка і Березнегувате.

Література

  1. Котляр Ю. В. Висунська і Баштанська республіки (до 90-ї річниці проголошення). Миколаїв : Чорноморський національний університет імені Петра Могили, 2010. 92 с.
  2. Хільчевський В. К., Кравчинський Р. Л., Чунарьов О. В. Гідрохімічний режим та якість води Інгульця в умовах техногенезу. Київ : Ніка-центр, 2012. 180 с.
  3. Зінченко М. О., Терешкович О. М. Геолого-геоморфологічні особливості річки Висунь Миколаївської області // Наукові записки Херсонського відділу Українського географічного товариства. 2016. Вип. 8. С. 51–54.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Висунь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Висунь (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶