Води природні

Во́ди приро́дні — сукупність усіх вод на Землі у рідкому, твердому й пароподібному станах.

Характеристика

До природних вод належать води Світового океану, поверхневі й підземні води суходолу, води атмосфери. Природні води взаємодіють у процесі кругообігу води на планеті. Природна вода, де б вона не знаходилася і в якому б агрегатному стані (рідкому, твердому чи газоподібному) не була, на відміну від хімічно чистої води (Н2О), завжди являє собою розчин різних речовин, а також інколи містить у незначних кількостях інші види води (з іншими відносними атомними одиницями маси Гідрогену і Оксигену). У природному стані вода є складною гетерогенною системою, що містить завислі та колоїдні частинки, розчинені гази, мінеральні та органічні речовини.

Властивості природних вод значною мірою залежать від складу й концентрації речовин, які в них містяться. Природні води відіграють важливу роль у процесах перетворення, що відбуваються на земній поверхні та у корі земній, беруть участь у хімічному та фізичному вивітрюванні гірських порід, впливають на утворення мінералів, сприяють перерозподілу солей на земній поверхні.

Склад

Дослідження складу природних вод проводять за такими групами компонентів:

1) основні йони (НСО3-, SO42-, Cl-, Ca2+, Mg2+, Na+, K+);

2) розчинені гази (О2, СО2 та ін.);

3) біогенні речовини (NO2-, NO3-, NH4+, PO43- та ін.);

4) органічні речовини;

5) мікроелементи (Cu, Zn, Ni, Co та ін.);

6) радіоактивні елементи (90Sr, 137Cs та ін.);

7) специфічні забруднювальні речовини (пестициди, синтетичні поверхнево-активні речовини, нафтопродукти та ін.).

Основні йони у прісних водах становлять 90–95 % усіх солей, а у високомінералізованих водах — понад 99 %. Тому на практиці суму основних йонів ототожнюють з поняттям мінералізації водиокеанології — солоності води).

Залежно від мінералізації природні води у найзагальнішому вигляді поділяють на прісні (до 1 г/дм3), солонуваті (1–10 г/дм3), солоні (10–50 г/дм3) й розсоли (понад 50 г/дм3).

Існують і більш деталізовані класифікації. Прісною є вода атмосферних опадів (30–40 мг/дм3), усіх великих річок світу (150–650 мг/дм3), багатьох озер, підземних горизонтів зони активного водообміну. Солонуваті води трапляються в окремих малих річках, солонуваті й солоні характерні для озер, глибоких водоносних горизонтів, океанів і морів. Так, середня солоність Світового океану становить 35 ‰ (г/дм3), а Мертвого моря — понад 300 ‰. Для природних вод на території України характерні ті ж самі закономірності. Прісними є річкові води, за винятком малих річок степової зони, в яких мінералізація води може сягати 3 г/дм3. Є озера з прісною водою (наприклад, Шацькі озера, більшість придунайських озер) і з розсолом — оз. Сасик у Криму. Середня солоність Чорного моря (18 ‰) і Азовського моря (14 ‰) значно нижча, ніж Світового океану.

Проблема забруднення

Найбільше забруднення природних вод викликане техногенною діяльністю людини, яка призводить до утворення стічних вод (промислових, господарсько-побутових та сільськогосподарських). Останні містять забруднювальні речовини. Перші два види стічних вод направляють через каналізаційну мережу (див. Каналізація) на очисні споруди, після чого скидають у водні об’єкти (річки, моря). Сільськогосподарські стічні води, які містять залишки добрив і пестицидів, за рахунок змиву атмосферними опадами з сільгоспугідь потрапляють безпосередньо у гідрографічну мережу. Свою частку як забруднювач привносить річковий і морський транспорт (потрапляння нафтопродуктів). Основна шкода від забруднення — погіршення якості природних вод, що негативно впливає на здоров’я людини. Напрями боротьби з цим явищем: законодавчі; економічні; науково-технічні.

Використання

Найважливішими серед природних вод є прісні води (один із чинників життя на Землі). Використання прісних вод на різні потреби у світі:

  • сільське господарство — 69 %;
  • промисловість — 19 %;
  • господарсько-питне водопостачання — 12 %.

Актуальною для всіх країн є проблема раціонального використання прісних вод та їхньої охорони від забруднення. Солоні води (озерні, морські) також використовуються людиною: в бальнеології; як сировина для отримання цінних сполук та прісної води (опріснення води морської).

Література

  1. Хільчевський В. К. Агрогідрохімія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 1995. 162 с.
  2. Хільчевський В. К., Осадчий В. І., Курило С. М. Основи гідрохімії. Київ : Ніка-Центр, 2012. 312 с.
  3. Осадчий В. І., Набиванець Б. Й., Линник П. М. та ін. Процеси формування хімічного складу поверхневих вод. Київ : Ніка-Центр, 2013. 239 c.
  4. Khilchevskyi V., Kurylo S., Sherstyuk N. Chemical Composition of Different Types of Natural Waters in Ukraine // Journal of Geology, Geography and Geoecology. 2018. № 27 (1). P. 68–80.
  5. Хільчевський В. К., Осадчий В. І., Курило С. М. Регіональна гідрохімія України. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2019. 343 с.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Води природні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Води природні (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶