Відчуження політичне

Відчу́ження політи́чне — історично обумовлений процес відторгнення від людини її сутнісних якостей і продуктів її діяльності й перетворення їх на незалежні від неї, ворожі, такі, що поневолюють її саму.

Це втрата зв’язку між державою та суспільством, між особою і владою в рамках політичного простору, яка супроводжується комбінацією складних почуттів (незадоволення, безсилля, розчарування), а також процесами дистанціювання та віддалення в суспільстві.

Історична довідка

Уперше процес духовного відчуження розглянув у концепції «абсолютного духу» Г. Гегель.

Ж.-Ж. Руссо побачив у відчуженні політичний складник. У його теорії політичне відчуження виражається у відторгненні від індивіда його «природнього права» на здійснення влади й керування власним буттям і укладається у факті існування держави, уряду, представницького депутатства. Сутнісною причиною такого положення оголошується виникнення суспільного інституту приватної власності й пов’язаного з ним наростання людської нерівності (зокрема й політичної). Шлях подолання політичного відчуження — установлення державних форм безпосередньої демократії, здатної повернути владні функції, що споконвічно належали індивіду.

К. Маркс у цьому зв’язку вважав державу посередником між людиною та її волею, вказуючи головною причиною політичного відчуження існування антагоністичних суспільних відносин (див. Антагонізм соціальний), проявом яких в умовах панування буржуазного способу виробництва виступає відчуження товарне (матеріально-економічне). Видами товарного відчуження К. Маркс називав відчуження від людини знаряддя й продукту її праці, власності. В умовах сучасної цивілізації люди для спілкування один з одним узагалі звертаються до послуг посередників — мови, грошей, права тощо.

На противагу марксистському погляду для подолання реального економічного відчуження західні дослідники висунули ідею «системи участі» (у володінні й розподілі прибутку), а відчуження політичного — участі (співучасті) у процесі вироблення, прийняття й здійснення державних рішень усіма громадянами (через загальне виборче право й право референдуму, комунальне керування).

Втіленням політичного відчуження у державі, за М. Вебером, виступає її надмірна бюрократизація. Однак повне подолання політичного відчуження, як відчуження владних функцій та інститутів від людини, недосяжне в найближчому історичному майбутньому.

За термінологією Ю. Габермаса, відчуження політичне — порушення репродукції політичної влади, що викликається втратою мотивації учасників життєвого світу до її легітимації.

Класифікація

Класична класифікація видів:

  • відчуження екзистенціональне (буттєве, сутнісне);
  • відчуження культурне;
  • відчуження політичне;
  • відчуження економічне та ін.

Основні причини

Причини відчуження політичного прийнято розглядати з позиції суспільства та влади. Основні причини відчуження політичного з боку влади:

  • бюрократичні настрої;
  • делегування;
  • політичний фетишизм;
  • самоосвячення.

Причини відчуження політичного з боку суспільства:

  • відчуття незадоволення владою;
  • відсутність підтримки з боку влади;
  • втрата мотивації до легітимації чинної влади;
  • низький рівень політичної культури.

Наслідки

Комплекс причин відчуження політичного призводить до таких наслідків:

З погляду інтенсивності протікання процесу політичне відчуження може бути латентним і активним. Латентне відчуження — прихований етап протікання вказаного процесу, форма відчуження, на якій в індивідів зароджується й осмислюється неприйняття певних політичних процесів, лідерів, організацій; починається внутрішній процес самовідторгнення від політичного поля. Політичне відчуження в ранніх латентних формах прояву можна зупинити, уникнувши наступної логічно послідовної форми прояву — активної. Активна форма прояву характеризується швидким розвитком, масовістю, політичним радикалізмом. Основний прояв відчуження для цієї форми — протидія, уґрунтована на втраті внутрішнього зв’язку з об’єктом відчуження. Активну форму політичного відчуження через радикальність протікання важко контролювати. З часом вона може призвести до революцій і повної стагнації існуючого державного ладу.

Література

  1. Маркузе Г. Одновимірна людина. Дослідження ідеології розвинутого індустріального суспільства / Пер. з англ. В. Курганський // Сучасна зарубіжна соціальна філософія. Київ : Либідь, 1996. С. 87–134.
  2. Кисельов С. Відчуження політичне // Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 105.
  3. Відчуження політичне // Денисенко В. М., Сорба О. М., Угрин Л. Я. та ін. Політологія: навчальний енциклопедичний словник-довідник / За наук. ред. Н. М. Хоми. Львів : Новий Світ–2000, 2014. С. 72.

Автор ВУЕ

А. С. Соловйова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Соловйова А. С. Відчуження політичне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відчуження політичне (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶