Віктор I

Cathedralesaintvincentdepaul 07.JPG

Ві́ктор І (лат. Victor I; точні дата і місце народження невідомі, близько 155, імовірно Північна Африка — 197/201, м. Рим, тепер Італія) — церковний діяч, Папа Римський у 186/189 — 197/201.

Віктор I

(Victor I)

Народження бл. 155«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.155.
Місце народження Північна Африка
Смерть 197/201
Місце смерті Рим
Місце поховання Собор Святого Петра в Римі
Місце діяльності Італія
Напрями діяльності церковне управління, богослов'я
Традиція/школа християнство


Життєпис

Відомості про життєпис до обрання на Апостольський престол практично відсутні.

Згідно з «Liber Pontificalis» до висвяти на єпископа служив архідияконом.

Наявні джерела різняться у датах і тривалості його понтифікату. Намагався рішуче проводити свою волю в питаннях догматики і релігійного культу (що опосередковано свідчить про міцність позицій і чисельність тогочасної Римської церкви).

Був похований у базиліці Святого Петра в Римі.

Понтифікат

Під час понтифікату Віктора І розпочався конфлікт між Римською і Східними церквами щодо дати святкування Великодня. Римська церква обстоювала позицію, відповідно до якої святкування Пасхи мало здійснюватися тільки в неділю — день воскресіння Ісуса Христа. Натомість малоазійські Східні церкви дотримувалися старозавітної традиції святкування Великодня за єврейським календарем (14 нісана, незалежно від дня тижня, див. Песах). Папа Віктор І пригрозив східним громадам відлученням від церкви за непослух. Конфлікт спробував нейтралізувати авторитетний богослов, єпископ Іриней Ліонський, який переконав папу не застосовувати такого покарання до вірян. Але примирення суперечливих позицій було тимчасовим, із часом конфлікт поновився і був адміністративно вирішений на користь Римської церкви. Відтоді ініційовану папою Віктором І дату святкування Великодня стали впроваджувати у всіх церквах (офіційно закріплена Нікейським собором у 325).

Не менш успішною виявилась і протидія папи вченню монархіан, які абсолютизували єдність Бога й відкидали догмат Триєдності, заперечували божественність Ісуса Христа і присутність у ньому Духу Святого, або ж допускали Богоподібність Ісуса тільки в його єдності з Богом Отцем. Віктор І зумів відстояти віроповчальну недоторканність догмату Триєдності Бога, попри всі варіанти його критики монархіанами.

Водночас папа суворо засудив позицію римських гностиків, які прагнули популяризувати спекулятивну ідею (на засадах сполучення християнства з елементами античної філософії, східної містики і магії) про життєпис Ісуса Христа як пересічної людини, котра магічним способом оволоділа Духом Святим (надприродною силою). Папа засудив такі погляди як єретичні; наполягав що в оцінках християнської догматики слід керуватися не розумом, а вірою.

За понтифікату Віктора І була здійснена реформа мови богослужіння: Римська церква перейшли з грецької на латину (що була рідною мовою папи). Припускають, що саме під час правління Віктора І був укладений канон Святого Письма, який використовувався в Римській церкві.

Був автором трактатів (не збереглися, проте Єронім Стридонський називав папу «першим латинським письменником у Церкві»). Послання і листи також не дійшли до нашого часу (зокрема, про листування щодо регламенту святкування Великодня відомо лише опосередковано, з текстів інших богословів і церковних істориків — Іринея Ліонського, Євсевія Кесарійського, Єроніма Стридонського та ін.).

Визнання

Визнаний святим без офіційної канонізації. Пам’ять про папу Віктора І християни відзначають 28 липня за григоріанським календарем.

Література

  1. Richard M. La lettre de Saint Irénée au pape Victor // Zeitschrift für die Neutestamentliche Wissenschaft. 1965. Bd. 56. Р. 260–281.
  2. Fischer-Wollpert R. Leksykon papieży. Kraków : Znak, 1996. 400 р.
  3. Encyclopedia dei Papi : in 3 vol. Roma : Istituto della Enciclopedia italiana, 2000. Vol. 1. P. 229–234.
  4. McBrien R. P. Lives of the Popes: The Pontiffs from St. Peter to John Paul II. San Francisco : Harper San Francisco, 2000. 528 p.
  5. Mann H. K. The Lives of the Рopes in the Early Middle Ages : in 18 vol. London : Forgotten Books, 2018. Vol. 2. 352 р.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Віктор I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Віктор I (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶