Газопереробний завод

Газопереро́бний заво́д, ГПЗ — промислове підприємство, яке виробляє з природних і нафтових газів технічно чисті індивідуальні вуглеводні та їх суміші, скраплені гази, гелій, сірку і сажу.

Історична довідка

Зародження газової галузі припадає на 18–19 ст., коли почали отримувати газ із кам’яного вугілля для освітлення міст Франції та Великої Британії. У 19 ст. з’явилися газогенератори.

Комерційний видобуток природного газу та його транспортування датують 1859 (США). До початку 20 ст. більшу частину його спалювали або випускали в атмосферу, оскільки доступна технологія трубопроводів не давала змоги передавати газ на значні відстані.

На початку 1920-х були розроблені надійні методи зварювання труб і виникла потреба в переробці природного газу. До 1930-х уже функціонувала попередня мережа газопроводів відносно великих відстаней, а в основних виробничих районах були встановлені заводи з переробки природного газу.

У 1920-1930-х виробництво природного бензину здійснювали за допомогою технології абсорбційних заводів (див. Абсорбція). З розвитком цієї технології в 1940-х з’явився новий процес вилучення складників із нижчою молекулярною масою.

У 1950-х розробка пластичних мас та інших матеріалів, що потребували природного газу та нафти як виробничого компонента, збіглася з удосконаленням зварювання та технологій виготовлення трубопроводів.

В Україні в 1912–1920 на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі було збудовано великі газовні, які відбирали зі свердловин газ, очищували його від газоліну і спрямовували споживачам.

На 2020 в Україні працювала низка газопереробних заводів: Гнідинцівський (Чернігівська область), Долинський (Івано-Франківська область), Яблунівський (Полтавська область), Бориславський (Львівська область), Качанівський та Глинсько-Розбишівський (Сумська область), Шебелинський (Харківська область).

Призначення

На сучасних ГПЗ здійснюють очищення газу від сірчистих сполук і вуглекислоти, висушування, стабілізацію газового конденсату і нафти, переробку отриманих газів, газового конденсату і нестабільного бензину.

Структура

До складу ГПЗ входять: пункт приймання і підготовки газу, компресорні станції, технологічне устаткування (для очищення газу від сірчистих сполук і двоокису вуглецю, відбензинювання газу, газофракціонування, відділення гелію, етану і виробництва сірки, стабілізації і переробки газового конденсату, нафтостабілізації), а також допоміжні об’єкти, товарні парки, служби водо-, паро- і електропостачання.

Типова схема ГПЗ передбачає вузли очищення, сепарації, фракціонування, піролізу і полімеризації.

Газ надходить на пункт прийому під тиском 0,15–0,35 МПа. Тут спочатку вимірюють його кількість, а потім спрямовують у прийомні сепаратори, де від газу відокремлюють механічні домішки і крапельну вологу. Далі газ потрапляє на установку очищення газу, де від нього відокремлюють сірководень і вуглекислий газ.

Компресорна станція 1-го ступеня призначена для перекачування «сирого» газу. Стиснення здійснюють в один, дві або три ступеня газомоторними компресорами або відцентровими нагнітачами. На установках відбензинювання сировинний газ розділяють на нестабільний газовий бензин, відбензинений газ і скидний газ. Нестабільний бензин спрямовують на газофракційні установки, призначені для розділення нестабільного бензину на газовий (стабільний) бензин та індивідуальні технічно чисті вуглеводні: етан, пропан, бутан, пентан і н-гексан. Отримані продукти газорозділення відкачують у товарний парк, звідки їх відвантажують залізничним транспортом або трубопроводами. Газопереробний_завод1.jpg

Методи переробки

Методи переробки вхідних продуктів на ГПЗ — абсорбційний, адсорбційний (див. Адсорбція), низькотемпературної ректифікації — застосовують залежно від об’єму перероблюваного газу та вмісту в ньому цільових компонентів.

Абсорбційний метод ґрунтується на використанні різниці в розчинності вуглеводнів, які є у вхідному газі, рідких нафтопродуктах (абсорбентах).

Адсорбційний метод оснований на здатності твердих пористих матеріалів (адсорбентів) поглинати пари́ й гази. Як адсорбент зазвичай використовують активоване вугілля, цеоліти, які поглинають з газу переважно важкі вуглеводні.

Метод низькотемпературної ректифікації базується на здатності стисненого в компресорі й охолодженого газу та рідких вуглеводнів, що виділилися, розділятися під час багаторазової конденсації та випаровування в ректифікаційній колоні.

Технологічні процеси

На ГПЗ з повним технологічним циклом застосовують п’ять основних технологічних процесів:

1) прийом, вимірювання кількості та підготовка газу до переробки;

2) компримування газу до тиску, необхідного для переробки;

3) відбензинювання газу, тобто вилучення з нього нестабільного газового бензину;

4) розділення нестабільного бензину на газовий бензин та індивідуальні технічно чисті вуглеводні;

5) зберігання та відвантаження рідкої продукції.

Газопереробне виробництво може бути організовано не тільки як ГПЗ, а й як газовідбензинювальна установка у складі нафтогазовидобувного управління або нафтопереробного заводу. Це роблять за малої кількості вихідної сировини.

Сировина і продукція

Головною сировиною ГПЗ є природний або попутний газ, які містять неорганічні (азот, вуглекислий газ, сірководень, гелій) і органічні (алкани, алкени) компоненти зі значним переважання органічних. Основна продукція:

  • індивідуальні вуглеводні і їх суміші;
  • базові полімери;
  • пластики;
  • каучуки;
  • супутні продукти (сірка, гелій);
  • сухий газ;
  • газомоторне паливо;
  • зріджений природний газ (NGL).

Література

  1. Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу : в 2 т. Київ : Міжнародна економічна фундація, 2004–2006.
  2. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В., Білецький В. С. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  3. Industrial Gases Processing / Ed. by H.–W. Häring. Weinheim : Wiley, 2008. 310 p.
  4. Bahadori A. Natural Gas Processing: Technology and Engineering Design. Amsterdam : Gulf, 2014. 872 р.
  5. Natural Gas Processing // ScienceDirect URL: https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/natural-gas-processing

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Газопереробний завод // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газопереробний завод (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.20201

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶