Галургія

Галу́ргія (від давньогрец. άλς — сіль та έργσν — справа, букв. — соляна справа) — галузь хімічної технології, що вивчає способи видобутку, збагачення та комплексного перероблення солей із природних або штучних водних розчинів.

Історична довідка

Виробництво мінеральних солей є однією з найстаріших галузей хімічної промисловості. Технологію їхнього видобування описав Г. Агрикола у 12-й книзі праці «Про гірничу справу» (лат. «De Re Metallica»; 1556), де назвав солі «загуслими соками».

В Україні безперервно щонайменше від 14 ст. діє Дрогобицька солеварня. Станом на 2023 це державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод», основний вид діяльності якого — добування кам’яної солі за старою технологією випарювання розсолу у випарних установках (чренах). Цю ж технологію застосовували у 17 ст. для видобування солі на Донбасі (Бахмутські та Торські промисли).

Природне випарювання солі, відоме в Україні з середньовіччя як традиційний спосіб чумацького соляного промислу (див. Чумацтво), у 20–21 ст. використовують для добування кам’яної солі на Кінбурнській косі та Сиваші.

Характеристика

У вузькому сенсі галургія — видобуток і первинне перероблення мінеральних солей. Сировина для галургічного виробництва — морська вода, відкладення морських солей аридних зон, озерні й підземні розсоли.

Прикладне завдання галургії:

  • проєктування калійних, соляних і сульфатних підприємств;
  • проєктування підприємств із видобування і перероблення гірничо-хімічної сировини — сульфату натрію, фосфоритної, магнієвмісної сировини, природних солей тощо.

Видобуток

К а м’ я н а  с і л ь. 2018 світове виробництво становило 300 млн т.

Найбільші виробники (млн т): Китай (68), США (42), Індія (29), Німеччина (13), Канада (13), Австралія (12).

К а л і й н і  с о л і. 2020 у світі видобуто 44 996 384 у метричних тоннах K2O-еквіваленту.

Родовища розробляють в Канаді (провінція Саскачеван; найбільші світові родовища), Російській Федерації, Китаї, Білорусі, Ізраїлі, Німеччині, Чилі, США, Йорданії, Іспанії, Великій Британії, Узбекистані та Бразилії.

С у л ь ф а т  н а т р і ю. Світове виробництво (майже виключно у формі декагідрату) станом на 2020-ті становить приблизно 5,5–6 Мт/рік. 1985 виробництво становило 4,5 Мт/рік (приблизно порівну з природних джерел і хімічного виробництва). Після 2000 на стабільному рівні до 2006 природне виробництво зросло до 4 Мт/рік, хімічне виробництво знизилося до 1,5–2 Мт/рік із загальним обсягом 5,5–6 Мт/рік. У всіх сферах застосування сульфат натрію, вироблений природним шляхом, і вироблений хімічно практично взаємозамінні. Значні поклади водного сульфату натрію (мірабіліту) знайденоо у затоці Кара-Богаз-Гол (Туркменістан).

В Україні

Надра в Україні багаті на різні види гірничо-хімічної сировини: калійні солі, кам’яну сіль, карбонатну та фосфатну сировину, барит, борні руди, йод, бром, самородну сірку, сірчаний колчедан, ропні води, мінеральні фарби. Вони зосереджені переважно на Донбасі, у Дніпровсько-Донецькій западині, Передкарпатті, Криму та на Закарпатті.

Найбільші підприємства гірничо-хімічної промисловості України розміщені переважно на Донбасі.

На Передкарпатті до гірничо-хімічної промисловості належать Роздільське гірничо-хімічне підприємство «Сірка», Стебницький калійний завод (обидва — Львівська область), Калуське ТОВ «Карпатнафтохім» (Івано-Франківська область).

Хімічні комбінати з виробництва мінеральних добрив діють у Кам’янському (ВАТ «ДніпроАзот»), Рівному (ПрАТ «РівнеАзот»), Сумах (ПАТ «Сумихімпром»), Черкасах (ПрАт «Азот»).

У м. Бахмуті розміщено Український науково-дослідний інститут соляної промисловості (заснований 1935) — державне підприємство; основні його наукові напрямки — технологія та техніка видобутку і переробки кам’яної, басейнової та озерної солей.

Цитата

«… води деяких озер сповнені таких природних соків, що згущуються та просихають від сонячного тепла, і що з них виходять загуслі соки…. У такий спосіб можна добувати загуслі соки тільки в літню пору і не у всіх місцевостях, але лише в спекотних і помірних, і до того ж там, де влітку рідко випадають дощі…» Люди «почали варити такі води в посудинах на вогні. Таким чином, виявилося можливим у всі пори року і в усіх місцевостях, навіть найхолодніших, видобувати з вод, насичених соками від природи або штучним шляхом, загуслі соки шляхом виварювання їх із цих вод».

 Цит. за: Агрікола Г. Про гірничу справу: в дванадцяти книгах (книги VIІ-ХІІ) / Пер. з лат., ред. В. Білецького, Г. Гайка. Львів : Новий Світ-2000, 2023. 343 с.


Література

  1. Agricolae G. De Re Metallica libri XII. Basileae : Froben, 1556. 590 p.
  2. Kleinschrod C. Th. von. Skizze der deutschen Literatur über die Halurgie. München : Lindauer, 1816. 96 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  4. Сивий М., Паранько І., Іванов Є. Географія мінеральних ресурсів України. Львів : Простір М, 2013. 684 с.
  5. Довгий С. О., Іванченко В. В., Коржнев М. М. та ін.Мінерально-сировинний комплекс та сталий розвиток України. Київ : Логос, 2014. 236 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Галургія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Галургія (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶