Мінеральні солі

Мінера́льні со́лі — осадові мінерали, що кристалізуються під час випаровування та охолодження природних водних розчинів — сильних електролітів.

Історична довідка

Концепція виокремлення солей як «загуслих соків» (лат. succi concreti) сходить до алхіміків (див. Алхімія). До «загуслих соків» в основному відносили речовини, які згодом часто стали позначати як солі. За визначенням Г. Агриколи, «succi concreti — це сухі і досить тверді речовини, які, будучи зволожені водою, не розм'якшуються, але розчиняються» (De natura fossilium. Базель, 1546.). В Україні щонайменше від 14 ст. безперервно діє солеварня у м. Дрогобичі; станом на 2020-ті — Солевиварювальний Дрогобицький завод — державне підприємство, основний вид діяльності якого — добування кухонної солі за старою технологією випарювання розсолу у чренах (великих пательнях). Цю ж технологію застосовували у 17 ст. для видобування солі на Донбасі (Бахмутські та Торські промисли). Природне випарювання солі відоме в Україні з середньовіччя як традиційний спосіб чумацького соляного промислу (див. Чумацтво). У 20–21 ст. використовують для добування кухонної солі на Кінбурнській косі та Сиваші.

Основні групи мінеральних солей

Класифікація

Розрізняють морські та континентальні соляні родовища і розсоли.

Цей поділ умовний, оскільки одні й ті ж мінерали часто формуються і в морських, і в континентальних умовах.

Мінерали морських соляних родовищ

Представлені понад 30 розчинними мінералами і ще більшою кількістю нерозчинних. Серед розчинних поширені лише галіт, сильвін, карналіт, каїніт, гангбейніт, кізерит, полігаліт та сингеніт, рідше трапляються глауберит, тенардит та епсоміт. Найбільші поклади морських калійних солей є в Канаді та в РФ (Уральські гори). Соляні відклади встановлені у нижньокембрійських і навіть у докембрійських утвореннях, але розчинні солі в родовищах такого давнього віку невідомі. Найсприятливіші умови для накопичення розчинних солей мали місце у пермський період. Утворення великих родовищ солей морського походження приурочені до зон аридного клімату.

Континентальні мінеральні солі

Склад континентальних мінеральних солей визначають процеси вивітрювання поверхневих порід і меншою мірою — вулканічна діяльність. За хімічним складом багато розчинів континентальних солей близькі до морської води і з них у процесі випаровування або охолодження виділяються ті ж самі солі. Розчинні солі неморського походження відомі в багатьох внутрішньоконтинентальних басейнах. Загальні запаси їх менші в порівнянні з морськими родовищами і відрізняються від них варіативністю хімічного складу. Найбільші родовища континентальних солей: Грін-Рівер (США, штат Каліфорнія), Лагуна-дель-Рей (Мексика, штат Коауїла).

Сульфати утворюються в екзогенних умовах. Трапляються в гідротермальних жилах та як вторинний мінерал у зонах окиснення сульфідів. Відомо близько 190 мінеральних видів природних сульфатів (тенардит, мірабіліт, ґлауберит, астраханіт, епсоміт та ін.)

Нітрати через високу розчинність у воді є порівняно рідкісними мінералами. Відоме тільки одне їх промислове родовище (пов'язане з накопиченням каліче в пустелі Атакама, Чилі) і декілька невеликих покладів.

Карбонатні мінерали практично повністю представлені карбонатами натрію: трона, термонатрит, нагколіт, натрон, ганксит, беркеїт, сульфогаліт, шайрерит, тихіт та ін. Відомо близько 120 видів природних карбонатів. Більшість покладів цих мінералів — безстічні озера з великим умістом карбонатів (поклади в пустелі Сахара, озера на південному заході Африки, у Південній та Північній Америці тощо). В деяких родовищах простежується зв'язок утворення карбонатів з вулканізмом (озеро Натрон, Танзанія), в інших — з механізмом бактеріального відновлення (родовища в Єгипті).

Борати майже виключно пов'язані з гарячими джерелами вулканічних областей. До боратів належить понад 80 мінералів. Найбільш розповсюджені борати кальцію. Відомо також декілька значних родовищ боратів натрію. Більш рідкісні — борати магнію, ще рідше трапляються борати стронцію.

Мінеральні солі в Україні

Україна багата на мінеральні солі.

Калійні солі пов'язані з неогеновою галогенною формацією Передкарпатського прогину. Прикарпатський калієносний басейн складений сульфатними відмінами калійно-магнієвих солей. Усього тут відомо понад 20 родовищ.

Кам'яна сіль пов'язана з пермськими (Донбас, Дніпровсько-Донецька западина), юрськими (Переддобруджинський прогин) і неогеновими (Передкарпаття і Закарпаття) галогенними формаціями. Пластові родовища експлуатуються на Донбасі (Артемівське, Новокарфагенське) і в Передкарпатті (Губицьке, Верхньострутинське), солянокупольні — в Дніпровсько-Донецькій западині (Єфремівське, Роменське), на Донбасі (Слов'янське) і Закарпатті (Солотвинське). Вміст NaCl в солях досягає 98–99 %. Значні запаси кухонної солі містить ропа солоних озер і лиманів (Сиваш та інші) і природні підземні розсоли в Передкарпатті. Державним балансом запасів крисних копалин України враховано 14 родовищ кухонної солі, зокрема: 8 — кам'яної солі, 2 — садової солі-ропи, 3 — соляних розсолів, 1 — кам'яної солі зі шламу.

Використання

Мінеральні солі належать до гірничо-хімічної сировини і використовуються в хімічній промисловості, медицині, кулінарії тощо.

Цитати

«Так зазвичай називаю також мінерали, які легко розчиняються у питній воді; принаймні деякі камені і навіть метали складаються із загуслих соків, вони, однак, холодом настільки згущені, що розчиняються важко або зовсім не розчиняються».

 (Цит. за джерелом: Georgii Agricolae. De ortu et causis subterraneorum. Basileae : H. Frobenium et N. Episcopium, 1546. 487 p. Переклад В. Білецького).


«Винахідливі люди, помітивши, що води деяких озер сповнені таких природних соків, що згущуються та просихають від сонячного тепла, і що з них виходять загуслі соки, …направили їх у неглибокі западини. Однак, коли люди побачили, що в такий спосіб можна добувати загуслі соки тільки в літню пору і не у всіх місцевостях, але лише в спекотних і помірних, і до того ж там, де влітку рідко випадають дощі, вони почали варити такі води в посудинах на вогні. Таким чином, виявилося можливим у всі пори року і в усіх місцевостях, навіть найхолодніших, видобувати з вод, насичених соками від природи або штучним шляхом, загуслі соки шляхом виварювання їх із цих вод».

 (Цит. за джерелом: Georgii Agricolae. De Re Metallica libri XII. Basileae : Froben, 1556. 590 p. Переклад В. Білецького).


Додатково

Термін «сіль» історично входить до назв ряду солей-мінералів.

Розрізняють:

  • сіль абраумську (суміш солей карналіту, сильвіну та ін.);
  • сіль амонієву або амонійну (зайва назва нашатирю);
  • сіль англійську (застаріла назва епсоміту);
  • сіль бритинову-безводну (застаріла назва глаубериту);
  • сіль буру [застаріла назва залізистого алюногену (тектициту)];
  • сіль вапноподібну (застаріла назва епсоміту);
  • сіль везувійську (застаріла назва глазериту);
  • сіль волосисту (застаріла загальна назва епсоміту, галотрихіту і галіту у вигляді волокнистих аґреґатів);
  • сіль гірку (застаріла назва епсоміту);
  • сіль ґлауберову (те ж, що й мірабіліт, інколи так називають також тенардит);
  • сіль ґлетчерну (зайва назва епсоміту);
  • сіль дивну (застаріла назва мірабіліту);
  • сіль епсомітову (застаріла назва епсоміту);
  • сіль зоотинову (застаріла назва натріїстої селітри);
  • сіль кам'яну (самосадний крупнозернистий галіт);
  • сіль кухонну (загальна торговельна назва для різних видів природної солі NaCl: кам'яної, озерної, кореневої, гранатки. Цим же терміном позначають товарну продукцію харчової солі; те саме, що й галіт);
  • сіль льодяну (торговельна назва крупнокристалічного галіту);
  • сіль мауерову (застаріла назва нітрокальциту);
  • сіль мишачу (зайва назва метавольтину);
  • сіль мікрокосмічну (зайва назва стеркориту);
  • сіль мінеральну (осад, який головним чином складається з розчинних солей: ґіпсу, ангідриту та різних галоїдних сполук, осадження яких зумовлене випаровуванням);
  • сіль Мора (морит), сіль морську (водний хлористий натрій NaCl•2H2O, утворює тверді гострі кристали на поверхні льодового покриву Північного Льодовитого океану);
  • сіль озерну (застаріла назва галіту);
  • сіль перисту (галотрихіт);
  • сіль самосадну (торговельна назва самосадного галіту);
  • сіль Себастьяна (застаріла назва тенардиту);
  • сіль седативну (застаріла назва сасоліну);
  • сіль сибірську (застаріла назва мірабіліту);
  • сіль Седлітця (епсоміт);
  • сіль синю (відміна галіту синього кольору);
  • сіль соколину (місцева якутська назва галіту);
  • сіль стінну (застаріла назва нітрокальциту);
  • сіль тверду (суміш сильвіну з галітом);
  • сіль тріскучу (галіт з включенням газів, який розтріскується при розчиненні);
  • сіль фосфорну (застаріла назва стеркориту);
  • сіль чудесну (застаріла назва мірабіліту).

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774.
  2. Пірко В. О., Литвиновська М. В. Соляні промисли Донеччини в XVII–XVIII ст. Донецьк : Східний видавничий дім, 2005. 136 с
  3. Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 552 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  5. Гайко Г. І., Білецький В. С. Історія гірництва. Київ ; Алчевськ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» ; ЛАДО, 2013. 542 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Мінеральні солі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мінеральні солі (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶