Гарпії

Зображення Гарпії в книзі «Історія чудовиськ» («Monstrorum Historia») У. Альдрованді, 1642

Га́рпії (грец. грец. Ἅρπυας, ймовірно від грец. ἁρπάζω — хапати, викрадати) — у давньогрецькій міфології — богині вихору, бурі, викрадачі людських душ; у давньоримській — духи штормових вітрів. Зображували у вигляді крилатих потвор з жіночим обличчям (пізніше і тулубом).

У міфології

Архаїчні божества. Гарпія Подагре (Подарге, тобто Прудконога) згадана в «Іліаді» Гомера як така, що народила коней для Ахіллеса. Про гарпій як викрадачок людей йдеться в «Одіссеї»; вміщено епізод, за яким гарпії були наслані ериніями на доньок Пандарея, переслідували їх до смерті, змусили страждати за гріхи батька.

За Гесіодом, це дві доньки морського велетня Тавманта й океаніди Електри, крилаті «прекраснокудрі» Аелло й Окіпета, сестри богині Іриди. Ширяють у височині, швидкі, як вітер. Згадані і як охоронниці золотих яблук Гесперид (наприклад, у Епіменіда, Акусилая).

Пізніше (вже за Есхіла) утвердилося уявлення про гарпій як лютих крилатих ненажерливих чудовиськ, напівптахів-напівжінок, із гострими пазурами на лапах, а їх кількість сягла трьох–п’яти. Раптово нападали, наче порив буревія, мали важке хрипке дихання, поширювали жахливий сморід. Відразливі зовні. Крали їжу, хапали й викрадали людей, відносили до Тартару.

Найвідоміший сюжет містять легенди про аргонавтів: гарпії мучили голодом осліпленого фракійського царя Фінея, відбирали або псували його їжу перш ніж він встигав її торкнутися. За це крилаті сини Борея Калаїд і Зет прогнали гарпій і звільнили Фінея від мук. Відтоді гарпії, врятовані заступництвом Іриди, начебто мешкали на Строфадських островах; за іншою версією — загинули. За Аполлонієм Родоським, сховалися в гротах на о. Крит. Також згадувані поряд із іншими потворами в Аїді.

Увійшли у римську міфологію. Згадані Овідієм, Вергілієм в «Енеїді», Гаєм Юлієм Гігіном (1 ст. до н. е.; зокрема, як доньки Озомени) та ін. За Сервієм Граматиком (кін. 4 — поч. 5 ст.), були дочками Понта та Геї. Римські, а згодом візантійські письменники, акцентували потворність цих істот.

У літературі, мистецтві

Зображення гарпій дійшло на античних вазах, храмових рельєфах.

Образ гарпій активно використовували у середньовіччі як символ одного з т. з. смертних гріхів — жадібності, а також ненажерливості, огиди, неохайності тощо.

Зображення гарпії міститься у середньовічних манускриптах, вміщено у книзі «Історія чудовиськ» («Monstrorum Historia»; 1642) Уліссе Альдрованді.

Образ використаний Данте Аліг'єрі в «Божественній комедії», у творах Л. Аріосто, В. Блейка, також трапляється у В. Шекспіра та ін. Зображення гарпій можна побачити на гравюрах Г. Доре («Ліс гарпій», 1868), полотнах Ф. Пер’є («Битва Енея з гарпіями», 1647), А. дель Сарто (т. з. «Мадонна гарпій», 1717), а також Дж. Белліні, Е. Мунка та ін.

Додатково

  • Назву «гарпія» мають рід хижих птахів (Harpia harpyja) родини Яструбових ряду соколоподібних; від цієї ж назви утворено й назву «гарпіониктерис» на позначення роду ссавців родини Криланових ряду рукокрилих.
  • П е р е н о с н о — агресивна, несамовита, люта жінка.

Література

  1. Словник античної міфології / Уклад.: І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. 2-ге вид. Київ : Наукова думка, 1989. 240 с.
  2. Онацький Є. Українська мала енциклопедія : у 4 т. 2-ге вид., уточн. Київ : Пульсари, 2016. Т. 1. 562 с.
  3. Θανασησ Γ. Λεξικο τησ ελληνικησ μυθολογιασ. Θεσσαλονίκη : Μαλλιάρης Παιδεία, 2022. 784 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Гарпії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гарпії (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶