Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі і України

Дерев’я́ні церкви́ Карпа́тського регіо́ну По́льщі і Украї́ни (англ. Wooden Tserkvas of the Carpathian Region in Ukraine and Poland) — об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: серійна транскордонна номінація, що включає архітектурні ансамблі восьми українських церков на території Польщі (Малопольське, Підкарпатське воєводства) і восьми — на території України (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська області).

Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України: карта розташування пам’яток

Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі і України

Країна Україна, Польща
Рік внесення 2013
Критерії (iii)(iv)


Церква Архангела Михаїла, с. Брунари Вижні
Церква Архангела Михаїла, с. Смільник
Церква Архангела Михаїла, с. Туринське
Церква Покрови Пресвятої Богородиці, с. Овчари
Іконостас в інтер'єрі церкви Різдва Пресвятої Богородиці, с. Хотинець
Ансамбль церкви Святої Параскеви, с. Радруж
Дзвіниця церкви Святої Параскеви, с. Радруж
Настінний монументальний розпис в інтер'єрі церкви Святої Параскеви, с. Радруж
Церква Святого Якова, с. Поврозник

Історична довідка

Дерев’яні церкви із дзвіницями, спершу православні, а згодом — греко-католицькі. Церкви будували українські громади в Карпатському регіоні сучасної України й Польщі у 16–19 ст.

Церковні інтер’єри прикрашали багатоярусні іконостаси, ікони, поліхромні настінні розписи та інші твори мистецтва, завдяки яким давні сакральні об’єкти набули цінності як комплексні пам’ятки архітектури та монументального мистецтва, унікальні у світовому масштабі.

Задум щодо внесення українських дерев’яних церков до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО належить М. Бевзу — доктору архітектури, професору, зав. кафедрою архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка». Його підтримали пам’яткознавці з Польщі (зокрема М. Чуба — заступник директора Національного інституту спадщини).

2009 робоча група українських та польських експертів за підтримки міністерств культури України та Польщі обстежила кількадесят дерев’яних церков в обох країнах. Було вибрано 16 об’єктів (по 8 від кожної країни) для подання у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Документ усталеної форми («Попереднє подання») підготували 2009 спільно Національний університет «Львівська політехніка» (М. Бевз), інститут «Укрзахідпроєктреставрація» (В. Слободян), Національний інститут спадщини (М. Чуба) за участю Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень (м. Київ; архітектор-реставратор М. Гайда, В. Вечерський та ін.). 2010 зазначену номінацію внесено до Попереднього Списку (англ. Tentative List). Після цього підготовлено пакет документів для подання в штаб-квартиру ЮНЕСКО у м. Парижі.

Науково-дослідний інститут пам`яткоохоронних досліджень опрацював науково-проєктну документацію з визначення меж і режимів використання територій та буферних зон цих пам’яток (затверджено наказом Міністерства культури України 07.07.2011).

Номінаційне досьє з проєктом плану управління складено 2011 тими самими установами та експертами, які готували Попереднє подання, із залученням В. Герича — директора Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві.

У вересні 2012 експерт Міжнародної ради з охорони пам’яток та визначних місць (ІКОМОС), пам’яткознавиця з Греції Е. Цаканіка виконала в Україні і Польщі Місію з технічної оцінки об’єктів номінації, надавши Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО позитивний висновок. На цих підставах 21.06.2013 рішенням 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесено за № 1424 серійну транскордонну номінацію «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України».

Характеристика

Серійна транскордонна номінація означає, що до складу пам’ятки всесвітньої спадщини входить певна кількість окремих пам’яток, схожих за певними параметрами, які розташовані в різних країнах. В Україні:

У Польщі це такі архітектурні ансамблі, що, як і в Україні, мають визначені межі й площі територій пам’яток та буферних зон:

  • церква Архангела Михаїла 1830 у с. Брунарах Вижніх (пол. Brunary Wyżne) Малопольського воєводства: територія пам’ятки 0,32 га, буферна зона 3,36 га;
  • церква Архангела Михаїла 1791 у с. Смільнику (пол. Smolnik) Підкарпатського воєводства: територія пам’ятки 0,35 га, буферна зона 34,85 га;
  • церква Архангела Михаїла 1803 у с. Туринському (пол. Turzańsk) Підкарпатського воєводства: територія пам’ятки 0,3 га, буферна зона 3,02 га;
  • церква Покрови Пресвятої Богородиці 1653, 1710 у с. Овчарах (пол. Owczary) Малопольського воєводства: територія пам’ятки 0,38 га, буферна зона 2,87 га;
  • церква Різдва Пресвятої Богородиці 1600 у с. Хотинцю (пол. Chotyniec) Підкарпатського воєводства: територія пам’ятки 0,67 га, буферна зона 4,34 га;
  • церква Святої Параскеви 1811 у с. Квятоні (пол. Kwiatoń) Малопольського воєводства: територія пам’ятки 0,26 га, буферна зона 1,82 га»
  • церква Святої Параскеви 1583 у с. Радружі (пол. Radruż) Підкарпатського воєводства: територія пам’ятки 0,3 га, буферна зона 2,11 га;
  • церква Святого Якова 1600, 1778, 1814 у с. Поврознику (пол. Powroźnik) Малопольського воєводства: територія пам’ятки 0,71 га, буферна зона 1,1 га;

Церква Святої Параскеви у с. Радружі є музеєм, решта пам’яток є діючими храмами. Всі вибрані об’єкти лежать на підгір’ї Карпат, в західній частині України та в північній і високогірній смузі Східних Карпат. Об’єкти розташовані в мальовничих долинах серед гір. Ці 16 церковних ансамблів представляють кілька регіональних шкіл народної архітектури:

  • давньої галицької (церкви Зішестя Святого Духа в Рогатині й Потеличі, Святої Параскеви у Радружі);
  • нової галицької (Троїцька церква у Жовкві, церкви Святого Юра у Дрогобичі, Різдва Пресвятої Богородиці у Хотинці);
  • бойківської (Михайлівська церква в Ужку, церкви Собору Пресвятої Богородиці у Маткові, Архангела Михаїла у Смільнику);
  • гуцульської (церква Різдва Богородиці у Нижньому Вербежі, Вознесенська церква в Ясіні);
  • західнолемківської (церкви Святої Параскеви у Квятоні, Покрови Пресвятої Богородиці в Овчарах, Святого Якова у Поврознику, Архангела Михаїла у Брунарах Вижніх);
  • східнолемківської (церква Архангела Михаїла у Туринському).

Усі пам’ятки є унікальними у світовому масштабі, автентичними, добре збереженими й реставрованими, а також добре адміністрованими. Вони відповідають двом усталеним критеріям:

  • Церкви є винятковим свідченням сталої церковно-будівельної традиції, яка ґрунтується на канонічних засадах православної церкви, поєднаних з місцевою архітектурною мовою. Композиції, конструкції та принципи застосування декору характерні для звичаєвих культурних практик місцевих мешканців Карпатського регіону та ілюструють безліч символічних посилань та сакральних значень, пов’язаних із традиціями.
  • Церкви — видатний приклад групи будівель традиційного зрубного конструктивного типу, що представляє важливий історичний етап розвитку архітектури в Карпатському регіоні. Спираючись на будівельні практики, вироблені для потреб православного богослужіння і пристосовані до місцевих культурних традицій, ці церкви, розвиваючись з 16 по 19 ст., відображають локальну релігійно-культурну тотожність місцевих громад.

Значення

Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України є унікальним явищем, що в контексті європейського мистецтва відзначається своєрідністю, яку не можна легко вкласти в загальні схеми історії архітектури. Цей феномен не має прямих аналогів у світовій спадщині, бо дерев’яне будівництво на цих теренах було явищем не другорядним чи маргінальним, а провідним і розвивалося паралельно з мурованим будівництвом. Дерев’яні церкви є неповторними за своїми композиційно-просторовими побудовами, розпланувальною структурою та мистецьким вирішенням і як оригінальна культурна спадщина заповнює прогалину в картині традиційного сакрального будівництва Європи, без якої вона не є універсальною.

Додатково

Українські дерев'яні храми у міжнародному історико-культурному контексті — явище не менш потужне й оригінальне, ніж широко знана в світі дерев'яна храмова архітектура Японії. Проблемою було переконати світову пам'яткоохоронну спільноту, зокрема і в тому, що українці здатні самостійно подбати про ці раритети. В англомовній назві номінації (яка є основною) спеціально вжито український термін «Tserkva», а не «Church» чи «Temple», щоб підкреслити належність цього історико-культурного феномена саме до української традиції. Попри те, що номінація спільна і номінаційне досьє підписали міністри культури України і Польщі, пакет документів у штаб-квартиру ЮНЕСКО (м. Париж) за узгодженням з польською стороною направило Міністерство закордонних справ України через Посольство України у Франції. До успішного просування цієї номінації великих особистих зусиль доклали міністри культури України: М. Кулиняк, доктор історичних наук, професор Л. Новохатько, президент Українського національного комітету ІКОМОС М. Яковина.

Література

  1. Дерев'яні церкви Карпатського регіону України і Польщі. Львів : Компанія Гердан, 2011. 36 с.
  2. Вечерський В. В. Чи будуть наші дерев'яні церкви у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО? // Українська культура. 2012. № 10 (1006). С. 26–29.
  3. Герич В. П. Спільне транскордонне подання в Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Дерев'яні церкви польських та українських Карпат». Вибрані аспекти // Праці Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень. 2013. Вип. 8. С. 41–55.
  4. Wooden Tserkvas of the Carpathian Region in Poland and Ukraine // UNESCO. URL: http://whc.unesco.org/en/list/1424

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі і України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі і України (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶