Михайлівська церква в Ужку

Миха́йлівська це́рква в Ужку́, Собору Архангела Михаїла церква в Ужку — пам’ятка архітектури національного значення, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Берегівський район, Закарпатська область, Україна.

Михайлівська церква. Загальний вигляд.

Михайлівська церква в Ужку

Країна Україна
Місце розташування Закарпатська область
Площа 0,12 га; площа буферної зони 1,81 га
Рік внесення 2013
Критерії (iii)(iv)

Історична довідка

Церкву збудували зі смерекових брусів 1745 майстри Павло Тонів та Іван Циганин. 1895 церкву ремонтовано (з заміною пошкоджених нижніх вінців зрубів) майстром Петром Гиричем. У північно-західному куті подвір’я розташована невелика квадратна в плані двоярусна дзвіниця зрубно-каркасної конструкції під чотирисхилим дахом, збудована 1927.

Станом на 2022 це діючий православний храм.

Характеристика

Дерев’яні церква та дзвіниця розташовані в західній частині села Ужка на схилі пагорба над потічком. Це терени етнічної Бойківщини з південного боку основного хребта гірського пасма Бескидів, неподалік від Ужоцького перевалу. До території пам’ятки, площею 0,12 га, прилягають 2 цвинтарі: старий 19 — поч. 20 ст. та новітній 2-ї пол. 20 — 21 ст. Площа буферної зони 1,81 га. Церква є архітектурною домінантою західної частини села і добре проглядається в краєвидах гірського ландшафту.

Церква тризрубна, триверха, з квадратною в плані навою та значно вужчими прямокутними вівтарем і бабинцем. За композицією і конструктивним вирішенням належить до бойківської школи народної архітектури, однак має певні особливості, які зближують її з лемківською (див. Лемки) школою: західний верх-дзвіничка над бабинцем вищий, ніж східний вівтарний верх. Кутові з'єднання зрубу виконано в простий замо́к з двобічним вирізом з прямим потайним зубом. Зруби нави й вівтаря перекрито наметовими верхами з заломами. Над бабинцем влаштовано емпору, над нею — невисока каркасної конструкції вежа, яка колись виконувала функцію дзвіниці з первісно відкритою аркадою голосників (тепер зашито ґонтом) під наметовим дахом. Піддашшя, що спирається на профільовані випусти-кронштейни зрубів, переходить в дахи східного й західного зрубів. Усі стіни вище цього рівня, як і дахи, покриті ґонтом. Всередині простори нави і вівтаря розкриті у висоту і стягнені перехресними сволоками (у наві двома парами). Бабинець перекритий пласкою стелею. Другий ярус бабинця поєднаний з хорами при західній стіні нави арковим прорізом складної форми. В інтер’єрі зберігся іконостас 18 ст., окремі ікони 17 ст., стародруки 17 ст.

Значення

Михайлівська церква у с. Ужку є однією з кращих пам’яток народної дерев’яної архітектури так званої ужоцької групи на Закарпатті.

21.06.2013 рішенням 37-ї сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО внесено до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО у складі серійної транскордонної номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України».

Література

  1. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 116.
  2. Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі. Львів : Гердан, 2011. С. 6–7.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Михайлівська церква в Ужку // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Михайлівська церква в Ужку (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶