Емпора

Емпо́ра (від нім. empore — підвищення) — галерея або приміщення на другому ярусі церкви.

Емпора. Поперечний розріз п’ятинавової ґотичної базиліки. Емпори позначено жовтим кольором

Емпори відомі в сакральній архітектурі Західної Європи з 10 ст. Набули поширення у базиліках романського стилю і готики. Це галереї, влаштовані над бічними навами тринавових і п’ятинавових базилік, які відкривалися у середню наву аркадами трифоріїв. Вузькі бічні галереї з’єднувалися в західній частині храму, над входом і нартексом, широкою галереєю, яку використовували для розміщення церковного хору та орга́ну.

В українській дерев’яній церковній архітектурі емпори влаштовували у вигляді приміщення на другому поверсі церкви над бабинцем. Його перекривали плоскою стелею і завершували високим дахом або верхом з банею. З трьох боків емпору оточувала відкрита аркадна галерейка. Вхід на емпору влаштовували ззовні по дерев’яних сходах.

Емпору використовували під час літургії як приміщення для жінок; в окремі історичні періоди — як каплицю, відправи в якій могли відбуватися окремо від служб в основному храмі. Такі емпори відомі тільки у тридільних дерев’яних церквах західних областей України (Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця в Дрогобичі, Церква Святого Юра у Дрогобичі).

Галерея

Усі фото — Вечерського В. В.

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 158.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 154–156.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 110.

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Емпора // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Емпора (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України




Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶