Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця в Дрогобичі

Хрестоздвиженська церква та дзвіниця в Дрогобичі
Вигляд церкви з північного сходу
Вигляд церкви з заходу. Рисунок В. Січинського
Аксонометричний розріз церкви за П. Юрченком.
Церковний бабинець з емпорою

Хрестовоздви́женська це́рква та дзвіни́ця у Дрого́бичі, Хрестоздви́женська — пам’ятка архітектури та монументального мистецтва національного значення, Львівська область, Україна.

Дерев’яні церква та дзвіниця стоять у передмісті Дрогобича Зварич у районі старих солеварень поряд із пожежною частиною (вул. Зварицька, 7). Є архітектурними акцентами в забудові.

Історична довідка

Дерев’яна парафіяльна церква солеварень відома з кінця 15 ст. Напис на сволоку в наві свідчить, що теперішню церкву збудовано й освячено 15.09.1613.

Первісно була одноверхою. 1661 її розширили, влаштувавши над бабинцем каплицю Іоанна Предтечі (емпору), увінчану восьмигранним наметовим верхом. Вона має вихід на відкриту зовнішню галерею. 1715 зроблений капітальний ремонт, під час якого інтер’єр зазнав змін.

Наступний ремонт відбувся 1823. 1961 церкву закрито. 1970–1971 виконано реставрацію (архітектори І. Могитич, І. Старосольський та інші), під час якої відновлено склепіння, ґонтове (див. Ґонт) покриття дахів і стін, відреставровано живопис в інтер’єрі та іконостас. З 1987 пам’ятками опікується Дрогобицький краєзнавчий музей.

Характеристика

Церква тридільна, двоверха, з квадратними в плані навою і бабинцем та гранчастим вівтарем. Нава й вівтар оточені опасанням на випустах вінців і приставних кронштейнах, а бабинець — двоярусною аркадою-галереєю. Центральний зруб (нава) значно вищий за інші, перекритий чотирисхилим наметом, увінчаним восьмигранним верхом на двоярусному восьмерику. Бабинець увінчаний восьмигранним наметом на низькому восьмерику. Вівтар накритий п’ятисхилим дахом. В інтер’єрі добре зберігся настінний темперний (див. Темпера) монументальний живопис, що має велику історико-мистецьку цінність. Розписи у вівтарі виконані 1613, у наві — 1736, у каплиці — 1672. Іконостас чотириярусний. Його намісний ряд з празниками датується першою половиною 17 ст., а верхній з апостольським чином — 1780 (маляр Петро етельський; дати народження і смерті невідомі; тепер Україна).

Дзвіниця стоїть з північного сходу від церкви біля вулиці. Збудована у другій половині 17 ст. Каркасної (див. Каркас) конструкції, квадратна в плані, триярусна, завершена наметом. Має опасання. Стіни другого ярусу значно вужчають догори. Третій ярус вирішений у вигляді аркади-галереї з підсябиттям. Суворі архітектурні форми походять від старовинних оборонних башт.

Значення

Дрогобицькі Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця є унікальними за рівнем збереженості старовинними пам’ятками галицької архітектурної школи дерев’яного храмобудівництва та монументального мистецтва.

Додатково

У літературі поширена безпідставна версія про те, що церква збудована на початку 16 ст. в іншому місці, а на теперішнє перенесена 1613.

Галерея

Література

  1. Вуйцик В. Церква Воздвиження Чесного Хреста та дзвіниця // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 163–164.
  2. Вуйцик В. Про датування церкви Воздвиження Чесеого Хреста у Дрогобичі // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». 2004. № 14: Вибрані праці: До 70-річчя від дня народження. С. 185–189.
  3. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 107–109.
  4. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 68–69.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця в Дрогобичі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця в Дрогобичі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶