Вознесенська церква в Ясіні

Вознесе́нська це́рква в Ясіні́, Вознесіння Господнього церква в Ясіні — пам’ятка архітектури національного значення, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Закарпатська область, Україна.

Вознесенська церква та дзвіниця в Ясіні. Загальний вигляд

Вознесенська церква в Ясіні

Країна Україна
Місце розташування Ясіня
Площа 0,13 га; площа буферної зони 0,49 га
Рік внесення 2013
Критерії (iii)(iv)
Вознесенська церква в Ясіні
Дзвіниця Вознесенської церкви в Ясіні

Історична довідка

Дерев'яна церква збудована 1824 (на одвірку вирізано декоративну композицію з трьох хрестів і дату спорудження). 1894 церкву ремонтували з заміною підвалин (про це свідчить напис, вирізьблений на дверях). Дзвіниця на північ від Вознесенської церкви 11 м заввишки збудована 1813. Згідно з місцевим переказом, її перенесли сюди 1895 від знищеної пожежею церкви, яка містилася в північній частині селища.

Церква і дзвіниця реставровані 1971 за проєктом архітекторів-реставраторів Б. Кіндзельського і І. Могитича.

1994 до західного зрубу церкви прибудували присінок-тамбур. 1995 проведена часткова реставрація пам’ятки з заміною ґонтового покриття.

Використовується як діючий храм почергово православною і греко-католицькою (Мукачівської єпархії) релігійною громадами.

Характеристика

Дерев’яна церква зі дзвіницею в с-щі Ясіня Рахівського району. Розташована на високому крутому пагорбі правого берега р. Чорної Тиси; як архітектурна домінанта добре проглядається у краєвидах з південного боку основного хребта гірського пасма Горгани. До церковного подвір’я прилягають території двох цвинтарів — старовинного і нового. Крутий рельєф унеможливлює під’їзд до пам’ятки. Її територія (площа 0,13 га) поєднується з навколишньою забудовою пішохідними стежками. Зв’язок із лівим берегом річки здійснюється через підвісний пішохідний міст. Площа буферної зони 0,49 га.

Церква разом із дзвіницею формують цілісний високомистецький ансамбль споруд. Церква хрещата в плані, п’ятидільна, одноверха, зведена зі смерекових брусів на кам’яному підмурку, складеному насухо. Квадратний у плані центральний зруб значно ширший за бічні. Прямокутні в плані рамена покриті двосхилими дахами з фронтонами, увінчаними маківками. Восьмерик центрального верху має наметове вінчання з перехватом і маківкою на глухому ліхтарі. Навколо всіх зрубів влаштоване широке піддашшя на фігурних випустах (кронштейнах) вінців зрубів. Всередині збережено пізньобароковий іконостас 18 ст., який, імовірно, походить з попередньої церкви, з кількома старовинними іконами, зокрема «Апостол Петро», «Апостол Павло». Окремі ікони датуються 17 ст., церковні хоругви — 19 ст. Дзвіниця двоярусна, належить до типу «восьмерик на четверику», увінчана масивним наметовим верхом з маківкою, має широке піддашшя на випустах-кронштейнах. Дзвіницю складено з ялинових брусів, стіни вище піддашшя і дах укриті ґонтом. Одвірок прикрашений різьбленим датувальним написом: «ANNO 1813 DOMINI».

Значення

Вознесенська церква та дзвіниця є яскравими витворами гуцульської школи народної дерев'яної архітектури. Церква належить до особливого типу хрещатих храмів, характерних для частини території Гуцульщини у верхів’ях р. Тиси.

21.06.2013 рішенням 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО церкву внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі серійної транскордонної номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України».

Додатково

Вознесенську церкву називають «Струківською» у пам'ять гуцула-чередника (пастуха) Івана Струка, з котрим народна легенда пов'язує заснування у 16 ст. не тільки каплички на цьому місці, а й поселення Ясіні.

На дверях церкви є різьблений напис «Підвалини робили Спащук Юра, Павлучок Петро, усе робил Павлучок Гриц. 1894».

Література

  1. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 117–118.
  2. Дерев'яні церкви Карпатського регіону України і Польщі. Львів : Гердан, 2011. С. 18–19.
  3. Вечерський В. В. Українська дерев'яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 100.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вознесенська церква в Ясіні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вознесенська церква в Ясіні (дата звернення: 1.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶