(Перенаправлено з Зброя біологічна)

Біологічна зброя

Біологічна зброя ВУЕ.jpg

Біологі́чна збро́я, бактеріологічна зброя — різновид зброї масового ураження, дія якої ґрунтується на використанні хвороботворних властивостей мікроорганізмів, спроможних розмножуватися в рослинах, організмах людей і тварин та викликати масові захворювання.

Історична довідка

Біологічна зброя є найстарішим видом зброї масового ураження та одним із найжорстокіших за своїми наслідками засобів ведення війни. Так, у середині 14 ст. в Євразії та Північній Африці поширилася пандемія бубонної чуми; зафіксовані випадки використання хворих на чуму і тіл померлих для зараження противника (оборонців фортець) з метою здолання його опору.

Незважаючи на заборону біологічної зброї Женевським протоколом 1925, окремі країни її виробляли, випробували й обмежено застосовували у Другій світовій війні та локальних воєнних конфліктах другої половини 20 ст. 16.12.1971 26-та сесія Генеральної Асамблеї ООН схвалила Конвенцію про заборону розроблення, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної (біологічної) і токсичної зброї та про їх знищення, 10.04.1972 її відкрито для підписання, 26.03.1975 вступила в силу.

163 держави, серед них і Україна, є повноправними державами-учасницями цієї Конвенції, ще близько десяти країн приєдналися до неї, але ще не ратифікували. Водночас окремі країни таємно продовжують виробляти й удосконалювати біологічну зброю з використанням досягнень інженерії генної.

Характеристика

Спрямована на ураження людей, тварин і рослин за допомогою інфікування патогенними мікроорганізмами (вірусами, бактеріями, генетичними елементами та генетично модифікованими організмами, мікроскопічними грибами тощо), токсинами та їхніми компонентами.

Класифікація

Біологічна зброя — обладнання або засоби доставки, спеціально призначені для застосування біологічних агентів або їхніх токсинів. До технічних засобів доставки біологічної зброї належать ракети, бомби, снаряди, міни, різноманітні механічні генератори, а також спеціальні контейнери із зараженими переносниками (блохи, кліщі, комарі та інші). Для розповсюдження збудників інфекцій можуть використовувати апарати, що розсіюють аерозолі з повітря, заражені предмети побуту (одяг, взуття, їжа), інфікованих тварин. Бактеріологічними засобами є віруси, бактерії, грибки, рикетсії й токсичні продукти їхньої життєдіяльності, які передаються через заражених носіїв (комах, гризунів) або можуть застосовувати як суспензії та порошки в боєприпасах. Для спорядження біологічної зброї можуть бути використані збудники або токсини таких захворювань, як чума, холера, сибірка, ботулізм та інші.

У біологічній зброї розрізняють ентомологічну зброю, в якій для поширення або доставки біологічних елементів використовують комах, та генетичну (біогенетичну, етнічну) зброю, в основу дії якої покладене спрямоване ураження або заподіяння шкоди населенню за його расовою, етнічною, статевою чи іншими генетично зумовленими ознаками.

Застосування

Характер бактеріологічного зараження залежить від засобів і часу застосування біологічної зброї, виду й концентрації рецептур, що використовують, напрямку й глибини поширення бактеріологічного аерозолю в уразливих концентраціях, розмірів і кордонів заражених районів, стійкості рецептур і збудників у зовнішньому середовищі, ступеня готовності військ до захисту від біологічної зброї, наявності й ефективності засобів захисту та інших чинників.

Високу бойову ефективність біологічної зброї зумовлено малою дозою інфікування, можливістю прихованого застосування на великих територіях, важкістю індикації, вибірковістю дії (тільки на людину, на певний вид тварин тощо), сильним психологічним впливом, великим обсягом і складністю робіт, спрямованих на ліквідацію наслідків.

Сучасні досягнення в галузі біотехнології й мікробіології можуть використовувати для створення біологічної зброї та її цілеспрямованого застосування, а також спричинити біологічну катастрофу внаслідок неконтрольованого поширення продуктів таких технологій. Особливо небезпечними за умов розв’язання бактеріологічної війни будуть нові інфекційні захворювання (наприклад, вірусна хвороба SARS — нетипова пневмонія). Засоби й методи захисту від них доведеться створювати уже під час ведення бойових дій.

Проблемою сьогодення стала можливість використання біологічної зброї у локальних конфліктах та терористичними (див. Тероризм) угрупованнями. Біологічна зброя як засіб здійснення терактів (біотероризм) набуває все більшої актуальності — біологічні компоненти для її створення, порівняно з іншими видами зброї масового ураження, є найбільш дешевими й доступними, а отже привабливими для терористів.

Небезпека біологічного тероризму, відповідно до законодавства України, є загрозою національним інтересам та національній безпеці України; здійснення системних заходів з ефективної організації систем біобезпеки держави, протидії проявам біотероризму належать до пріоритетних завдань органів виконавчої влади.

Широке застосування біологічної зброї може призвести до загибелі всього живого на планеті. Запобігання поширенню біологічної зброї та створення умов для унеможливлення її застосування у наш час є не менш важливим завданням, аніж нерозповсюдження ядерної зброї.

Література

  1. Медико-санитарные аспекты применения химического и бактериологического оружия. Женева : Всемирная организация здравоохранения, 1972. 158 с.
  2. Weapons of Mass Destruction: An Encyclopedia of Worldwide Policy, Technology, and History : in 2 vol. / Ed. by E. Croddy, J. Wirtz, J. Larsen. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2005. Vol. 1. 602 p.
  3. Фёдоров Л. А. Советское биологическое оружие: История, экология, политика. Москва : Московский государственный университет леса, 2006. 309 с.
  4. Супотницкий М. В. Биологическая война. Введение в эпидемиологию искусственных эпидемических процессов и биологических поражений. Москва : Кафедра ; Русская панорама, 2013. 1136 с.
  5. Carus W. S. A Short History of Biological Warfare: From Pre-History to the 21st Century. Washington : National Defense University Press, 2017. 70 p.
  6. Aucouturier E. Biological Warfare: Another French Connexion. Paris : Matériologiques, 2020. 288 p.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Фурман І. І., Пилявець Р. І. Біологічна зброя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біологічна зброя (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶