Міжнародне товариство Свідомості Кришни

Міжнаро́дне товари́ство свідо́мості Кріишни (англ. International Society for Krishna Consciousness), ІСККОН (англ. ISKCON), рух «Харе Крішна» — неорелігійна течія; нетрадиційний для західної культури релігійний рух орієнтального типу. Набув поширення в другій половині 20 ст.

Історія поширення

Започаткований 1966 у США етнічним індійцем, колишнім бізнесменом, Абгаєм Чаран Де (1896–1977). Засновник руху відоміший під своїм духовним ім’ям — Бгактіведанта Свамі Прабгупада або Шріла (Святий) Прабгупада. Згідно з настановами свого духовного вчителя Бгактісіддгантги Сарасваті Тгакура, який перед смертю заповідав йому нести на Захід вчення Шрі Чайтан’я Магапрабги (середньовічного монаха, реформатора вішнуїзму, 1486—1533), Абгай Чаран Де в 1954 став монахом, 1965 прибув до м. Нью-Йорка.

Не знайшовши підтримки з боку західної політичної й культурної еліти, Шріла Прабгупада зустрів її в середовищі гіпі та інших прихильників контркультурних рухів, популярних в американському суспільстві. Носії контркультури повставали проти нестримного споживацтва, нарощування військового та ядерного потенціалу, хижацького використання природних ресурсів. Негативним тенденціям технократичного суспільства прагнули протиставити ідею «розширення свідомості» як один із засобів трансформації суспільства, подолання його агресії та «репресивності», умову самореалізації особистості. Після періоду захоплення психоделіками, звернулися до містичного досвіду Сходу, практик дзен-буддизму, інших східних релігійно-філософських систем. Проповіді Шріли Прабгупади викликали в цьому середовищі помітний резонанс, що сприяло інтенсивному розвитку нової релігійної організації. В 1973 ІСККОН налічувала 3 тис. так званих «повних членів», які проживали в ашрамах; 1982 їх чисельність зросла до 12 тис. (кількість ашрамів сягнула 40).

Після смерті Шріли Прабгупади керівництво Товариством цілковито перейшло до Керівної Ради (Gоvеrnіng Воdу Соmmіsіоn), утвореної ще 1970, яка складалася з 11 ачар’їв — учнів і послідовників учителя. Територія планети була поділена, відповідно, на 11 зон, кожна з яких отримала гуру-куратора.

Адаптація Товариства до плюралістичного релігійного ландшафту західного суспільства обумовила поступовий відхід від радикальних цілей, зростання автономії громад та лібералізації способу життя вірян, активного залучення до соціальних програм, гуманітарних місій тощо. В останні десятиліття організація швидко зростала; утворила всесвітню конфедерацію, що охоплює понад 400 храмів, а також десятки центрів, навчальних закладів, ресторанів тощо.

Утвердження в Україні

Великий київський храм

На теренах колишнього Радянського Союзу «Міжнародне товариство свідомості Кришни» з’явилося 1971, після візиту Бгактіведанти Свамі Прабгупади до м. Москви. Під час візиту син індійського дипломата познайомив помічника Прабгупади — Шьямасундару з перекладачем Анатолієм Піняєвим (1949–2013), який став першим посвяченим в СРСР, отримавши духовне ім’я Ананда Шанті Дас.

Після реорганізації керівних органів Товариства СРСР потрапив у зону опіки Харікеші Свамі Вішнупади (голови шведського ашраму). Від кін. 1970-х гуру та його заступник декілька разів відвідували Радянський Союз.

До 1982 рух «Харе Крішна» поширився територією багатьох республік, зокрема в містах України. Віряни ІСККОН звернулися до Ради в справах релігій при Раді Міністрів СРСР із проханням зареєструвати їх як окрему конфесію. Однак в умовах державної атеїстичної політики зазнали репресій аж до притягнення до кримінальної відповідальності найактивніших членів (за ст. 227 КК РСФСР та аналогічним статтям КК союзних республік). За роки переслідувань і гонінь до в'язниць і психіатричних лікарень потрапили близько 50 осіб.

Із початком перебудови, розгортанням процесів демократизації, гласності, поширенням цінностей релігійної свободи всіх прихильників ІСККОН було реабілітовано (відповідно до Закону «Про реабілітацію жертв політичних репресій»). У травні 1988 зареєстроване Московське товариство Свідомості Крішни; навесні 1989 — релігійна громада в м. Ризі, в кінці 1989 — у м. Вільнюсі, в 1990 — у містах Сухумі, Каунасі, Ленінграді.

1990 Рада у справах релігій при Раді Міністрів УРСР зареєструвала першу громаду Товариства в м. Києві.

За даними Держдепартаменту у справах релігій і національностей України, станом на 01.01.2019 в країні діють: 44 громади Міжнародного товариства свідомості Крішни, 70 священнослужителів (з них 1 іноземець), 3 духовні навчальні заклади, де навчаються 130 слухачів (115 очно і 15 – заочно), 7 шкіл.

Основні ідеї та релігійні практики

Канонічною літературою є твори Шріли Прабгупади (майже 80 праць), перекладені на 35 мов світу. Особливо шанується «Бгаґавадгіта як вона є» —коментар Шріли Прабгупади до частини традиційного індійського епосу «Магабгарата».

Кришнаїзм відносять до відгалужень вішнуїзму. Сучасні кришнаїти називають себе «вайшнавами», розуміючи під цим терміном «відданих Кришні» (хоча термін «вайшнав» або «вішнуїт» буквально означає «відданий Вішну»).

Члени ІСККОН вважають себе послідовниками Брагма-Мадгва-Гаудія-Сампрадаї — однієї зі шкіл духовно-філософського знання, яке передається від гуру до шиш’ї (учня) за ланцюгом учнівської спадкоємності (парампара). Розглядаючи людську сутність як нематеріальну субстанцію, «чисту свідомість», часточку божественної душі Параматми, кришнаїти визначають існування дживи (індивідуальної душі) в матеріальному світі як стан, що не відповідає її природі. Задля повернення до природного стану, звільнення з-під влади карми і впливу трьох гун (модусів, станів) матеріальної природи кришнаїти пропонують власну систему самореалізації, яка ґрунтується на встановленні любовних відносин з богом Кришною (див Бгакті).

Обов’язковими для послідовників Товариства є: слідування чотирьом регулятивним принципам; повторювання і співання мантр; поклоніння скульптурним зображенням Крішни та його відданої супутниці Радхарані, іншим інкарнаціям Крішни; шанування культу святих, гуру; проведення яг’ї (вогняних жертвоприношень), свят, самскар (побутових обрядів) тощо. До чотирьох принципів відносять:

  1. Не вживати в їжу м’ясо, рибу, яйця, цибулю, часник, шоколад.
  2. Відмовитися від інтоксикацій — алкоголю, наркотиків, тютюну, кави, чаю та какао.
  3. Відмовитися від позашлюбних статевих зв’язків; у шлюбі статеве життя призначене лише для народження дітей.
  4. Не брати участі в азартних іграх і грошових махінаціях.

Щонайменше півторарічне дотримання регулятивних принципів і намір дотримуватися їх у подальшому є базовими передумовами першої ініціації.

Обов’язковою вимогою є медитативна практика, яка складається з індивідуального повторення магамантри (так звана джапа-медитація) і колективного богослужіння (кіртан), що включає співи молитов у супроводі переважно індійських музичних інструментів і танцювальні рухи. Магамантра складається з 16 слів, які в певному порядку повторюють імена бога — Крішна і Рама та звертання до його трансцендентальної енергії — Харе. Повний текст: «Харе Крішна, Харе Крішна, Крішна Крішна, Харе Харе, Харе Рама, Харе Рама, Рама Рама, Харе Харе». Читання мантри відбувається із застосуванням чоток зі 108 намистинок (за міфом, саме стільки було ґопі, або пастушок, з котрими Крішна танцював в лісі Вріндавана). 108-разовий виспів магамантри вважається одним колом; таких кіл вірянин мусить проспівати не менше 16 щоденно.

Віряни займають доволі активну соціальну позицію, беруть участь у благодійних програмах. Одна з таких програм — духовна реабілітація наркоманів, відома як «Повернення до життя». Благодійна програма «Харе Кришна — їжа життя» включає роздавання прасаду (освяченої їжі), що є традиційним атрибутом бенгальського вішнуїзму. Станом на 2019 місія «Харе Крішна — їжа життя» діє у понад 50 країнах світу.

Джерела

  • Бгаґавад-ґіта як вона є. URL: http://gitabase.com/ukr/BG
  • Bhaktivedanta Archives. URL: http://www.prabhupada.com/
  • Бхактиведанта А. Ч. Свами Прабхупада. Бхагавад-гита как она есть. 3-е изд., испр. Москва : The Bhaktivedanta Book Trust, 2009. 1016 с.

Література

  1. Балагушкин Е. Г. Общество Сознания Кришны (кришнаиты, вайшнавы) // Религии народов современной России / Отв. ред. М. П. Мчедлов. Москва : Республика, 1999. С. 314–317.
  2. Дудар Н. П., Филипович Л. О. Нові релігійні течії: український контекст (огляд, документи, переклади). Київ : Наукова думка, 2000. 132 с.
  3. Матвєєв В. О. Крішнаїти в Україні: проблеми і тенденції // Сіверянський літопис. Чернігів, 2001. № 2. С. 94–101.
  4. Матвєєв В. О. Соціальна активність представників «Міжнародного товариства свідомості Крішни в Україні» // Актуальні питання соціально значущої діяльності церков і релігійних організацій в Україні. Київ, 2004. С. 39–47.
  5. The Hare Krishna Movement: The Post-Charismatic Fate of a Religious Transplant / Ed. by E. F. Bryant, M. L. Ekstrand. New York : Columbia University Press, 2004. 448 p.
  6. Лункин Р. Н. Общество сознания Кришны (Вайшнавы) // Современная религиозная жизнь России. Опыт систематического описания : в 4 т. / Отв. ред.: М. Бурдо, С. Б. Филатов. Москва : Логос, 2005. Т. 3. С. 362–373.
  7. Матвєєв В. О. Крішнаїзм в Україні: проблеми культурно-релігійного діалогу. Київ : Міленіум, 2005. 224 с.
  8. Rochford E. B. Hare Krishna Transformed. New York : NYU Press, 2007. 285 p.
  9. Історія релігії в Україні : у 10 т. / За ред. проф. А. Колодного. Київ, 2010. Т. 8.: Нові релігії України. 828 с.
  10. Altglas V. From Yoga to Kabbalah: Religious Exoticism and the Logics of Bricolage. Oxford : Oxford University Press, 2014. 393 p.
  11. Urban H. B. New Age, Neopagan, and New Religious Movements: Alternative Spirituality in Contemporary America. Oakland : University of California Press, 2015. 318 p.
  12. The International Society for Krishna Consciousness (офіційний сайт). URL: http://www.iskcon.org/
  13. Офіційний сайт конфесії в Україні. URL: http://iskcon.org.ua/

Автор ВУЕ

В. О. Матвєєв

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матвєєв В. О. Міжнародне товариство Свідомості Кришни // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Міжнародне товариство Свідомості Кришни (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
02.05.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶