Нефрит (мінералогія)

Нефрит

Нефрит (мінералогія)

Синоніми жад, пунаму
Клас мінералу силікати
Колір коричневий, жовтий, зелений, чорний.
Форма кристалів повстяна
Сингонія моноклінна
Твердість 5, 5–6, 5
Блиск жирний, восковий
Прозорість непрозорий або просвічує
Густина 2, 9–3, 0 г/см3

Нефри́т (від грец. νεφρός — нирка), жад, пунаму — мінерал класу силікатів; щільний агрегат актиноліту або тремоліту, мікроволокнистий різновид амфіболів.

Історична довідка

Назва походить від повір’я, що нефрит захищає від утворення каменів у нирках.

Знайдені на Балканському півострові нефритові інструменти й амулети датують періодом від раннього палеоліту (7 тисячоліття до н. е.) до пізнього енеоліту (5 тисячоліття до н. е.). Нефритові артефакти пізнього неоліту знайдено у Польщі, Швейцарії, на острові Сардинії.

У часи неоліту на території Китаю нефрит використовували для утилітарних і церемоніальних виробів. Його вважали імператорським самоцвітом. Найбільшого розвитку нефритові ремесла у Китаї досягли у 3 тисячолітті до н. е., поширилися звідти на Філіппіни і далі через країни Південно-Східної Азії — до Нової Зеландії. Різьблений нефрит був основним товаром торгівлі під час існування історичної Морської нефритової дороги — розгалуженої торговельної мережі, що з’єднувала кілька регіонів Південно-Східної та Східної Азії. Вона існувала принаймні 3000 років; пік видобування нефриту в цьому регіоні припав на період з 2000 до н. е. до 500 н. е. З нефриту виготовляли прикраси, зброю, інструменти (тесла, сокири, долота тощо). Новозеландські корінні жителі — маорі — виготовляли з нефриту навіть цвяхи для будівництва, оскільки на той час не мали металу (пізніше він був завезений європейцями).

Характеристика

Хімічний склад

Хімічна формула: Ca2(Mg, Fe)5 [Si4O11]2(OH, F)2 або Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2.

Домішки: Cr, Fe і Ni.

Фізичні властивості

Сингонія монокінна. Кристали монопризматичні. Форми виділення: мікрокристалічні агрегати повстяної структури, щільні та в’язкі маси. Завдяки високій ударній в’язкості важко піддається розколу.

Густина — 2,9–3,0 г/см³. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 5,5–6,5. Блиск жирний, восковий. Злам занозистий. Добре піддається поліруванню. Кольори: коричневий (найбільш поширений), жовтий, зелений, чорний. Зрідка трапляються білі, сіруваті, блакитні, червоні та фіолетові нефрити. Забарвлення залежить від вмісту Заліза та домішок Хрому і Мангану. Зразки з однотонним забарвленням цінують вище за строкаті.

Походження. Розташування родовищ

Родовища приурочені до серпентинітів, рідше — до доломітових мармурів.

Поширення: Німеччина (гори Гарц), Швейцарія (долина Обергальбштейн у кантоні Граубюндені), Італія (муніципалітет Ла-Спеціа в області Лігурії), Китай (гори Куень-Лунь на заході Сіньцзян-Уйгурського району), Росія (західний берег озера Байкал), Південна Австралія, США (штати Аляска, Вайомінг, Каліфорнія), Канада (провінції Британська Колумбія, Юкон), Нова Зеландія (долина річки Теремакау) та інші.

Значення

Нефрит використовують як виробний камінь і матеріал для виготовлення ювелірних та декоративно-художніх виробів.

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Нефрит // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  2. Rawson J. Chinese Jade Throughout the Ages. London : Oriental Ceramic Society, 1975. 153 p.
  3. Harlow G. E., Sorensen S. S. Jade (Nephrite and Jadeitite) and Serpentinite: Metasomatic Connections // International Geology Review. 2005. Vol. 47. P. 113–146.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  5. Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.
  6. Schumann W. Edelsteine und Schmucksteine: alle Arten und Varietäten 1900 Einzelstücke. 20 aufl. München : BLV, 2020. 320 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Нефрит (мінералогія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нефрит (мінералогія) (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶