Отче наш

«О́тче наш» (арам. ܐܒܘܢ ܕܒܫܡܝܐ; грец. Πάτερ ημών; лат. Pater Noster), Господня молитва — у християнствімолитва, яку, згідно з Євангеліями, Ісус Христос безпосередньо заповів своїм учням.

Історична довідка. Текст і структура

Назва походить за її початковими словами — звертанням до Бога.

До літургійного канону молитву почали включати з кінця 3 ст. У середині 4 ст. увійшла до складу літургії Івана Золотоустого. У 7 ст. папа Григорій I Великий увів «Отче наш» до чину відправи римської меси (див. Григоріанський спів).


Оригінальні тексти молитви подають євангелісти Матвій і Лука:

Євангеліє від Матвія Євангеліє від Луки
«Тому-то моліться так: «Отче наш, Який на небесах, нехай святиться Ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі; хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. [Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки. Амінь] (Мт. 6:9–13). «Коли молитеся, то кажіть: «Отче [наш, Який на небесах], нехай святиться Ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; [нехай буде воля Твоя — як на небі, так і на землі]. Хліб наш насущний дай нам кожного дня, і прости нам гріхи наші, як і ми самі прощаємо кожному боржникові нашому, і не введи нас у спокусу, [але визволи нас від лукавого] (Лк. 11:2–4).


У структурі молитви традиційно виділяють: вступ-звернення до Бога, 7 прохань [які поділяють на дві частини: прохання про вічні речі (1–3) і мирські прохання (4–7)], прикінцевий славослов Богу. Текст останнього наводить лише Євангеліє від Матвія (Мт. 6:13), проте в найдавніших грецьких списках він відсутній.

«Отче наш» — головна християнська молитва в індивідуальній і літургійній молитовній практиці всіх християнських церков і спільнот. Її щоденне промовляння вважається обов’язковим для вірян усіх конфесій.

Католицька церква за схвалення папи Франциска внесла зміни у традиційний текст молитви: слова «не введи нас у спокусу» були замінені висловом «відверни від нас спокусу» (попередній переклад був оцінений як помилковий, з огляду на те, що Бог не може вводити у спокусу вірянина).

У музичному мистецтві

До молитви спеціально створювали музику, зокрема Дж. Палестріна, Ф. Ліст, Дж. Верді та інші.

З-поміж українських композиторів музику до молитви написали М. Березовський, Д. Бортнянський, М. Леонтович, Ф. Якименко, Н. Нижанківський, М. Дремлюга, а із сучасних — В. Степурко, Л. Дичко, В. Сильвестров. Найбільшої відомості зажила музика М. Вербицького для мішаного хору (1846–1848).

Додатково

У 2022, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, на український текст молитви «Отче наш» створив музику латвійський композитор Ріхард Дюбра. Підзаголовком твору стали слова: «Молитва за Україну. Слава Україні на все життя!» Вперше прозвучала 29.05.2022 на благодійному концерті в римо-католицькому кафедральному соборі Святих Апостолів Петра і Павла в Луцьку у виконанні архієрейського хору «Оранта» луцького православного кафедрального собору Святої Трійці.

Джерело

Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов. 2-ге вид. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2023. 1366 с.

Автор ВУЕ

П. Ю. Павленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павленко П. Ю. Отче наш // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Отче наш (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶