Палац Кеніга у Тростянці

Палац Кеніга у Тростянці.

Пала́ц Ке́ніга у Тростянці́ пам’ятка архітектури національного значення, м. Тростянець Сумської області, Україна.

Палац Кеніга у Тростянці ВУЕ.jpg

Палац князів Голіциних (з середини 19 ст. — промисловця Леопольда Кеніга) збудовано наприкінці 18 ст. і перебудовано у другій половині 19 ст. в стилі класицизму. У 1870-х у декор фасадів було додано елементи стилю необароко.

1864 у палаці жив композитор П. Чайковський, який написав тут свої перші симфонічні твори. Тому ця пам'ятка архітектури національного значення має ще й високу історико-меморіальну цінність.

Будівля цегляна, одноповерхова на підвалах, з двоповерховою центральною частиною. В інтер'єрі збереглися парадні дерев'яні сходи, танцювальна зала, прикрашена ліпниною і скульптурою. Після реставрації, проведеної у 2000-х, тут розмістили краєзнавчий музей і картинну галерею. Будинок є комунальною власністю Тростянецької територіальної громади.

Палац був пошкоджений російським артилерійським обстрілом у ніч на 24.02.2022 і після того до 27.03.2022 зазнавав неодноразових обстрілів і пограбувань російською армією. Незважаючи на пошкодження і руйнування, пам’ятка підлягає реставрації для повернення в цю будівлю музею і картинної галереї. Орієнтовна вартість проведення протиаварійних і консерваційних робіт становить 230 000 – 250 000 доларів США.

Література

  1. Вечерський В. Тростянець // Спадщина містобудування України: теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць. Київ : Науково-дослідний інститут теорнії та історії архітектури і містобудування; Головкиївархітектура, 2003. С. 410-420.
  2. Артюшенко М. Новітня історія Тростянеччини. Тростянець : Тростянецька районна друкарня, 2004. 560 с.

Автор

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палац Кеніга у Тростянці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палац Кеніга у Тростянці (дата звернення: 27.04.2024).



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶