Подіум

Подіум. Головний фасад етруського храму, що стоїть на подіумі (позначено жовтим кольором). Кресленик в експозиції Етруського музею у м. Римі (Італія)

По́діум, подій (від лат. podium, з грецьк. πόδεων — основа) — висока платформа зі сходами з одного боку, яка є основою храму в Стародавньому Римі.

Звичай споруджувати храми на підвищених платформах античні римляни запозичили у етрусків, які надавали цим платформам геометричної форми лежачого прямого паралелепіпеда. З боку головного фасаду влаштовували прямі сходи, які вели до вхідного портика храму. Головна функція такого подіума — забезпечити просторову ізоляцію сакрального об’єкта від навколишнього профанного простору. У часи Римської імперії крім прямокутної в плані форми подіума застосовували й складніші, зумовлені центричними формами споруд (див. Центричні споруди). Подіумами називали також: підвищення навколо арени з місцями для привілейованих глядачів в античному цирку або амфітеатрі; підвищення в інтер’єрі античної римської базиліки, на якому засідали виборні урядовці (магістрати).

Тепер у широкому розумінні подіум — це піднятий над землею майданчик, який є основою споруди і зазвичай виступає за її межі. У сучасному інтер’єрі подіумом називають стаціонарний чи тимчасовий поміст, який підвищується над рівнем підлоги. Такі подіуми використовують у музейних та виставкових експозиціях для експонування великогабаритних об’єктів (скульптур, муляжів, інсталяцій, зразків техніки тощо), а також у громадських місцях для проведення презентаційних заходів (показів мод, презентацій, виступів перед публікою, зборів тощо).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 221–222.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 335.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 39.


В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Подіум // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Подіум (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶