Руданський, Степан Васильович

Руданський, Степан Васильович.jpg

Руда́нський, Степа́н Васи́льович (06.01.1834, с. Хомутинці, тепер Хмільницького району Вінницької області, Україна — 03.05.1873, м. Ялта, тепер Україна) — письменник, поет, перекладач, фольклорист.


Руданський, Степан Васильович

Народження 06.01.1834
Місце народження Хомутинці
Смерть 03.05.1873
Місце смерті Ялта (АР Крим)
Місце поховання Масандрівське кладовище
Alma mater Санкт-Петербурзька медико-хірургічна академія
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності літературна творчість, медицина
Руданський, Степан Васильович ВУЕ.jpg

Життєпис

Народився у сім’ї священника (в чотирьох поколіннях). Навчався в Шаргородському духовному училищі (1842–1849) та Подільській духовній семінарії (1849–1855) у м. Кам’янці-Подільському. Після закінчення духовних закладів отримав направлення на навчання в Санкт-Петербурзькій духовній академії, однак вирішив вступити до Cанкт-Петербурзької медико-хірургічної академії. Для цього батько допоміг сину вийти із духовного стану та отримати свідоцтво про звільнення з Подільської духовної консисторії.

Копія свідоцтва про хрещення

Після завершення навчання здобув звання повітового лікаря й дозвіл працювати в Криму, куди переїхав у 1861.

1861–1873 працював міським лікарем у м. Ялті, повітовим карантинним лікарем застави та селищ Південного берега Криму, першим санітарним і ветеринарним лікарем міста й повіту, завідувачем Ялтинської лікарні.

Доклав багато зусиль для підвищення благоустрою міста. 1867 став почесним мировим суддею Сімферопольсько-Ялтинського і Керченського округів. Водночас цікавився археологією, етнографією, збирав і вивчав фольклор, перекладав. Цікавився метеорологією, брав участь в археологічних розкопках біля м. Ялти, виконував ескізи знайдених артефактів.

Листувався з М. Драгомановим, підтримував творчі стосунки з художником В. Ковальовим (1822–1894; тепер Україна), був знайомий із художником-мариністом І. Айвазовським. У різний час С.Руданського провідували в м. Ялті письменник та історик М. Костомаров, поет А. Метлинський, професор С. Боткін. У м. Ялті лікував артиста М. Щепкіна. Серед його друзів були відомі письменники, фольклористи, історики: О. Лазаревський, М. Номис, А. Свидницький та ін.

Улітку 1872 в м. Ялті спалахнула епідемія холери. Як лікар ужив рішучих заходів для організації протиепідемічного режиму, але й сам захворів. Помер від загострення туберкульозу легенів.

Похований у м. Ялті на Масандрівському кладовищі. Через 19 років після смерті коштом шанувальників на могилі було встановлено пам’ятник.

Творчість

Почав писати вірші ще в семінарії у жанрі романтичної балади. На перші твори суттєво вплинула творчість Т. Шевченка.

Найпродуктивнішим у творчому плані був Петербурзький період життя. Усі свої твори, зокрема й віршовані переклади, називав «співомовками». Цей термін за гуморесками письменника закріпив І. Франко. Вони стали новим різновидом гумористично-сатиричних віршованих творів.

Письменник використовував у художній творчості багатий фольклорний матеріал, зібраний на Поділлі: народні оповідки-анекдоти, прислів’я, перекази, легенди. Перше видання «Співомовок» окремою книгою, яке вмістило двадцять вісім віршів, здійснила в м. Києві Олена Пчілка 1880.

Водночас у творчій спадщині письменника значне місце посідали віршовані казки й поеми, балади, ліричні поезії. Деякі з них стали народними піснями («Повій, вітре, на Вкраїну»). До літературної спадщини письменника також належать переклади античної літератури, збірники народних пісень із власних записів («Народні пісні в записах Степана Руданського», 1972).

На інтелектуальне й духовне становлення письменника вплинули глибокі традиції священницького роду. Письменник звертався до релігійної тематики, зокрема написав переспів 136 псалма про євреїв у вавилонському полоні, основним мотивом якого є прагнення національної самосвідомості та бажання духовної свободи. Поет осмислював народне світобачення, морально-етичні уявлення українців про світ на основі християнської моралі.

На основі зібраних фольклорних матеріалів, апокрифічних легенд про побудову світу написав поему, яка у першій редакції називалась «Лірникові думи» (1856), у другій (1859) — «Байки світовії в співах». Твір складається з таких частин-дум: 1. Преслівля (або вступ), 2. «Початок світу», 3. «Велетні», 4. «Цар Давид», 5. «Премудрий Соломон», 6. «Бог на землі», 7. Додаток (кінцівка). Власне «Преслівля» і «Додаток» є своєрідним обрамленням поеми.

Основні автографи творів складають три томи, переписані й оформлені самим поетом. Крім цієї першої авторської редакції творів, відомі автографи збірок, укладених за жанрово-тематичним принципом у різні часи й призначених до видання, зокрема «Нива» (1858–1859).

Незначну кількість творів опублікував у петербурзькому тижневику «Руський мир» («Русский мир», 1859), у двох номерах «Основи» (1862), у львівському журналі «Правда». Більшість творів вийшла після смерті автора у 1880-х — на початку 1890-х у львівських виданнях «Правда», «Зоря», у часописі «Київська старовина» («Киевская старина»).

Визнання

Почесний громадянин м. Ялти.

1869 за розвиток земської медицини нагороджений орденом Станіслава ІІІ ступеня та годинником фірми «Павло Буре».

1959 створено Музей-кімнату в с. Хомутинцях.

1967 на місці родинного обійстя Руданських відкрито Літературний музей Степана Руданського.

1969 до 135-річчя від дня народження письменника в с. Хомутинцях урочисто відкрито пам'ятник.

З 1981 в с. Хомутинцях щорічно відбувається Всеукраїнське свято сатири і гумору ім. Степана Руданського.

1994 засновано літературну премію імені Степана Руданського, з 2006 — Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Степана Руданського.

1998 створено громадське творче об’єднання — Вінницький курінь гумористів імені Степана Руданського.

1998 ім'я письменника присвоєне Бібліотеці сімейного читання в Дарницькому районі м. Києва.

12.01.2014 до 180-ої річниці з дня народження письменника відбулося відкриття погруддя в м. Калинівці Хмільницького району, Вінницької області.

На будинках, пов'язаних із життям і творчістю письменника в містах Ялті, Гайвороні, Шаргороді, Кам’янці-Подільському встановлено меморіальні дошки.

До окупації Росією в м. Ялті діяв Ялтинський НВК № 15 імені Степана Руданського, в якому була Кімната-музей письменника.

Щорічно в січні в Національній науковій медичній бібліотеці України відбуваються літературно-мистецькі вечори пам’яті письменника.

17.01. 2009 введено в обіг поштову марку № 979 «Степан Руданський (1834—1873)».

2021 у с. Хомутинці встановлено пам’ятник пісні «Повій, вітре, на Вкраїну»: на гранітних сторінках розгорнутої книги викарбувані слова найвідомішої поезії письменника.

Цитата

«На наше нещастя, наші молодії паничі, як перший раз заглянуть у школу, уже начинають забувати і свою мову, і своїх людей. І то ще добре, як (котрий), скінчивши школи і натягнувши чужий жупан, занесе з собою на чужий край кілька рідних пісень, а то звичайне з них виходить ні родині свічка, ні Москві огарок... А все-таки надіюсь, що хто-небудь із таких захоче дати голос на мої «Світовії співи» — ото я для них і прикладаю сі людські оповідки».

 Цит. за: Руданський С. Твори : в 3 т. Київ : Наукова думка, 1973. Т. 2. С. 337–338.


Твори

  • Співомовки. Київ : Типографія С. В. Кульженко, 1880. 72 с.
  • Поетичні твори. Київ : Є. Олесницький, 1886. 68 с.
  • Твори : в 7 т. Львів : Друкарня Наукового товариства ім. Шевченка, 1895–1903.
  • Народні пісні в записах Степана Руданського. Київ : Музична Україна, 1972. 291 с.
  • Твори : в 3 т. Київ : Наукова думка, 1972–1973.
  • Усі твори в одному томі. Київ : Ірпінь, 2007. 520 с.

Література

  1. Кримський А., Левченко М. Знадоби для життєопису Степана Руданського (1833–1873). Київ : Друкарня Української академії наук, 1926. 244 с.
  2. Кримський А., Левченко М. Нові знадоби до життєпису Степана Руданського. Київ : Друкарня Української академії наук, 1929. 88 с.
  3. Степанові Руданському / Відп. ред. М. Потупейко. Одеса : Маяк, 1968. 260 с.
  4. Герасименко В. Я. Степан Руданський. Життя і творчість. Київ : Наукова думка, 1985. С. 10–15.
  5. Прокопчук В. С. В. Д. Отамановський — пам’яткоохоронець // Подільська старовина: науковий збірник на пошану вченого і краєзнавця. В. Д. Отамановського. Вінниця : [б. в.], 1993. С. 31–33.
  6. Космеда Т. А., Осіпова Т. Ф., Піддубна Н. В. Степан Руданський: феномен моделювання «живого» мовлення українців. Харків; Познань; Дрогобич : Коло, 2015. 310 с.
  7. Пентюк Б. М. Степан Руданський: сторінки духовності. Вінниця : «Торговий дім «Альфа і Омега», 2022. 200 с.

Автор ВУЕ

Б. М. Пентюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пентюк Б. М. Руданський, Степан Васильович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Руданський, Степан Васильович (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶