Свірзький замок

Свірзький замок у ландшафті. Аерофото
Свірзький замок у ландшафті
План: 1 – в’їзна башта; 2 – парадний корпус; 3 – господарський корпус; 4 – житловий корпус; 5 – південний корпус; 6 – наріжна оборонна башта

Сві́рзький за́мокпам’ятка архітектури національного значення, с. Свірж Львівського району Львівської області, Україна.

Загальні відомості

Мурований замок стоїть на околиці села на скелястому пагорбі, що виситься над заболоченою рівниною. З трьох боків пагорб оточували ставки, викопані у 17 ст. Круті схили, доповнені з півдня глибоким і широким ровом, надійно захищали підступи до замку. Тепер замок огинає штучне озеро площею 9,5 га, а також парк зі старими деревами. Праворуч від в'їзду в замок — руїни п’ятигранної двоярусної мурованої оборонної башти 1484 (збереглися на висоту 6 м).

Історична довідка

Замок заснований у 2-й пол. 15 ст. місцевими шляхтичами братами Андрієм і Мартином Свірзькими як одноповерховий, з підвалом, прямокутний у плані, розмірами 52 х 5 м, з двома оборонними баштами. Вперше згаданий 1484. Його перебудовували 1530 (про це свідчить дата над головним дворовим порталом). 1641 замок перейшов у власність родини графів Цетнерів, котрі володіли ним до поч. 19 ст. Галицький каштелян Олександр Цетнер (1611–1675) значно розширив замок на південь і надав йому форми замкнутого прямокутника з наріжними баштами та ренесансними архітектурними формами (див. Ренесанс). Тоді ж над головною брамою з’явився герб Цетнерів. Припускають, що перебудову замку здійснював 1641–1645 фортифікатор, генерал артилерії Павло Гродзицький (?–1645). Замок неодноразово зазнавав руйнувань і перебудов: 1648 був частково зруйнований під час козацького повстання під проводом Б. Хмельницького, 1672 та 1675 успішно оборонявся від нападів турецько-татарських військ. У 19 ст. замок перебував у занепаді.

З початком Першої світової війни 1914 під час наступу російської армії замок був поруйнований артилерійським обстрілом і пожежею (збереглися тільки стіни).

Дата «1919» над південним в’їзним порталом засвідчує початок організованої і профінансованої власником грунтовної реставрації, завершеної 1926.

Після Другої світової війни деякий час у замку була школа, де навчали трактористів.

1978–1992 тривала реставрація замку з пристосуванням його під будинок відпочинку Спілки архітекторів СРСР, з 1991 — Національної спілки архітекторів України. Ці роботи лишилися незавершеними.

Тепер замок використовують спорадично для проведення разових культурно-мистецьких заходів.

Характеристика

Прямокутний у плані замок розташований у двох рівнях і має два двори — верхній парадний і нижній господарський.

Верхній двір оточений з півночі і сходу одноповерховими корпусами з підвалами, з півдня — двоповерховими корпусами з бароковими фронтонами. Північний корпус розташований на терасі, до якої ведуть пологі сходи. З заходу до верхнього двору прилягає нижній двір з окремим в’їздом, оточений одноповерховими корпусами з підвалами. Тут розміщувалися стайні та служби.

Південне крило верхнього двору фланковане прямокутними в плані оборонними баштами. По його вісі розміщена в’їзна башта, до якої підводить дерев’яний міст, перекинутий через вирубаний у скелі глибокий рів. Оборонні башти розміщені також у центрі західного й північного фронтів замку.

Збереглися елементи ренесансного декору — кам’яні різьблені наличники вікон, рельєфний грифон, білокам’яні портали.

Внутрішні приміщення перекриті склепіннями різноманітних форм. В одному з залів зберігся діючий камін доби Ренесансу.

Значення

Свірзький замок належить до найяскравіших і добре збережених творів фортифікаційної архітектури доби Ренесансу в Галичині.

Галерея

Література

  1. Мацюк О. Замки і фортеці Західної України. Мандрівки історичні. Львів : Центр Європи, 1997. С. 22-26.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. Вечерський, О. Годованюк, Є. Тиманович та ін.; За ред. А. Мардера та В. Вечерського. Київ: Техніка, 2000. С. 176.
  3. Шуляр А. Свірзький замок // Галицька брама. 2003. № 10-12 (106-108). С. 11-13.
  4. Старосольський І. До історії Свірзького замку // Вісник інституту «Укрзахідпроектреставрація». 2008. № 18. С. 17–21.
  5. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ, 2011. С. 494–497.
  6. Вечерський В. Замки та фортеці України. Київ: Балтія-Друк, 2015. С. 110–111.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Свірзький замок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Свірзький замок (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶