Случ

Случрічка у Хмельницькій, Житомирській та Рівненській областях України, права притока Горині (басейн Прип'яті).

Річка Случ на карті басейну Дніпра

Случ

Витік Волинська височина
Гирло Горинь
Довжина (км) 451
Площа басейну (кв.км) 13 800
Тип живлення переважно снігове і дощове
Основні притоки Ікопоть, Хомора, Корчик, Рудня, Тня, Тюкелівка
Протікає через території Україна
Міста на березі Баранівка, Березне, Звягель, Красилів, Сарни (місто), Старокостянтинів
Річка Случ у м. Звягелі, Житомирська обл.
Річка Случ. Надслучанський регіональний ландшафтний парк, Рівненська обл.

Характеристика

Витік. Гирло

Бере початок поблизу с. Червоний Случ Хмельницького району Хмельницької обл. Впадає в р. Горинь за 105 км від гирла на південь від с. Велюнь Сарненського району Рівненської обл.

Протяжність

Довжина 451 км, площа басейну – 13 800 км².

Напрям і характер течії

Верхів’я та середня частина річки розташовані на Волино-Подільській височині. Від м. Старокостянтинова (Хмельницька обл.) до с-ща Соснового (Рівненська обл.) річка протікає територією Українського кристалічного щита у кристалічних породах (граніти, гнейси), утворюючи скелясті береги та численні пороги. Нижня течія Случі розташована в межах Поліської низовини, де річка стає звивистою, має широку двобічну заплаву.

Напрям течії у верхів’ї — на схід, згодом повертає на північ, потім на північний захід, від м. Сарн — знову на північ. Середній похил річки — 0,4 м/км. Ширина: долини — від 0,2-0,8 км у верхів'ї до 5 км у нижній течії; заплави— від 50–100 м до 2,5 км (в пониззі); русла — від 5 до 50 м, максимум — 110 м.

Водний режим

Для Случі характерним є високе весняне водопілля, низька літня межень. Можливі осінні паводки та підйоми рівня під час зимової межені. Замерзає в грудні, скресає в березні. Середньорічна витрата води поблизу населених пунктів: с. Громада — 9,5 м³/с; м. Звягель — 28,5 м³/с; м. Сарни — 45,5 м³/с. Хімічний склад води гідрокарбонатно-кальцієвий з мінералізацією, що змінюється за сезонами: від 313 мг/дм3 навесні до 349 мг/дм3 взимку.

Тип живлення

Живлення річки переважно снігове і дощове.

Найбільші притоки

Ліві: Ікопоть, Осира, Хомора, Смілка, Церем, Корчик, Стави, Серегівка, Язвинка, Михайлівка.

Праві: Рудня, Тня, Тюкелівка, Попівка, Бобер, Полична, Тусталь, Фастівка.

Тваринний світ

Іхтіофауна Случі — 37 видів риб і круглоротих, серед яких є вразливі та такі, що зникають, занесені до Червоної книги України. Поширені види риб: щука, плітки, краснопірка, верховодки, плоскирка, лящ, в'юн, окунь.

Екологічні проблеми

Антропогенний вплив на якість води річки обумовлений скиданням стічних вод з очисних споруд міст, розташованих на її берегах, та промислових об’єктів (Миропільської та Моквинської паперових фабрик, Городницького фарфорового заводу та ін.). Значною проблемою антропогенного впливу в басейні Случі є стічні води Понінківської картонно-паперової фабрики (розташована на р. Хоморі, лівій притоці). Зокрема, неодноразово траплявся масовий замор (риби) в річках Хоморі та Случі.

Значення

Річку у верхів'ї використовують як джерело гідроелектроенергії (6 малих гідроелектростанцій), частково — для водопостачання. На Случі у м. Звягелі побудовано водосховище об’ємом 1,8 млн м3, площею 95,5 га, яке використовують для господарсько-питного водопостачання міста та рекреації. Загалом, у басейні річки налічують понад 200 ставів та 17 водосховищ, з яких 39 водойм — безпосередньо на Случі.

У долині Случі в Рівненському районі розташована природоохоронна територія — Надслучанський регіональний ландшафтний парк, у заповідній зоні якого є 14 природоохоронних об'єктів: 6 заказників («Соколині гори», «Марининсько-Устянські граніти», «Більчаківський», «Остроганський», «Березівський», «Болото Гало»), 7 пам'яток природи та одне заповідне урочище.

Міста на Случі: Баранівка, Березне, Звягель, Красилів, Сарни, Старокостянтинів

Література

  1. Приймаченко І. В. Екологічний моніторинг басейну річки Случ // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: Агрономія. 2013. № 183 (2). С. 241–248.
  2. Василенко Л. О., Жукова О. Г., Русінов Т. О. Оцінка якості води річки Случ за гідрохімічними показниками // Проблеми водопостачання, водовідведення та гідравліки. 2016. Вип. 27. С. 24–29.
  3. Корбутяк В. М., Стефанишин Д. В. Трансформації мінімального стоку р. Случ та їх вплив на Новоград-Волинське водосховище як об’єкт місцевої критичної інфраструктури // Математичне моделювання в економіці. 2018. № 4 (13). С. 70–81.
  4. Стефанишин Д. В., Корбутяк В. М., Косинська І. Е. Сучасні тенденції мінливості стоку річки Случ за даними гідрологічних спостережень в контексті виснаження її водних ресурсів // Математичне моделювання в економіці. 2019. № 1. С. 92–104.
  5. Хільчевський В. К., Гребінь В. В., Манукало В. О. Гідрологічний словник. Київ : ДІА, 2022. 236 с.
  6. Водні ресурси: річка Случ // Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять Державного агентства водних ресурсів України (офіційний сайт). URL: https://buvrzt.gov.ua/vodni_resyrsy.html

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Забокрицька М. Р., Хільчевський В. К. Случ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Случ (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶