Сферули

Сферу́ли — вуглецеві утворення з включеннями наноалмазів.

Сферули.jpg

Гіпотетично мають космічне походження.

Різновиди

Розрізняють сферули вуглецеві, магнітні, сферули-тектити та золи виносу (ценосфери).

Вуглецеві сферули — сферичні вуглецеві утворення, характерною особливістю яких є наявність наноалмазів. Гіпотетично мають космічне або імпактне (див. Імпактит) походження. Виявлені в Північній Америці.

Магнітні сферули, на думку більшості дослідників, мають земне ендогенне походження, пов’язане з пористими магматичними гірськими породами андезито-базальтового складу (див. Андезит, Базальт). За іншою гіпотезою, мають імпактне походження. Форми виділення: краплеподібні, кулясті, гроноподібні утворення крупністю 0,1–1,7, іноді до 3 мм. Містять магнітні метали та їхні мінерали.

За складом виділяють три типи магнітних сферул:

І тип — складені магнетитом і міоцит-магнетитом, іноді мають ядра з самородного заліза. Домішки: нікель (до 0,9 %); мідь (до 0,2 %). Колір чорний, поверхня гладенька або шорстка, блиск металічний.

ІІ тип — скляні сфери з мінеральними фазами складних оксидів заліза, титану, марганцю, кременю та ін. Трапляються Fe-ядра, дендро- та сноподібні утворення армолконіту, ільменіту, пірофаніту, шорломіту та шпінелідів. Колір чорний, поверхня гладенька, блиск скляний.

ІІІ тип — щільно упаковані зерна магнетиту. Колір стальний, сірий, поверхня шорстка, блиск металічний.

Супутні мінерали магнітних сферул: графіт, корунд, кварц, сполуки залізо-мідь, цинк-кисень, природні сплави залізо-хром, мідь-цинк, мідь-свинець-олово, цинк-мідь-свинець-олово, самородні метали: залізо, цинк, свинець, срібло, мідь. Знахідки: у Приазов’ї (Україна), у гранітоїдах Алтаю (Росія), кімберлітах України та Росії (Республіка Саха), вулканітах Сіхоте-Аліня, пірокластичних осадах кальдерового (див. Кальдера) оз. Баромбі Мбо (південно-західний Камерун).

Тектити — шматочки темно-зеленого, зеленого, жовтого, іноді чорного чи коричневого скла різноманітної форми та розміром до декількох сантиметрів; походження не встановлене.

Ценосфери — порожнисті тверді частинки малого розміру (в середньому від 20 до 500 мкм), які утворюються у складі золи виносу за спалювання вугілля на теплових електростанціях.

Поширення

Сферичні мінеральні утворення виявляють у різних геологічних породах. Їх єднає незвичайна форма й внутрішня будова, аномальний хімічний склад і те, що вони перебувають у парагенетичному зв’язку із самородними металами й інтерметалічними сполуками. В осадові відклади сферули потрапляють, імовірно, з експлозійним матеріалом або у процесі руйнуванні магматичних порід.

Сферули виявлені й на інших планетах, зокрема, на Марсі, супутнику Землі Місяці. Марсіанські сферули (також відомі як «чорниці» через синюватий відтінок на світлинах НАСА) — це численні сферичні гематитові (див. Гематит) включення, виявлені марсоходом «Оппортьюніті» (Opportunity). Їх знаходять вбудованими в евапоритові (див. Евапорит) матриці із сульфатних солей, а іноді й відокремленими на поверхнях. На Місяці під час експедицій космічних місій «Аполлон-12» та «Аполлон-14» [див. Аполлон (космічна програма)] було знайдено схожі сферули у зразках місячного ґрунту.

Література

  1. Opportunity Sees Tiny Spheres in Martian Soil // Mars Exploration Rovers. 2004. URL: https://mars.nasa.gov/mer/newsroom/pressreleases/20040204a.html
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Сферули // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сферули (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶