Таурат

Таура́т (Таврат; араб. توراة‎ Tawrāt‎) — в ісламі — назва Тори (П’ятикнижжя). Вважається першим Святим Письмом, що було дароване Аллагом до Корану.

У мусульманській традиції

За віровченням, зіслане Всевишнім пророкам і посланцям серед ізраїльтян після часів Ібрагіма (біблійний Авраам) та Ісраїла. («Воістину, зіслали Ми Таурат, в якому — прямий шлях і світло. Судять за ним юдеїв пророки, які навернулися до Аллаха, і рабини, і книжники, як це було наказано їм — оберігати Писання Аллаха і бути свідками йому», Коран 5:44). У Корані прямо не сказано, що Книга дарована саме через пророка Мусу (в юдео-християнській традиції — Мойсей); але хадиси переповідають слова Мухаммада про Мусу як одного з небагатьох пророків, які отримали одкровення безпосередньо від Бога, тобто без ангела.

Передувала Забуру (Псалтирю) та Інджілю (Євангелію). При цьому Забур був покликаний зміцнити шаріат Муси, Інджіль — підтвердити все, що було написане в Таураті, тоді як Коран підтверджує все, що відкрите в Таураті та Інджілі, та виправляє помилки, які з часом заповнили ці тексти.

Коран згадує про Таурат 18 разів, здебільшого разом із Інджілем (див. наприклад: Коран 3:48; 5:43–45; 5:110; 7:157; 48:29), усі — в сурах мединського періоду.

Згідно з мусульманською традицією, оригінал Книги разом зі священними реліквіями ізраїльтян зберігався у Ковчезі Завіту (Табут-ас Сакіна). Усе було втрачено під час завоювання Кудса (м. Єрусалим) вавилонським царем Бухтуннассаром (Навуходоносор). Первинно Таурат складалася з 40 частин (джузів), кожна з яких містила 1 тис. аятів. Однак теперішня книга — збірка, укладена через багато століть після втрати оригіналу, куди увійшли окремі правдиві фрагменти (запам’ятовані й записані) та численні інші юдейські тексти.

За вченням ісламу, після того як Аллаг дарував людству Коран, попередні Писання втратили значення.

Алюзії на тексти Таурата часто трапляються у збірках хадисів.

Джерело

Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Література

Lazarus-Yafeh H. Tawrāt // Encyclopaedia of Islam : in 12 vol. 2nd ed. Leiden : Brill, 2000. Vol. 10. P. 394.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Таурат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Таурат (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶