Хемогенні гірські породи

Хемоге́нні гірські́ поро́ди — група гірських порід, утворених шляхом хімічного осадонакопичення з вод або розчинів без участі біологічних процесів.

Характеристика

Способи осадження: поступове концентрування вод і розчинів унаслідок сонячного випаровування, змішування розчинів солей і зниження температури розчинів.

Мінералотвірні води і розчини можуть бути морськими і континентальними гідротермальними.

Місце утворення осадів: поверхня (морські і континентальні водоймища) або надра Землі. У першому випадку утворюються протяжні пластові тіла, у другому — тріщинно-жильні лінзовидні тіла. Переважна частина хемогенних гірських порід є змішаною гідротермально-осадовою. Процес осадження солей відбувається в умовах спекотного і сухого (аридного) клімату (коли вологи випаровується більше, ніж випадає з атмосферними опадами). У деяких випадках утворення солей відбувається під дією сонця у відокремлених від моря затоках, де концентрація солей сягає 25–30 ‰ (замість 35 ‰ — середньої для Світового океану). В інших соленакопичення може мати і глибинний характер, що пов’язано з розвантаженням на морському дні ендогенних гарячих хлоридно-натрієвих розчинів.

Різновиди

Хемогенні гірські породи можуть бути осадовими, гідротермально-осадовими і гідротермальними залежно від способу і місця виникнення, а також походження вод і розчинів.

До хемогенних гірських порід відносять всі мінеральні солі (див. Галогенез), калійні солі, евапорити, соду, кремінь і кремнеподібні опоки в асоціації з трепелами, фосфорити, залізо-марганцеві руди, боксити, хемогенні вапняки, травертини, більшу частину свинцево-цинкових, сірчаних, бороносних і літієносних руд, які є цінною сировиною для різних галузей промисловості.

Хемогенні гірські породи, що складаються на 50 % і більше з кремнезему, мають збірну назву — силіколіти. Залежно від переважаючого породотвірного матеріалу розрізняють опалоліти, халцедоноліти та ін. Різновидами халцедонолітів є кремені, роговики, яшма та ін. До групи власне хімічних осадів належать мінеральні солі: галіт (кам’яна сіль), гіпс, карналіт, карбонатні, фосфатні і кременисті породи, а також залізні та марганцеві руди. У формуванні останніх, як правило, беруть участь і живі організми.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Prothero D., Schwab F. Sedimentary Geology: An Introduction to Sedimentary Rocks and Stratigraphy. New York : W.H. Freeman, 2014. 593 p.
  3. A Basic Sedimentary Rock Classification // Department of Geology and Environmental Science. URL: http://csmgeo.csm.jmu.edu/geollab/fichter/SedRx/sedclass.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Хемогенні гірські породи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хемогенні гірські породи (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶