Шляхопровід

Шляхопрові́д — шляхова інженерна споруда мостового типу на перетині у різних рівнях двох або більше автомагістралей, залізниці; споруджують для незалежного руху транспортних засобів у різних напрямках.

Шляхопровід

Шляхопроводи для автомобільного транспорту доповнюють розв’язками — з’їздами й з’єднувальними дорогами (див. Шлях). Шляхопроводи є невід’ємними частинами транспортних розв’язок.

Розрізняють шляхопроводи одно- і багатоярусні; прямі (з перетином доріг під прямим кутом) і навскісні. Часто шляхопроводи поєднано з мостами на під’їздах до них (Південний мостовий перехід через р. Дніпро у м. Києві).

Шляхопроводи, на відміну від мостів і акведуків, почали споруджувати з середини 19 ст., тож будівельними матеріалами для них традиційно є сталь і залізобетон, іноді — камінь. Для спорудження шляхопроводів застосовують одно- і багатопрогонові балкові (див. Балка), рамні (див. Рама), іноді — аркові (див. Арка) тримальні конструкції. Шляхопроводи створюють умови для безпечного перетину пішоходами автомобільних і залізничних магістралей. У багатьох країнах Європи на перетинах швидкісних магістралей із усталеними шляхами міграції тварин для них створюють спеціальні шляхопроводи з природним покриттям (ґрунт, трава, чагарники тощо).

Джерело

  1. ДБН В.2.3-22:2009. Споруди транспорту. Мости та труби. Основні вимоги проектування. Київ : Мінрегіонбуд України, 2009. 73 с. URL: https://document.vobu.ua/wp-content/uploads/DBN/82.1.-DBN-V.2.3-222009.-Sporudi-transportu.-Mosti-ta-tr.pdf

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 242.
  2. Заварзін О. О. Дизайн архітектурного середовища. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2020. С. 346.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Шляхопровід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шляхопровід (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶