Андорра-ла-Велья

Андорра-ла-Велья уночі

Андо́рра-ла-Ве́лья (катал. Andorra la Vella) — місто, столиця Андорри.

Географічне положення

Андорра-ла-Велья (Андорра-ла-Велья)

Країна Андорра
Регіон країни Західна Європа
Засновано 11 ст.«ст.» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 11.
Чисельність населення (тис.осіб) 22,128
Територія (кв.км.) 12


Місто розташоване на південному заході Піренеїв на висоті 1050 м над рівнем моря (найвища столиця Європи) поблизу гирла гірських річок (Північної Валіри і Східної Валіри), які разом утворюють річку Валіру. Територія — 12 км2.

Історична довідка

Місцевість була заселена ще в період пізнього неоліту племенем андосинів. Власне місто засноване на початку 11 ст., а з 1278 Андорра-ла-Велья — головне місто Князівства Андорри. Один із районів столиці — старе місто — збудовано в 13 ст. Найвідоміша зі споруд — фортеця Каса-де-ла-Валь (16 ст.), в якій із 1702 розміщувався парламент держави.

В останнє десятиліття 20 ст. Андорра-ла-Велья розвивалася як комерційний центр, що спонукало до формування мережі банківських і фінансових установ. Місто також побудувало свої гірськолижні комплекси, оскільки претендувало на проведення Зимових Олімпійських ігор 2010.

Населення

Загальна кількість населення — 22,128 тис. осіб (2016, оцінка), густота — 4614,24 осіб на км2 (2016, оцінка). Склад населення за етнічними групами: іспанці (43%), андоррці (33%), португальці (11%), французи (7%), решта — марокканці, філіппінці та ін. За релігійними групами: більшість мешканців є римо-католиками. Коефіцієнт народжуваності — 8,5 на 1000 осіб (2016, оцінка). Коефіцієнт смертності — 5,0 на 1000 осіб (2016, оцінка).

Клімат

Клімат Андорри-ла-Вельї океанічний, з м’яким літом і холодними сніжними зимами. Середня температура липня — +18 °С, середня температура січня — 0 °С. Середньорічна кількість опадів — 812,3 мм, максимум припадає на травень та червень (понад 100 мм).

Господарство

Промисловість

Андорра-ла-Велья — комерційний центр країни. Місто також є центром нагромадження великої кількості банків та підприємств. Відоме виробництвом меблів, тютюну та коньяку, які є основними товарами для експорту. У місті є представництва майже всіх провідних фірм світу, оскільки у країні створені сприятливі податкові умови для імпорту товарів.

Сфера обслуговування й туризм

Сфера обслуговування — провідна в економіці міста. Андора-ла-Велья — центр міжнародного туризму. Розвинута туристична інфраструктура, багато готелів. Щорічно місто відвідують близько 9 млн туристів.

Транспорт і зв’язок

Найпоширенішим видом транспорту в місті є приватні автомобілі. Невеликий аеропорт Андорра-Ла-Сеу-д’Ургель розміщений за 12 км на південь від міста. Найближчі аеропорти, які забезпечують доступ до міжнародних рейсів, розташовано в Іспанії та Франції і з’єднано автобусними рейсами зі столицею Андорри. Місто має прямий доступ до комерційних гелікоптерних перевезень із Андорра-ла-Велья Хеліпорт. Андорра-ла-Велья не має залізничного вокзалу, хоча тут є автобуси, що з’єднують місто з вокзалами Франції та Іспанії. Андорра-ла-Велья, як власне і вся країна, не має залізничного сполучення, але на її кордоні проходить залізнична лінія протяжністю 2 км, яка з’єднує між собою кілька муніципалітетів Франції.

Наука, освіта, культура

Наука й освіта

У столиці працює Іспанський Інститут Андорри. Тут розташована Національна бібліотека Андорри, до якої надходять примірники всіх обов’язкових публікації країни. У місті є іспанська міжнародна середня школа та іспанська початкова школа.

Культура та мистецтво

Місто є культурним центром країни. Після реконструкції кінотеатру «Валлс» 1992 було створено комунальний театр, який наразі має стабільну театральну, музичну та танцювальну програми. Головним театром і музеєм є Державний виставковий зал. Для проведення конференцій та важливих заходів державного значення побудовано Конгрес-центр Андорра-ла-Велья. У місті розташована Академія музики. Щороку проводиться шоу музики й танцю (з 1994). У період із липня до серпня відбувається цикл концертів андоррських рок-груп. Популярним є Міжнародний фестиваль клоунів, який відбувається з 2001.

Архітектура

Стара частина міста відома кам’яними вулицями та будинками. Найстарішою будівлею у місті є церква Санта-Колома (9 ст.). У 1999 церкву було номіновано на внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Архітектурні пам’ятки міста: фортеця 16 ст. Каса-де-ла-Валь (будинок Долин), церква Сент-Естев, церква Санта-Колома, міст Маргінеда (романський міст), замок і церква Сент Вінсен д’Енклар.

Спорт

У місті є комунальний стадіон Андорра-ла-Велья (розрахований на 1300 місць), спортивний центр (розрахований на 4000 осіб) та муніципальний спортивний центр Серраделз (побудований до Ігор малих країн Європи 1991). Відомі спортсмени міста: І. Ліма (найкращий футболіст Андорри усіх часів), плавці С. Деу, М. Сабат та К. Серкеду (брали участь в Олімпійських іграх).

Література

  1. Военная энциклопедия : в 18 т. / Под ред. К. И. Величко, В. Ф. Новицкого, А. В. Шварца и др. Санкт-Петербург : Товарищество И. Д. Сытина,1911–1915.
  2. Матвеев Г. П. Андорра, Лихтенштейн, Монако, Сан-Марино. Москва : Географгиз, 1959. 85 с.
  3. Maron D. Andorra: including its history, andorra la vella, santa colomo of andorra, coma. [S. l.] : Earth Eyes Travel Guides, 2012. 178 p.
  4. Andorra // City Population. URL: https://www.citypopulation.de/Andorra.html
  5. Basic information // Andorra la Vella. URL: https://www.turismeandorralavella.com/en/information/
  6. The world Factbook. Andorra // Central Intelligence Agency. URL: https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/geos/an.html

Автор ВУЕ

С. А. Покляцький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Покляцький С. А. Андорра-ла-Велья // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андорра-ла-Велья (дата звернення: 15.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶