Асамблеї Бога

Всесвітнє братство Асамблей Бога. Логотип

Асамблéї Бóга (Всесвітнє братство Асамблей Бога; англ. Assemblies of God) — деномінація, що сформувалася на ґрунті п’ятдесятництва і дотримується доктрини тринітаризму. Виникла на поч. 20 ст. у США. Окрема її громада іменується «Асамблея Бога».

Поширення

Асамблеї Бога є найбільшим за кількістю вірян п’ятдесятницьким об’єднанням у світі. Поширені у 190 країнах, об’єднують 144 автономних національних союзів, понад 375 тис. громад і близько 70 млн вірян (2018, оцінка).

Історична довідка

Всесвітнє братство Асамблей Бога засноване Ю. Беллом, Дж. Флауером, Г. Госсом, Д. Овеном, А. Коллінзом і М. Пінсоном на Всеамериканській конференції п’ятидесятників (1914) у м. Гот-Спринґсі (шт. Арканзас, США). 1916 на 4-й Генеральній асамблеї визнано тринітаристську доктрину, через що п’ятидесятники-унітаріани вийшли з руху.

У 1920-х до Асамблей приєдналися Союз п’ятдесятницьких Асамблей Канади та національні союзи Великої Британії, Австралії, Індії, Японії, Південної Африки тощо. Кожен з національних союзів має широку автономію в управлінні.

1924 створено Російську та Східно-Європейську місії.

Базові ідеї

Головна особливість Асамблей Бога — два благословення: хрещення водою («навернення») і хрещення Святим Духом («освячення») у формі глосолалії і публічних зцілень хворих через накладення рук.

Основи вчення («Statement of Fundamental Truths») були затверджені Генеральною радою 1916 у 16-ти доктринальних позиціях: 1) джерело віриСвяте Письмо; 2) віра у Триєдиного Бога; 3) визнання двох природ Ісуса Христа; 4) вчення про гріхопадіння людини і первородний гріх; 5) порятунок через покаяння і віру в Христа як у Спасителя і в Його воскресіння; 6) визнання таїнств хрещення водою та причастя з миттям ніг (втім, євхаристія не вважається таїнством, будучи лише спогадом про Таємну Вечерю, а перетворення опріснока й вина на плоть і кров Христові заперечується); 7) хрещення Св. Духом; 8) доказом хрещення Св. Духом є здатність говорити різними мовами у трансі (глосолалія), що вважається успадкуванням апостольської традиції, започаткованої в день Зіслання Св. Духа (П’ятидесятниці); 9) освячення є актом відокремлення від зла; 10) Церква — Тіло Христове, яке складається зі святих вірян; 11) члени Асамблеї Бога покликані вклонятися Богові будь-де й постійно свідчити про любов Ісуса до світу; 12) віра у можливість Божественного зцілення за допомогою молитви і накладення рук, що розуміється як безпосереднє наслідування чудес Христа; 13) віра у воскресіння з мертвих; 14) віра в Друге Пришестя, яке відбудеться до початку Тисячолітнього Царства (премілленаризм); 15) очікування Страшного суду; 16) праведники прославлятимуть Христа у Новому Небі та на Новій Землі.

Структура

Церковний устрій Асамблей Бога має змішаний пресвітеріансько-конгрегаціональний характер. Місцеві конгрегації наділені автономією і мають право обирати пасторів, вирішувати поточні справи. Пресвітерії функціонують на окружному і національному рівнях. Нараховується 57 окружних рад.

На національному рівні діє Генеральна рада, що збирається щодва роки та складається з пресвітерів і мирян — по одному від кожної окружної ради. Її функція — здійснення контролю над місіонерською і просвітницькою роботою, видавничою діяльністю, підготовкою пасторів. Вищі посадові особи — генеральний суперінтендант, 4 його помічники, генеральний секретар, генеральний підскарбій та секретар у справах закордонних місій.

У Генеральну пресвітерію обираються по 3 представники — від кожної окружної ради і від кожної з чотирьох місіонерських територій. Виконавча пресвітерія збирається 6 разів на рік і складається з 5-ти обраних посадових осіб і 8-ми регіональних представників.

Штаб-квартира Асамблей Бога розташована в м. Спринґфілді (шт. Міссурі, США).

В Україні

Українська церква християн віри євангельської (УЦХВЄ) є частиною Всесвітнього братства Асамблей Бога.

Історія руху християн віри євангельської в Україні бере початок з приїзду в 1921 до м. Одеси І. Є. Воронаєва (1885–1937) і В. Р. Колтовича (1870 — після 1933).

Громади Асамблей Бога діють у містах Києві, Одесі, Львові, Луцьку, Чернівцях, Донецьку тощо. Станом на 01.01.2019 зареєстровано 1 635 громад.

Література

  1. Menzies W. W. Anointed to Serve: The Story the Assemblies of God. Springfield : MO Gospel Publishing House, 1984. 436 р.
  2. Poloma M. M. The Assemblies of God at the Crossroads: Charisma and Institutional Dilemmas. Knoxville : The University of Tennessee Press, 1989. 320 p.
  3. Історія релігії в Україні : в 10 т. Т. 6 : Пізній протестантизм України. Київ; Дрогобич : Сурма, 2008. 632 с.
  4. Poloma M. M., Green J. C. The Assemblies of God: Godly Love and the Revitalization of American Pentecostalism. New York, 2010.
  5. Black D. L. Church of God 76th General Assembly Minutes 2016. Cleveland : Pathway Press, 2017. 307 р.

Автор ВУЕ

Л. М. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Л. М. Асамблеї Бога // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асамблеї Бога (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶