Гріхопадіння

Гріхопадіння. Художник Тиціан Вечелліо, 1570, Національний музей Прадо, м. Мадрид (Іспанія)

Гріхопаді́ння — порушення людиною Божих заповідей, богопротивне діяння, боговідступництво. У широкому розумінні — зневага до панівних у соціумі морально-етичних норм, моральна деградація людини. У вузькому — біблійний сюжет про порушення приписів Творця першими людьми — Адамом і Євою. Ідея гріхопадіння притаманна всім авраамічним релігіям, посутньо розуміється однаково — як переступ людиною божественних настанов.

Гріхопадіння Адама та Єви

Історію про гріхопадіння викладає Книга Буття (Бут. 3:1–24).

За Біблією, Творець заборонив Адаму та Єві куштувати плоди райського Дерева пізнання добра і зла, але ті, напоумлені Сатаною в образі змія, ослухались застороги та зʼїли. За цей вчинок вони були вигнані з райського саду, в якому мешкали (Бут. 3:22–24). У такий спосіб, згідно з Біблією, вони стали першими серед людей боговідступниками, оскільки через скоєний гріх відпали від Бога — впали під тягарем гріха, «гріхопали».

Внаслідок гріхопадіння все творіння стало занечищене гріхом, а всі люди — смертними. «А жінці сказав: Вельми помножу твої болі й твої муки під час народження дітей. До твого чоловіка відчуватимеш потяг, а він над тобою пануватиме. Адамові Бог сказав: Оскільки ти послухав голосу своєї жінки і з’їв з дерева, з якого Я наказав тобі не їсти, — проклята через тебе земля! В тяжкій праці харчуватимешся з неї в усі дні свого життя. Тернину й будяки родитиме тобі, і будеш їсти польову траву. У поті свого чола їстимеш свій хліб, доки не повернешся в землю, звідки ти був узятий. Бо ти — порох, і до пороху вернешся» (Бут. 3:16–19).

У дособорному християнстві питання наслідків гріхопадіння Адама та Єви для всього людства, зокрема міра його спадковості та вияви зіпсутої гріхом людської природи, детально не розглядали. З-поміж перших, хто наважився це зʼясовувати, був Аврелій Августин.

Незважаючи на те, що Єва першою зʼїла «заборонений плід», а потім дала куштувати його Адамові, християнство називає гріхопадіння «Адамовим гріхом», однак вину традиційно перекладає на Єву. «І не Адам спокусився, а жінка, будучи спокушена, потрапила в переступ» (1 Тим. 2:14). Християнство констатує Адамове гріхопадіння як первородний гріх.

Оповідь про гріхопадіння Адама та Єви (Хавви) містить Коран, яка загалом суголосна тій, що викладена в Книзі Буття.

У біблійній сотеріології

Гріхопадіння Адама та Єви — відправний пункт біблійної сотеріології. В оповіді про гріхопадіння наявна перша згадка про месіанський час, викладена обітниця Божого спасіння людства. Означено, зокрема, майбутнє протистояння між усіма вірними Богові як «насінням жінки» (пор.: Бут. 17:7, 19) і богоборцями як «насінням змія» (пор.: Ів. 8:44; Дії 13:10), а головне — перемога Месії над злом, визволення людства від гріха. «Тож сказав Господь Бог змієві: За те, що ти таке вчинив, проклятий ти з-поміж усіх тварин і з-поміж усіх диких звірів. На череві своєму ти повзатимеш, і землю їстимеш по всі дні свого життя. Я покладу ворожнечу між тобою й жінкою, між твоїм насінням і її насінням. Воно розчавить тобі голову, а ти будеш жалити його в п’яту» (Бут. 3:14–15). Більшість християнських коментаторів наголошують, що під «жінкою» належить розуміти християнську Церкву, а під «насінням жінки» — християн, яким «насіння змія» буде завдавати відносно незначної шкоди, постійно «жалячи їх у пʼяту». Водночас фраза, що «насіння жінки» сатані «розчавить голову», тобто остаточно знищить його, переконує, що тут, радше, розуміється Месія (пор.: 2 Сол. 2:8): «Коли ж прийшла повнота часу, Бог послав Свого Сина, Який народився від жінки...» (Гал. 4:4; пор.: Лк. 2:7; Іс. 7:14); «Бог миру незабаром зітре сатану під ваші ноги» (Рим. 16:20).

Згідно з Біблією, гріхопадіння — найжахливіше діяння, яке може скоїти людина. Ним вона відмежовує, відчужує себе від Творця. Гріхопадіння — повстання проти Бога, але водночас і спонука до каяття, визнання жалю й вини за скоєний гріх. Саме у каятті проявляється вся повнота Божої турботи про людину, його любов до неї. Біблійна сотеріологічна доктрина у своїй основі — це вияв любові Творця до людини як свого найважливішого творива, виклад і реалізація плану з її спасіння та відновлення її у початковому статусі «образу і подоби» Бога.

Згідно з християнством, божий план спасіння людства реалізується в Ісусі Христі — Він як «останній Адам» власною жертвою на хресті звільняє людство від прокляття гріха, вчиненого «першим Адамом» (1 Кор. 15:45; також див.: Рим. 6:17–18, 20–22).

Якщо християнство означує переступ Адама та Єви актом свідомого боговідступництва, то юдаїзм містить дещо інші уявлення. За його віровченням, гріхопадіння перших людей — дія, що певною мірою санкціонована Всевишнім, адже постає необхідною умовою духовного вдосконалення людства.

Джерела

  • Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов. 2-ге вид. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2023. 1366 с.

Література

  1. Miller F., Vandome A., McBrewster J. Fall of Man. Mauritius : Alphascript Publishing, 2011. 252 p.
  2. Ballmann J. Adam and Eve in the Garden of Eden: A Bible-Based Study Concerning Free Will, Human Nature, and the Fall of Man. [W. p.] : CreateSpace Independent Publishing Platform, 2016. 108 p.
  3. Хромяк А., свящ. Гріхопадіння: передісторія та наслідки // Волинський Благовісник 2019. № 7. С. 89–98. URL: http://vb.vpba.edu.ua/public/pdf/7_7.pdf
  4. Мілтон Дж. Утрачений рай: поема / Пер. з англ. О. Жомнір. Київ : Видавництво Жупанського, 2020. 360 с.

Автор ВУЕ

П. Ю. Павленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павленко П. Ю. Гріхопадіння // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гріхопадіння (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶