Астіка і настіка

Áстіка і нáстіка (санскрит. आस्तिक, букв. — той, хто стверджує, вірить; санскрит. नास्तिक, букв. — той, хто не вірить, заперечує) — терміни в індійській філософській традиції для класифікації релігійно-філософських систем (даршан) за їхньою позицією щодо авторитету Вед: ортодоксальні (астіка) й неортодоксальні (настіка). Астіка визнає авторитет Вед, наявність трансцендентного світу, відповідно — і життя після смерті. Настіка відкидає авторитет Вед, існування «іншого світу», а часом і наявність Бога-Творця.

Історична довідка

Система даршан утворилася в результаті кризи вірувань ведичного періоду (сер. 1 тис. до н. е.), яку спричинили заплутаність релігійної міфології, громіздкий і дорогий ритуалізм; закріплення системи варн та ін. Криза призвела до реформи ведичної релігії та виникнення неортодоксальних духовних рухів, які стали фундаментом брагманізму, а в перспективі — й індуїзму назагал.

Класифікація

За класифікацією, що сформувалася у межах ортодоксальних учень, виділяють шість ортодоксальних систем (астіка): санкх’я, ньяя, вайшешика, йога, міманса, веданта і три неортодоксальних (настіка): буддизм, джайнізм, чарвака-локаята. Відповідно до одного з ранніх визначень, зокрема у Законах Ману, послідовником настіки вважався той, хто не визнає авторитету Вед. За авторитетною етимологією Паніні, послідовник настіки — це той, хто заперечує буття «іншого світу», існування душі після смерті. Але таке тлумачення настіки, по суті, стосується лише системи чарвака-локаята. У широкому розумінні —демаркація відбувається за лінією ставлення до Вед: адже системи, які віднесені до астіки, поділяють на такі, що безпосередньо спираються на тексти Вед у власних філософських побудовах (міманса та веданта), й ті, які не заперечують ведичні тексти, але висловлюють ще й самостійні ідеї (санкх’я, ньяя, вайшешика, йога).

Настіка стверджує буття індивідуальних об’єктів, які підпорядковані винятково закону власної природи, що не має повторів і аналогій, — ніщо не в змозі змінити визначену цією природою долю об’єкта. В етичному дискурсі це призвело чарваків-локаятиків до відмови від класичних моральних авторитетів і культу гедонізму, а буддистів і джайнів — до стратегії вдосконалення особистості.

Значення

Впливовість вчень астіки і настіки змінювалася. Період відносного панування настіки пов’язаний із розквітом ідей «мандрівних проповідників» і прихильників адживіки. У 2‒3 ст. філософська думка Давньої Індії повернулася до астіки.

У пізніші часи та в сучасній Індії термін «астіка» став позначати того, хто визнає Бога-Творця, теїста, а «настіка» вживають як еквівалент терміна «атеїст».

Література

  1. Nicholson А. Unifying Hinduism: Philosophy and Identity in Indian Intellectual History. New York : Columbia University Press, 2013. 380 p.
  2. Periodization and Historiography of Indian Philosophy / Ed. by E. Franco. Wien : Universität Wien, 2013. 396 p.
  3. Завгородній Ю. Ю. Рецепція індійської філософії в Україні. Лінія Вед (1840–1930-ті рр.). Київ : Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, 2013. 412 с.
  4. Perrett R. An Introduction to Indian Philosophy. Cambridge : Cambridge University Press, 2016. 249 p.
  5. Торчинов Е. А. Пути философии Востока и Запада. Познание запредельного. Санкт-Петербург : Пальмира, 2017. 462 с.
  6. Індійська філософія / За ред. Т. П. Кононенка. Харків : Фоліо, 2019. 142 с.

Автор ВУЕ

В. М. Заглада


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Заглада В. М. Астіка і настіка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астіка і настіка (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶