Ашура

Традиційна страва ашуре з нуту, квасолі, сухофруктів – головна для першого місяця мусульманського календаря і посту в день Ашура

А́шу́ра (араб. عاشوراء‎‎‎) — в ісламі — особливо вшанований день у мусульманському календарі, який припадає на 10-й день першого місяця Мухаррам.

Цього дня, за легендами, були створені небо, земля, ангели та Адам — перша людина. Вважають, що саме цього дня Адам був прощений за гріх, який він здійснив, коли скуштував заборонений плід. З Ашурою мусульмани пов'язують цілу низку подій священної історії. Корабель пророка Нуха (в біблійній традиції — патріарха Ноя) пристав до гори Джуді після потопу. Народився пророк Ібрагім (Авраам). За велінням Аллаха розступилися перед Мусою (Мойсеєм) води Червоного моря, рятуючи його від переслідування фараона. Пророк Іса (Ісус) вознісся на небо.

Цього дня додержують піст, запроваджений Мухаммедом у 622 невдовзі після хіджри із м. Мекки до м. Медини. За одним з хадисів, піст у цей день є спокутою гріхів минулого року. Для мусульман-сунітів такий піст є добровільним, але бажаним (обов’язковим є додержання посту в Рамадан), для мусульман-шиїтів — обов’язковим.

У шиїзмі — це день поминання третього імама Хусейна ібн Алі (626–680), вбитого у м. Кербелі (Ірак). На згадку про мученицьку смерть Хусейна та його сподвижників у шиїтських громадах у першу декаду місяця відбуваються щорічні траурні церемонії, меморіальні служби, масові паломництва до гробниці Хусейна, театралізовані вистави битви при Кербелі, процесії оплакування із самобичуванням. Учасники (переважно дорослі чоловіки) вигукують: «Шах Хусейн! Вах, Хусейн!» (Цар Хусейн! Ах, Хусейн!), тому жалобну церемонію ще називають «Шахсей-Вахсей». Поминальні заходи відбуваються в Ірані, Азербайджані, Афганістані, Таджикистані, Лівані, Пакистані, Бахрейні та інших країнах Перської затоки, а також у країнах, де існують згромадження мусульман-шиїтів.

Література

  1. Али-заде А. А. Мухаррам // Исламский энциклопедический словарь. Москва : Ансар, 2007. С. 537–539.
  2. Большаков О. Г. История Халифата : в 4 т. Москва : Восточная литература, 1989–2010. Т. 1: Ислам в Аравии. С. 570–633; Т. 3: Между двух гражданских войн. С. 656–696.
  3. Лубська М. В. та ін. Ісламознавство. Київ : Центр начальної літератури, 2018. 632 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Ашура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ашура (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶