Бадавія

Релігійне свято на честь мавлюда (дня народження) Ахмада аль-Бадаві, м. Танта, Єгипет

Бадаві́я (ахмадія; араб. الأحمدية‎) — суфійський тарикат, заснований у 13 ст. в Єгипті Ахмадом аль-Бадаві.

Історична довідка

Ахмад аль-Бадаві спершу належав до тарикату ріфая, заснованого Ахмадом Ріфаї (пом. 1182) та був його представником (каліфа) у єгипетському м. Танті. Згодом, завдяки своїй побожності та харизмі чудотворця, згромадив власне коло послідовників, що й дало початок новому тарикату.

Серед найближчих сподвижників Ахмада аль-Бадаві, відомих як «мешканці даху» (через те, що вони перебували зі своїм шейхом, який ніколи не залишав власного будинку), був ‘Абд аль-‘Ал (пом. 1332). За переказом, зцілений аль-Бадаві у дитячому віці. Йому тарикат завдячує подальшим становленням і розвитком.

Бадавія поширювався переважно у сільський місцевості серед простого люду, хоча до кола послідовників також належали мусульманські вчені, представники еліти. Набув значного суспільного впливу. Серед найвідоміших шейхів тарикату — Мухаммад аш-Шиннаві (1430–1526), який поширив практики тарикату серед широкого загалу в Єгипті, залучаючи до ритуалів жінок і дітей; посвячений ним Абд ал-Ваххаб аш-Ша‘рані (1492–1565) — знаний мусульманський ашаритський богослов (див. Ашаризм) і правник шафіїтського мазгабу (див. Шафіїти).

Тарикат бадавія здобув велику популярність за часів Османської імперії, його обителі (завія) діяли і в м. Стамбулі.

Ритуали і практики

Ритуальним кольором тарикату став червоний. Послідовники вдягають плащі (хірка) і конусоподібні ковпаки та прикрашають обителі прапорами червоного кольору.

В основі ритуальної практики бадавія — постійне поминання Аллаха в серці (хафі), з часом послідовники тарикату почали практикувати і гучний зикр (джахрі). Під час ритуальних зібрань виконуються зикри та вірди — рецитація коранічних аятів і молитов (ду’а), що включають сури «аль-Фатіха», «Йа. Сін», «ал-Вакиа», Молитву Пророка Ібрагіма (Коран 14:41) та салавати (благословення) Пророку Мухаммаду.

Протягом багатьох століть у містах Танті та Каїрі відбуваються яскраві релігійні фестивалі (мавлід), які вшановують день народження святого. Основним центром святкування є м. Танта, де знаходиться поховання аль-Бадаві. Фестиваль святкується тричі на рік, при цьому головне свято припадає на середину жовтня і триває вісім днів. Кульмінацією є п’ятнична процесія послідовників тарикату до мечеті, поруч з якою похований Ахмад аль-Бадаві.

Значення

Бадавія є одним з найчисельніших і найпопулярніших тарикатів у Єгипті. Натепер тарикат присутній також у Йорданії, Палестині та Судані. За різними оцінками, релігійні фестивалі відвідують понад 2 млн паломників з Єгипту і сусідніх країн. У святкуванні також беруть участь шейхи інших суфійських тарикатів, Великий муфтій Єгипту та єгипетські високопосадовці.

Додатково

  • Ахмаду аль-Бадаві приписують висловлювання: «Вбогі духом (ал-фукара, тобто дервіші, суфії) як оливки. Серед них є великі й малі. Для тих, що не мають олії, я сам стану олією».
  • Відомі повчання Ахмада аль-Бадаві про зикр: «Реальність зикру полягає в тому, що він з серцем, а не лише з язиком. Зикр з язиком без серця є неглибоким. Пам’ятайте Аллаха з серцем, яке є присутнім, і стережіться, щоб його не відволікали (гафла) від Аллаха, адже це, безумовно, спричиняє твердість серця».

Література

  1. Тримингэм Дж. С. Суфийские ордены в исламе / Пер. с англ. О. Ф. Акимушкина. Москва : София ; ИД «Гелиос», 2002. 477 с.
  2. Mayeur-Jaouen С. The Mulid of al-Sayyid al-Badawi of Tanta: Egypt's Legendary Sufi Festival. Cairo : The American University in Cairo Press, 2019. 232 р.
  3. Abu Rumman M. S. Mystiries of the Sufi Path: The Sufi Community in Jordan and Its Zawiyas, Hadras and Orders / Trans. from arabic by W. Ward. Amman : Friedrich Ebert Foundation, 2020. 374 р. URL: http://library.fes.de/pdf-files/bueros/amman/17159.pdf

Автор ВУЕ

О. А. Ярош


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ярош О. А. Бадавія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бадавія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶