Бадаві, Ахмад аль

Мечеть Ахмеда аль-Бадаві та його мавзолей, м. Танта, Єгипет

Ба́даві, Ахма́д аль- (араб. أحمد البدوى‎; повне ім’я — Абу-ль-Фітьян Абу-ль-Аббас Ахмад бен Алі бен Ібрагім аль-Бадаві; 1199, м. Фес, Марокко — 1276, м. Танта, Єгипет) — релігійний діяч, суфій, засновник тарикату бадавія (ахмадія); Марокко-Єгипет.

Бадаві, Ахмад аль

(أحمد البدوى)

Справжнє ім’я Абу-ль-Фітьян Абу-ль-Аббас Ахмад бен Алі бен Ібрагім аль-Бадаві
Народження 1199
Місце народження Фес, Марокко
Смерть 1276
Місце смерті Танта, Єгипет
Місце поховання Танта
Напрями діяльності релігія, богослов'я
Традиція/школа суфізм, бадавія


Життєпис і діяльність

Був молодшим сином у родині, яка складалася з сімох або дев’ятьох дітей. Рід Бадаві походив від четвертого праведного халіфа Алі ібн Абу Таліба. Прізвисько (або лакаб — частина арабського імені, епітет, титул) «ал-Бадаві» (з араб. — бедуїн) виводять від звички закривати обличчя, як це робили бедуїни.

1206 разом із батьком рушив до м. Мекки, куди прибув 1210. Після смерті батька зацікавився духовними практиками, кількаразово пережив містичні видіння.

1236 здійснив подорож до Іраку, де відвідав мавзолеї авторитетних суфіїв ‘Абд аль-Кадіра Гіляні (1077–1166) та Ахмада Ріфаї (пом. 1182). Цього ж або наступного року оселився у м. Танті в долині р. Нілу, де провів решту життя.

Початково ал-Бадаві належав до тарикату ріфая (заснованого Ахмадом Ріфаї). Посвяту отримав у зрілому віці в обителі в ал-Бата’іх під час подорожі Іраком. Після смерті ‘Абд аль-Фатаха Васіті (пом. 1234) — каліфа (представника) тарикату ріфая у м. Танті — отримав пропозицію посісти його місце.

За життя аль-Бадаві набув відомості за свій аскетизм (зокрема, неодноразово відхиляв пропозиції одруження) та чудеса, пов’язані з його особою. Харизма аль-Бадаві була уславлена далеко поза межами м. Танти й дозволила йому згромадити довкола себе послідовників і заснувати власний тарикат. Зокрема, він зцілив очі хлопчика на ім’я ‘Абд аль-‘Ал, який пізніше перебрав місце каліфа, і якому тарикат бадавія завдячує своїм подальшим розвитком.

Помер і похований у м. Танті, де споруджено його мавзолей, що є традиційним місцем паломництва та багатолюдних релігійних фестивалів, популярних серед послідовників тарикату бадавія, мусульман Єгипту та чисельних туристів.

Праці

Аль-Бадаві був радше практиком, а не теоретиком суфізму, значущих праць по собі не залишив. Вважається автором молитви (хизб) тарикату бадавія, яку мюрид отримує під час посвяти, а також збірника літаній (салават) із коментарем ‘Абд ар-Рахмана Мустафи ал-‘Аударусі та духовного заповіту, який містить настанови та рекомендації послідовникам.

Визнання

За життя користувався прихильністю знаного мамлюкського султана Бейбарса І (пом. 1277).

Вважається найпопулярнішим серед мусульманських святих у Єгипті. В країні сформувалася традиція відвідування мавзолею аль-Бадаві перед хаджем, через що його прозвали «Баб ан-Набі» (букв. Брама Пророка).

Протягом багатьох століть у містах Танта та Каїрі відбуваються яскраві релігійні фестивалі на вшанування дня народження святого (мавлід). Перший фестиваль припадає на 17–18 січня, другий — на весняне рівнодення, третій — святкується через місяць після зимового сонцестояння.

Тарикат бадавія є одним із найпоширеніших суфійських братств у Єгипті.

Додатково

  • За мусульманським літочисленням роки життя аль-Бадаві припадають на 596–675 за хіджрою.
  • Ритуальний колір бадавія — червоний. Послідовники вдягають плащі (хірка) і конусоподібні ковпаки та прикрашають обителі прапорами червоного кольору.
  • Аль-Бадаві традиційно вшановують як святого, що допомагає звільнитися ув’язненим, у розшуку зниклих дітей та тварин.

Література

  1. Тримингэм Дж. С. Суфийские ордены в исламе. Москва : Наука. Главная редакция восточной литературы, 1989. 328 с.
  2. Ислам: Энциклопедический словарь. Москва : Наука. Главная редакция восточной литературы, 1991. С. 35.
  3. The Encyclopedia of Islam : in 11 vols. New ed. Leiden : Brill, 1986–2002. Vol. 1. Р. 280–281.
  4. Mayeur-Jaouen С. The Mulid of al-Sayyid al-Badawi of Tanta: Egypt's Legendary Sufi Festival. Cairo : The American University in Cairo Press, 2019. 264 p.

Автор ВУЕ

О. А. Ярош


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ярош О. А. Бадаві, Ахмад аль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бадаві, Ахмад аль (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶